Emzirme Döneminde Çay ve Kahve Tüketimi

Emzirme döneminde kafein zararlı mıdır?

Kafein uyarıcı bir maddedir. İçeriğinde kafein bulunan içecek ve yiyecekler emzirme döneminde aşırı şekilde tüketilmemelidir. Kafein içeren besinlerin fazla alınması hem annede, hem bebekte uykusuzluk başta olmak üzere, sinirlilik, gerginlik gibi olumsuzluklara neden olur. Ayrıca kalsiyum emilimini olumsuz etkileyerek, bebeğin kemik gelişimini etkiler. Demir emilimini de etkilediği için, kansızlık gibi sorunların yaşanmasına neden olabilir. Bu yüzden emzirme döneminde çay ve kahve tüketimi gibi, çikolata, meşrubat gibi kafeinli besinlerden uzak kalınmalıdır. Ayrıca bazı ağrı kesicilerde kafein içerebilir. Bu nedenle doktora danışılmadan bu ilaçların alınması da sakıncalı olabilir.

Emzirme Döneminde Çay ve Kahve Tüketimi

Bebekler için temel besin kaynağı anne sütüdür. Anne sütü dışındaki hayvansal süt türleri bebeğin ihtiyacı olan besin maddelerini ona veremez. Emzirme döneminde annenin beslenmesine dikkat ederek, bebeğine anne sütünü sağlıklı bir şekilde vermelidir. Uzmanlar emzirme döneminde beslenme listesinde olması gereken ve olmaması gereken besinleri her zaman dile getirirler. Bunlardan biri de emzirme döneminde çay ve kahve tüketimi hakkındadır. Bu anneler tarafından da merak edilen bir konudur. Çay ve kahve gebelik sürecinden itibaren annelerin kaçındıkları içecekler arasında yer alır. Emzirme döneminde ise bu konuda bazı çelişkiler yaşanır. Bu konuda uzmanların önerilerini sizinle paylaşmak istedik.

Emzirme döneminde çay ve kahve tüketimi nasıl olmalı?
Emzirme döneminde annelerin günlük çay ve kahve tüketimi beş fincanı geçmemelidir. Emzirme ve çay kahve arasındaki olumsuzluk içeriklerinde bulunan kafein yüzünden oluşur. Bu içecekler değişik oranda kafein içermektedir. Annenin bu içecekleri tüketirken öncelikle beslenme listesinde olan başka kafein kaynaklarına dikkat etmesi gerekir. Çünkü meşrubatlar, çikolata, ağrı kesicilerde kafein içerirler. Anne bu kaynaklardan da günlük olarak kafein alırsa, anne sütü aracılığıyla bebeğine yüksek oranda kafein aktarır. Bu yüzden emzirme döneminde çay ve kahve tüketimi diğerlerinin tüketimi de dikkate alınarak, beş fincanı geçmemelidir. Kahveyi bir fincan olarak, kalan miktarı da çay olarak tüketmek bebek için olumsuzluk yaratmaz. Ancak bebeğiniz bu miktarla bile huzursuz oluyorsa, bu içecekleri tüketmemeniz daha doğru olur.

Emzirme döneminde çay ve kahve tüketimi zararlı olur mu?
Annelerin emzirme döneminde fazla miktarda çay ve kahve tüketmesi, anne sütüyle bebeğin vücudunda birikmeye başlar. Bu bebeğin uyarılmasına yol açar. Bebek huzursuzluk yaşar, uykularında düzensizlikler olur. Anneler bebeklerini uyutmakta zorlanır. Kafeinin kana oradan da anne sütüne karışması, bebekte olumsuz gelişimi sorunlarının yaşanmasına neden olabilir. Kemik gelişimi olumsuz etkileneceği için, kemikler hassaslaşır, kırılma riski artar. Bu nedenle kafein içeren bu içecekler dengeli bir şekilde alınmalıdır. Annelerin en önemli görevlerinden biri bebeklerinin sağlıklı beslenmesi olmalıdır.

Emzirme döneminde çay ve kahve tüketimi artarsa bebeğin daha gergin ve sinirli halleri hemen göze çarpar. Bebeğin dışında annede de uyku sorunları ortaya çıkar. Bu açıdan annelerin bebeklerini iyi gözlemlemesi gerekir. Çay kahve tüketimi ne kadar olursa olsun, bebeklerdeki olumsuz belirtilerde bu içecekleri içmemeleri gerekir. Diğer kafeinli besinlerde tüketilmemelidir.

Kafein içeren içeceklerin tüketimi emzirme döneminde özenli bir şekilde yapılmalıdır. Anne sütünün bebeğin özellikle ilk 6 ayda tek besin kaynağı olduğu dikkate alınmalıdır. Kafeinin demir emilimini de olumsuz etkilediği unutulmamalıdır. Anneler çay ve kahve içeceklerinde, açık çayı tercih etmeli, kahveyi ise kafeinsiz olan türünü içmelidir. Ancak kafeinsiz kahvelerde değişik işlemlerden geçirilerek üretildiği için, uzun süre kullanımı sakıncalı olabilir. Bu nedenle kahveden vazgeçemeyen annelerde, sütlü kahve gibi seçeneklerde değerlendirilmelidir.

Emzirme dönemi belli bir süre sonra sona erecektir. Annelerin bebeklerinin sağlıklı gelişimi için bu dönemde bazı fedakârlıklarda bulunması çokta zor olmasa gerek. Bu süreçte çay ve kahve tüketiminin sınırlandırılması, bebeğinizin mutlu bir dönem geçirmesine yardımcı olur. Düzenli uyku saatleri olur, en önemlisi huzurlu bir bebeklik geçirebilir. Emzirme döneminde çay ve kahve tüketimi yüzünden bebeğinizi huzursuz etmeyin.

Benzer Konular:

Hamilelikte Kafein Tüketimi

Hamilelikte Bitkisel Çaylar, Bitkisel İlaçlar

Hamilelikte Çay İçmek Zararlı Mı?

Hamilelikte Kahve İçmek Zararlı Mı?

Açelya Kartal

İstanbul Aydın Üniversitesinde Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümü okuyorum. Henüz bir anne yada anne adayı değilim. Ama araştırmalarım neticesinde elde ettiğim bilgileri burada sizlerle paylaşıyorum :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.