Emzirme Döneminde Göğüs Bakımı Nasıl Yapılır?

Düzenli Emzirme Önemli

Bebek ilk dünyaya geldiği andan itibaren çevredeki mikroplara karşı dayanıksız olduğu için anne sütüne ihtiyacı vardır. Sütün içinde bulunan maddeler sayesinde bebekler kısa süre içinde etkili bir şekilde bağışıklık kazanarak etkili savunma sistemlerini oluşturur. Anne sütünün ilk 6 ayının oldukça önemli olduğunu doktorlar da her fırsatta söylüyor. Siz de bu konuya dikkat ederseniz bebeğinizi çok daha sağlıklı bir şekilde yetiştirebilirsiniz.

Emzirme Döneminde Göğüs Bakımı Nasıl Yapılır?

Acıyı Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?

Emzirmeye ilk başlayan annelerde alışık olmadıkları için zaman zaman acı duygusu ortaya çıkabilir. Bu konuda da bazı yöntemleri uygulayarak acınızı azaltabilirsiniz. Göğüs uçlarının emzirmeden önce ve sonra ılık sus ile yıkanması acıların azalması için uygulanacak olan en kolay yöntemler arasında yer alıyor. Eğer siz de bu konuda şikayet ediyorsanız ılık su yöntemini deneyebilirsiniz. Doğru emzirmeme gibi durumlar da acı oluşmasına sebep olabilir. İnternet üzerinden veya doktorlardan tam olarak nasıl emzirme yapılacağı hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Emzirme sona erdiği zaman ise son kalan damlalar zorla çıkarılmaya çalışılmamalıdır. Bu durumu uygulamak da acı verici olabilir. Kalan süt damlalarının kendi kendine kurumasını beklemek ve daha sonra emzirmeyi bitirmek çok daha doğru bir tercih olacaktır. Sızıntıların oluşmasının ve göğüs sağlığının korunması için meme pedlerini mümkün olduğu kadar sık değiştirmenizi tavsiye ediyoruz. 1 aydan çok daha uzun süren ağrılarınız varsa bunun sebebi enfeksiyon olabilir. Mikropların oluşturduğu bu enfeksiyonlar kısa süre içinde tedavi edilmezse olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabilir. Bu yüzden de göğüs sağlığınıza dikkat etmeniz oldukça önemlidir.

Sütyen Seçerken Dikkatli Olun

Emzirmenin ilk zamanlarında sütyen kullanmamak göğüslerin çok daha kısa süre içinde deforme olmasına sebep olabilir. Çünkü emzirme döneminde, yani bebek dünyaya geldikten sonra annelerin göğüs uçları çok daha hassas bir yapıya sahip olur. Bu yapıyı korumak için de çeşitli destek unsurları kullanmak gerekiyor. İnternet üzerinden satılmakta olan bakım kremleri ve ürünleri de bu durumu çözmeniz için size yardımcı olacaktır. Emzirme döneminde bakım yapmamak çalakların ve hatta meme içinde kanser oluşumuna kadar ciddi yerlere gideceği için bakım ürünlerini düzenli olarak kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Sütyen seçerken iç kısmı yumuşak ve cildinizi tahriş etmeyecek tarzdaki ürünleri satın almanız ve kullanmanız sağlıklı bir şekilde emzirme yapmanız için size yardımcı olacaktır.  Unutmayın ki göğüslerin sağlıklı olması aynı zamanda bebeğinizin de sağlıklı olması için önemli unsurlar arasında yer alıyor. Sütyen seçimini emzirme döneminde kendinizi çok sıkmayacak ürünler arasından seçmeniz de önemlidir. Göğüslerin fazla sıkışması, tahriş olmaya ve sütün çıkmasına sebep olabilir. Bahsetmiş olduğumuz bu durumları yaşamamak için de kendinize uygun olan ürünleri tercih edebilirsiniz.

Emzirmeye Başlarken Sizi Bekleyen Durumlar Nelerdir?

Emzirmeye ilk başladığınız zamanlarda meme uçlarında oluşan çatlaklar yüzünden zaman zaman acı dolu günler sizi bekliyor olabilir. Eğer henüz bu durumda değilseniz kendinizi şanslı sayabilirsiniz. Çünkü söyleyeceğimiz yöntemleri deneyerek kısa süre içinde kendinizi tedavi etmeniz veya bu durumun hiç ortaya çıkmaması için çeşitli önlemler alabilirsiniz. Emzirme sırasında bebeğiniz refleks hareketi olarak ısırma eğilimi gösterebilir. Bu durumun ortaya çıkmasının sebeplerinden bir tanesi de dişlerin çıkarken kaşınmasıdır. Eğer siz de bu tarz durumlarla karşı karşıya kalıyorsanız, eczanelerden kaşıntı için tasarlanmış olan emziklerden satın alarak bebeğin kaşıntı ihtiyacını bu şekilde karşılayabilirsiniz. Bahsetmiş olduğumuz emzik türü ısırmalar için oldukça dayanıklı olduğu için bebeğinizin ısırması sonucunda deforme olmayacaktır.

Doğumdan Sonra Nasıl Beslenmek Gerekir?

Emziren anneler diğer insanlara göre çok daha fazla beslenmek gerekir. Gerekli olan besinleri yeterince almak aynı zamanda vücudun enerji ve vitamin ihtiyacını karşılayacağı için meme çevresinde oluşan deformasyonların da büyük oranda önüne geçmek için etkili yöntemler arasında yer alır. Yeni doğum yapmış olan bir annenin günlük olarak alması gereken enerji ihtiyacı yaklaşık olarak 2600 ile 2800 kcal arasında değişiklik gösteriyor. Özellikle emzirme döneminde süt ve süt ürünlerinin kullanılması gerektiği konusunda uzmanlar da çeşitli açıklamalar yapıyorlar. Gerekli olan besinleri aldığınız takdirde sütün içindeki besin maddelerinin sayısı da artış gösterecektir.

Emzirme Günde Kaç Kez Yapılmalıdır?

Bu soruya klasik bir cevap yanlış olabilir. Fakat ortalama olarak cevap vermek mümkündür. İlk doğumdan sonra günde 7-8 defa emzirmek için bebek ile iletişime geçmeniz doktorlar tarafından tavsiye edilen şartlar arasında yer alıyor. Bu durum bebeğin kesinlikle 7-8 defa emeceği anlamına gelmiyor tabi ki. Bebeğin kilosuna ve iştahına göre değişiklik gösteren bir durum olduğunu da söylemek isteriz.

Angorjman Nedir ve Nasıl Ortaya Çıkar?

Doğumdan kısa bir süre sonra meme damarlarının içlerinde biriken kan ile beraber çeşitli şişlikler meydana gelebilir. Bu gibi durumlar ülkemizde ve dünya genelinde birçok annede gördüğümüz tepkiler arasında yer aldığı için endişe edilecek bir durum söz konusu değildir. Bu gibi durumlarda ise bebeğe daha çok süt vererek birikmiş olan maddeleri kendi vücudunuzdan atabilirsiniz. Bu konu için tıp alanında geliştirilmiş olan ilaçların da olduğunu söylemek isteriz. Bu ilaçları kullanarak da kısa süre içinde sağlıklı halinize geri dönebilirsiniz. Tabi ki ilaçları kullanmadan önce mutlaka tecrübeli bir doktordan tavsiye almanız gerektiğini hatırlatalım. Aynı zamanda bu sorun ortaya çıktığı zaman kendiniz fiziksel bir işlem yaparsanız sonucunda olumsuz durumlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden de mümkün olduğu kadar kendiniz tedavi yöntemleri denemek yerine tıbbi destek almaya çalışınız. Kullanılan ilaçlar sayesinde birkaç gün içinde bu sorunları tamamen ortadan kaldırabilir ve sağlıklı bie şekilde hayatınıza devam edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.