Embriyo Kalitesi Nasıl Belirlenir?

Embriyolarda Kalite Değerlendirmesi

Tüp bebek tedavisinde embriyolar günlük olarak değerlendirilir ve kalite değerlerine göre sınıflandırılır. Embriyolar kalite değerlerine göre hesaplanırken bazı hususlar göz önünde bulundurulur.

Embriyo Kalitesi Nasıl Belirlenir?

Tüp bebek tedavisi anne baba olmak isteyen bireylerin başvurduğu bir tedavi yöntemidir. Gelişen tıp dünyası ile beraber tüp bebek tedavisi de gelişmiştir. Gelişen tedavi yöntemleri her geçen gün insanlara daha büyük umutlar vermektedir ve bebeğin hayata tutunma şansı da gelişen yöntemlerle beraber artmaktadır. Anne rahminde gelişim gösterecek olan embriyolar bu aşamaya gelene kadar belirli kontrollerden geçerler. Bilindiği üzere tüp bebek tedavisinde embriyolar günlük olarak değerlendirilir ve kalite değerlerine göre sınıflandırılır.

Embriyonun Sınıflandırılması

Embriyolar kalite değerlerine göre hesaplanırken bazı hususlar göz önünde bulundurulur.

Bu hususlar arasında:

  • Hücreler arası farklılıklar,
  • Embriyonun görünüşü,
  • Gelişen hücre sayısı,
  • Embriyonun çapı,
  • İç hücre kitlesi,
  • Dış hücre kitlesi gibi noktalar vardır.

Sınıflandırmalar sonucu embriyolar skalalara göre isim alırlar.

Embriyolarda Kalite Değerlendirmesi

Embriyonun kalitesinin değerlendirilmesi için hücrelerin bölünmesi gün be gün takip edilir. Bu değerlendirmede hücrelerin büyüklükleri ve hücrelerin bölünme sonrası senkron bir şekilde hareket edebilmeleri, granülasyon denilen yapıların görülüp görülmediği, fragmantasyon denilen istenmeyen hücresel atıkların olup olmadığı önemlidir.

Özellikle son yıllarda doktorlar blastokist dedikleri embriyoları 5.gün ya da 6.güne kadar büyütebilmektedir. Blastokist aşaması embriyolarda, embriyo değerlendirmesi ya da kalite değerlendirmesi embriyonun büyüklüğüne, çapına, dış hücre katmanına ve fetüs dediğimiz bebeği oluşturacak hücre grubuna göre değerlendirilir.

Embriyonun Kalitesine Göre İsimlendirilmesi

Bu değerlendirmelere göre embriyologlar sık sık 3AA, 3BB, 5AA gibi terimler kullanırlar. İsimlerin başındaki rakam embriyonun büyüklüğünü gösterir. Çünkü blastokist aşaması gelmiş bir embriyo çap olarak da genişler ve en son aşamada kabuk dışına çıkar. Kabuğun dışına çıkma aşaması 6 olarak sınıflanırken ilk aşamadaki erken blstokist dediğimiz embriyoya da 1 denir.

1. aşamadaki ve 6.aşamadaki embriyonun farkı tamamen ileri doğru gidilmesidir. 6.aşamadaki embriyonun tutma şansı 1.aşamadaki embriyoya göre daha yüksektir diyemeyiz. Aynı şeyi AA ya da BB şeklindeki sınıflandırma için de söyleyebiliriz fakat birden fazla blastokist varsa ve embriyolog içlerinden birisini seçmek durumundaysa AA, BB ya da BA denilen embriyoları ilk etapta tercih edecektir. Tutunma şansı olarak aralarında çok küçük oransal farklılar vardır. 5AA embriyosunun tutunma şansı 5BB embriyosuna göre %3 ya da %5 artış gösterecektir.

Tüp bebek tedavisi herkes tarafından bilindiği üzere oldukça zorlu bir süreçtir. Fakat çekilen bütün çileler bebeğiniz kucağınıza aldığınızda, kokusunu içinize çekip sesini duyduğunuzda mükafatlandırılmış olacaktır. İsteyen herkesin anne baba olması hepimizin en büyük temennisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.