Emzirme Döneminde Çay ve Kahve Tüketimi

Emzirme döneminde kafein zararlı mıdır?

Kafein uyarıcı bir maddedir. İçeriğinde kafein bulunan içecek ve yiyecekler emzirme döneminde aşırı şekilde tüketilmemelidir. Kafein içeren besinlerin fazla alınması hem annede, hem bebekte uykusuzluk başta olmak üzere, sinirlilik, gerginlik gibi olumsuzluklara neden olur. Ayrıca kalsiyum emilimini olumsuz etkileyerek, bebeğin kemik gelişimini etkiler. Demir emilimini de etkilediği için, kansızlık gibi sorunların yaşanmasına neden olabilir. Bu yüzden emzirme döneminde çay ve kahve tüketimi gibi, çikolata, meşrubat gibi kafeinli besinlerden uzak kalınmalıdır. Ayrıca bazı ağrı kesicilerde kafein içerebilir. Bu nedenle doktora danışılmadan bu ilaçların alınması da sakıncalı olabilir.

Emzirme Döneminde Çay ve Kahve Tüketimi

Bebekler için temel besin kaynağı anne sütüdür. Anne sütü dışındaki hayvansal süt türleri bebeğin ihtiyacı olan besin maddelerini ona veremez. Emzirme döneminde annenin beslenmesine dikkat ederek, bebeğine anne sütünü sağlıklı bir şekilde vermelidir. Uzmanlar emzirme döneminde beslenme listesinde olması gereken ve olmaması gereken besinleri her zaman dile getirirler. Bunlardan biri de emzirme döneminde çay ve kahve tüketimi hakkındadır. Bu anneler tarafından da merak edilen bir konudur. Çay ve kahve gebelik sürecinden itibaren annelerin kaçındıkları içecekler arasında yer alır. Emzirme döneminde ise bu konuda bazı çelişkiler yaşanır. Bu konuda uzmanların önerilerini sizinle paylaşmak istedik.

Emzirme döneminde çay ve kahve tüketimi nasıl olmalı?

Emzirme döneminde annelerin günlük çay ve kahve tüketimi beş fincanı geçmemelidir. Emzirme ve çay kahve arasındaki olumsuzluk içeriklerinde bulunan kafein yüzünden oluşur. Bu içecekler değişik oranda kafein içermektedir. Annenin bu içecekleri tüketirken öncelikle beslenme listesinde olan başka kafein kaynaklarına dikkat etmesi gerekir. Çünkü meşrubatlar, çikolata, ağrı kesicilerde kafein içerirler. Anne bu kaynaklardan da günlük olarak kafein alırsa, anne sütü aracılığıyla bebeğine yüksek oranda kafein aktarır. Bu yüzden emzirme döneminde çay ve kahve tüketimi diğerlerinin tüketimi de dikkate alınarak, beş fincanı geçmemelidir. Kahveyi bir fincan olarak, kalan miktarı da çay olarak tüketmek bebek için olumsuzluk yaratmaz. Ancak bebeğiniz bu miktarla bile huzursuz oluyorsa, bu içecekleri tüketmemeniz daha doğru olur.

Emzirme döneminde çay ve kahve tüketimi zararlı olur mu?

Annelerin emzirme döneminde fazla miktarda çay ve kahve tüketmesi, anne sütüyle bebeğin vücudunda birikmeye başlar. Bu bebeğin uyarılmasına yol açar. Bebek huzursuzluk yaşar, uykularında düzensizlikler olur. Anneler bebeklerini uyutmakta zorlanır. Kafeinin kana oradan da anne sütüne karışması, bebekte olumsuz gelişimi sorunlarının yaşanmasına neden olabilir. Kemik gelişimi olumsuz etkileneceği için, kemikler hassaslaşır, kırılma riski artar. Bu nedenle kafein içeren bu içecekler dengeli bir şekilde alınmalıdır. Annelerin en önemli görevlerinden biri bebeklerinin sağlıklı beslenmesi olmalıdır.

Emzirme döneminde çay ve kahve tüketimi artarsa bebeğin daha gergin ve sinirli halleri hemen göze çarpar. Bebeğin dışında annede de uyku sorunları ortaya çıkar. Bu açıdan annelerin bebeklerini iyi gözlemlemesi gerekir. Çay kahve tüketimi ne kadar olursa olsun, bebeklerdeki olumsuz belirtilerde bu içecekleri içmemeleri gerekir. Diğer kafeinli besinlerde tüketilmemelidir.

Kafein içeren içeceklerin tüketimi emzirme döneminde özenli bir şekilde yapılmalıdır. Anne sütünün bebeğin özellikle ilk 6 ayda tek besin kaynağı olduğu dikkate alınmalıdır. Kafeinin demir emilimini de olumsuz etkilediği unutulmamalıdır. Anneler çay ve kahve içeceklerinde, açık çayı tercih etmeli, kahveyi ise kafeinsiz olan türünü içmelidir. Ancak kafeinsiz kahvelerde değişik işlemlerden geçirilerek üretildiği için, uzun süre kullanımı sakıncalı olabilir. Bu nedenle kahveden vazgeçemeyen annelerde, sütlü kahve gibi seçeneklerde değerlendirilmelidir.

Emzirme dönemi belli bir süre sonra sona erecektir. Annelerin bebeklerinin sağlıklı gelişimi için bu dönemde bazı fedakârlıklarda bulunması çokta zor olmasa gerek. Bu süreçte çay ve kahve tüketiminin sınırlandırılması, bebeğinizin mutlu bir dönem geçirmesine yardımcı olur. Düzenli uyku saatleri olur, en önemlisi huzurlu bir bebeklik geçirebilir. Emzirme döneminde çay ve kahve tüketimi yüzünden bebeğinizi huzursuz etmeyin.

Emziren Anne Çay İçebilir Mi?

Annelerin emzirme döneminde fazlaca çay içmesi birtakım sorunlara neden olur. Emzirme yoluyla annenin bebeğine aktardığı çay bebeğin vücudunda birikerek uyarılmasına sebep olur. Söz konusu uyarılma durumunda bebekte uyku sorunları, huzursuzluk, sürekli ağlama gibi durumlar görülür.

Aynı zamanda bebeğin gelişimini de etkilediği yapılan çalışmalar ile sabittir. Bu konuda özellikle kemik gelişiminin etkilendiğini söyleyebiliriz, bebeğin hali hazırda zaten narin olan kemikleri çay gibi zararlı içecekleri depoladığında kırılma veya gelişimde yavaşlama gibi durumlar görülebilir. Bu sebeple annelerin çay içeceği zamana dikkat etmesi ve içtiğinde de fazla miktarda tüketmemesi gerekmektedir. Çay içilmesi için en doğru zaman ise bebek emzirilmeden 2 saat öncesidir.

Emziren Anne Kahve İçebilir mi?

Emziren annelerin kahve içebileceğini söyleyebiliriz, ancak burada dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. İlk olarak annenin ne kadar kahve içebileceği bilinmelidir, büyük miktarda kafein alımının uykusuzluk, gerginlik ve asabiyete neden olduğu düşünüldüğünde vücuda alınan kafein miktarının psikolojik etkileri göz önünde bulundurulmalıdır.

Bu durumun dışında vücuda alınan kafeinin emzirme aracılığıyla bebeğe de geçtiği bilinmektedir. Yüksek miktarda alınan kafeinin bebeğe geçmesi ise bebekte huzursuzluk, uyku sorunları gibi durumlara sebep olabilir. Bu sebeple uzmanlar, annelerin emzirmeden 1 saat önce kahve içebileceğini söylemektedir, tavsiye edilen adet ise günde yalnızca 1 kahvedir. Ancak bebek uyuduktan sonra da kahve içilmesi uygundur.

Türk Kahvesi Bebeğe Gaz Yapar Mı?

Türk kahvesinin fazla içilmesi durumunda, bazı şikayetlere yol açabilir. Bu şikayetlerden biri vücutta gaz oluşmasıdır. Anne adayları kahve tüketimini fazla yaparsa bur durum bebeği de etkiler. Kahve bebekte gaz yapabilir. Bu yüzden anne adaylarının kahve oranına dikkat etmesi gerekir. Kahveyi fazla tüketmek hem anne adayına hem de bebeğe zararı olabilir.

Kahve tüketen anne adaylarının bebeklerinde gaz oluşması durumu görülmüştür. Kahveyi fazla tüketmek oldukça zararlı bir durum olabilir. Anne adaylarının yiyip içtiği her şey bebeği de etkiler. Bu yüzden kahve de bebeği etkileyip gaz yapabilir. Kahve içmek bebekte gaza sebep olduğundan dolayı, bebekler gaz sancısı çekmek zorunda kalırlar.

Benzer Konular:

Hamilelikte Kafein Tüketimi

Hamilelikte Bitkisel Çaylar, Bitkisel İlaçlar

Hamilelikte Çay İçmek Zararlı Mı?

Hamilelikte Kahve İçmek Zararlı Mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.