HANGİ BESİNLER EMZİRMEYE YARDIMCI OLABİLİR?

Emziren Anneler Nasıl Beslenmeli?

Emzirme döneminde, annelerin bebeklerine gereken tüm mineral ve vitaminlerin takviyesini sağlamak adına düzenli ve dengeli beslenmesi gerekmektedir. Peki yeni anneler nasıl beslenmeli?

HANGİ BESİNLER EMZİRMEYE YARDIMCI OLABİLİR?

HANGİ BESİNLER EMZİRMEYE YARDIMCI OLABİLİR?

Annelerin büyük bir kısmı bebeklerinin yeterince süt alıp almadıklarından endişe eder. Fakat bebeğe yetecek kadar süt üretilememesi oldukça nadir görülen bir durumdur. 

Annelerin bebeklerine gereken tüm mineral ve vitaminlerin takviyesini sağlamak adına düzenli ve dengeli beslenmesi önemlidir. Bu yüzden gün içerisinde vücudun gerek duyduğu tüm sebze meyve ve proteinleri besinlerden almak bebeklerin sağlıkları açısından büyük önem taşımaktadır.

Bunlar;

-Su

-Süt ve süt ürünlerini

-Yeşil yapraklılar

-Yulaf

-Havuç

-Humus

-Kayısı, incir, hurma gibi kuruyemiş

-Somon Balığı

-Rezene

-Susam

-Kara lahana, ıspanak ve özellikle dereotu gibi yeşil yapraklı sebzeler

-Nohut, fasulye, barbunya gibi baklagiller

-Ceviz, fındık, badem gibi kuru yemişler

-Sarımsak

-Kimyon

Gün içinde bol su tüketmeye özen gösterin. Su alımı hem doğum sonrası süreci kolaylaştıracak hem de sütün miktarına etki edecektir. Bu nedenle en birincil olması gereken düzenli ve gerekli su tüketimi yapmaktır.

Taze sıkılmış meyve suları, ev yapımı şerbetler, çorbalar, ayran gibi gaz yapmayan içecekleri bolca tüketin. Bitki çayı tüketiminde mutlaka doktorunuz ile görüşün çünkü bazı bitkilerin özleri bebek için ya da sizin için olumsuz etkiye sahip olabilir. Et, balık gibi proteince zengin besinleri tercih edin.

Kahve, çay, sigara gibi ürünlerden en azından bir süre için uzak durmaya çalışın. Bebek uyurken siz de uyumaya, dinlenmeye gayret edin ki dinlenmiş bir bünye de daha hızlı süt üretimi olur.

  • Gün içinde ılık duş alın. Ilık suyun rahatlatıcı etkisi, yine hem size iyi gelecek hem de sütün çoğalmasına olumlu etki edecektir.
  • Fırsat bulabilirseniz kısa yürüyüşlere çıkın. Yürümek, kan dolaşımını hızlandıracak, metabolizmaya olumlu etki edecek ve stresten uzaklaşmanıza yardım edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.