Emziren Anneler Diyet Yapabilir Mi?

Doğum Sonrasında Annelerdeki Değişiklikler Nelerdir?

Doğumdan sonra oluşan fazla kilolardan kurtulmak ve hemen eski haline dönmek isteyen anneler çeşitli diyet yöntemlerini uygulamak isterler. Doğumdan hemen sonra anne vücudu tamamen çocuk için uygun hale geçmeye uğraşır ve kilo yakımı buna bağlı olarak eski halinden çok daha farklı bir şekilde devam eder. Doğumdan sonra diyet yapmanın anne sütüne olan etkilerini ve aynı zamanda annenin ruhsal ahaline karşı olan etkilerini bugün detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

Emziren Anneler Diyet Yapabilir Mi?

Doğum yapan bayanlar, doğumdan sonra bazı ruhsal ve fiziksel etkiler ile karşı karşıya kalırlar. Bu durumun altında yatan en önemli sebep ise bebek dünyaya geldikten sonra anne vücudunda salgılanan hormonların hızlı bir şekilde değişiklik göstermesidir. Hormon seviyesinde yaşanan ani değişimlerden dolayı annelerin ruhsal ve fiziksel durumu dalgalanmalar ile karşı karşıya kalabilir. Özellikle fiziksel dalgalanmalar sonucunda ise doğumdan sonra hemen diyete başlama fikri halk arasında oldukça yaygın olarak karşımıza çıkıyor. Siz de sağlığınızı korumak ve bu konuda bilgi sahibi olmak için dikkatli bir şekilde içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz. Fakat yine de detaylara geçmeden önce birçok uzman doktorun doğumdan sonra hemen diyet yapmaya başlamanın bebek için değil de anne için zararlı olabileceğini söylüyor.

Emziren Anneler Nasıl Beslenmelidir

Anne sütünün içinde bulunan vitamin, mineral ve protein yapıları annenin vücudundan alınarak süt içerisinde yer almaya başlar. Eğer siz emzirme döneminde diyet yapmaya başlarsanız vücuda giren protein ve buna benzer besin yapı taşları azalmaya başlar. Az önce de bahsettiğimiz gibi anne vücudu doğumdan sonra tamamen bebeği beslemek için programlandığı için yine de sizden aynı proteini alıp süte geçirmeye devam edecektir. Böyle bir durumda ise vücudunuzda bulunan protein ve besin değerleri hızla düşebilir. Bu tarz durumların yaşanması da sizin sağlığınızı kaybetmenize sebep olabilir. Buna bağlı olarak doğumdan hemen sonra, özellikle de ilk 6 ay boyunca gerekli olan tüm besinleri vücudunuza almaya çalışmanız daha faydalı olacaktır. Emzirme süreci boyunca protein yüklü yiyecekler ile beslenmenizi tavsiye ediyoruz. Protein ağırlıklı besinler antikor oluşumunu destekleyerek bebeğin vücut bağışıklık sisteminin gelişmesi için etkili bir yöntemdir.

Süt Verimliliğini Arttıran En Önemli Unsurlar Nelerdir?

Süt verimliliğini arttırmak ve bebeği sağlıklı bir şekilde beslemek için annelerin üzerine düşen de birçok farklı etken vardır. Bebeğin sağlıklı bir şekilde büyümesi ve gerekli olan besinleri alması için annelerin beslenmesine devam etmesi ve düzenli olarak emzirmesinin gerekli olduğunu unutmayın. Çalışan anneler için sürekli olarak emzirme yapmak pek kolay bir işlem olamasa da çocuğun sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için bu konuda hassas olmanız gerektiğini de aklınızdan çıkarmayın.

Süt Verimliliğini Azaltan Etkiler

Doğum yaptıktan sonra annenin beslenme tarzı ve daha önceden sahip olduğu alışkanlıklar da sütün verimini etkileyen önemli faktörler arasında yer alıyor. Eğer sağlıklı bir şekilde sütü vermek ve bebeğinize faydalı olmak istiyorsanız, zararlı alışkanlıklardan mümkün olduğu kadar uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Özellikle uyuşturucu ve alkol gibi vücut organlarına zarar veren yiyecekler tüketmeniz aynı zamanda sütün içerisinde bulunan yapılarının değişmesine sebep olacaktır. Bağışıklık sistemi tam olarak gelişmemiş olan bebekler için ise bu maddelerin vücuda girmesi büyük zararlı sonuçlar ortaya çıkarabilir. Bu tarz durumlarda bebeğinizi korumak istiyorsanız öncelikle kendi vücudunuza dikkat etmeniz gerekmektedir. 

Hamilelikten Sonra Emzirme Döneminde Sağlıklı Kilo Verme

Doğumdan sonra annelerin diyet yapmaya karar vermesini altında yatan en büyük sebeplerden bir tanesi doğumda alınmış olan fazla kilolardan kaynaklanmaktadır. Eğer siz de doğumda aşırı kilo aldıysanız bu kiloları düzenli bir şekilde vermenin vücudunuz için yararlı olacaktır. Çünkü insan vücudu yağları yavaş yavaş almaya ve yavaş yavaş vermeye programlanmış şekilde çalışmaktadır. Siz vücudunuzu zorlayarak aniden yediğiniz besinleri azaltırsanız gerekli olan vitamin ve mineral gibi maddelerin de vücuda alınmasına engel olmuş olacaksınız. Böyle bir durumda ise mineral eksikliğine bağlı olarak çeşitli hastalıklar ortaya çıkabilir. Zayıflama hastalığı olarak bilinmekte olan problemlerin ortaya çıkmasında yatan en büyük sebeplerden bir tanesi insanların hızlı bir şekilde kilo vermeye çalışmasıdır. Vücut aniden, kendisine gelen besinlerin kesildiğini anladıktan sonra kendini kilitler ve yaşayabileceği en uzun şekilde kendini programlar. Bu şekilde çalışarak da daha sonra sizin aşmış olduğunuz besinleri sindirmek yerine vücuttan atmayı tercih eder. İşte zayıflama hastalığına ortaya çıkmasındaki en önemli sebep budur. Siz de sağlığınızı kaybetmeden zayıflamak istiyorsanız öncelikle bebeğinizin sütten kesilmesini bekleyebilirsiniz. Daha sonra düzenli olarak spor yaparak ve sağlıklı gıdalar tüketerek zayıflamaya çalışmak sağlığınızı kaybetmemek için oldukça önemlidir. Eğer almış olduğunuz kilolar aşırı ise ve artık obeziteye doğru gidiyorsanız doktor tavsiyesi alabilir ve tıp alanındaki ameliyatları uygulayarak çok daha kısa süre içerisinde fazla yağlardan kurtulabilirsiniz. Fakat tabii ki doktor müdahalesinden önce kendiniz doğal yollardan kilo vermeye çalışmanız çok daha sağlıklı bir durum olacaktır.

Doğum Sonrasında Forma Girmek

Doğumdan sonra gelen kiloları kısa süre içinde ortadan kaldırmak istiyorsanız bu konu ile alakalı olarak özellikle büyük şehirlerde birçok eğitim seminerleri ve aktiviteler düzenleniyor. Siz de bunlara katılarak hem sosyal bir etkinlik yapabilir hem de fazla kilolardan kısa süre içinde kurtulabilirsiniz. Detaylı bilgi almak için ise internet üzerinden araştırmalar yaparak kısa süre içinde bu kurslara kayıt olabilirsiniz. Bahsetmiş olduğumuz bu kurslarda uygulanmakta olan hareketler uzman kişiler ile beraber uygulandığı için oldukça sağlıklı bir şekilde kilo verebileceğinizi söylemek yanlış olmayacaktır. Sağlıklı bir şekilde diyet yapmanın oldukça önemli olduğunu asla aklınızdan çıkarmayın..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.