EMZİRME DÖNEMİNDE KİLO VERMEK MÜMKÜN MÜ?

Emzirme Döneminde Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı?

Anne için emzirme dönemi hem kendi sağlığı, hem de bebeği için kaliteli süt oluşturmak için ve beraberin de doğum kilolarından kurtulabileceği bir dönemdir. Anneler sağlıklı beslendikleri sürece, emzirdikçe kilo verir.

EMZİRME DÖNEMİNDE KİLO VERMEK MÜMKÜN MÜ?

Emzirme döneminde annenin kaliteli beslenmesi en önemli konu. Bilinen ve yapılan bilgilerden bir tanesi bol şekerli ve sütlü tatlıların çok süt yaptığı düşüncesi ise tamamen yanlış bir inanış. Ayrıca yeni annelerin çevresindeki birçok kişi bebek için iki kişilik yemesi gerektiğini ve kilo almanın bu dönemde annenin en doğal hakkı olduğunu savunmaktadır.

Oysaki bu yeni anne ve bebek için yarardan çok zarara yol açabilecek bir yanlış inanıştır. Anne için emzirme dönemi hem kendi sağlığı, hem de bebeği için kaliteli süt oluşturmak için ve beraberin de doğum kilolarından kurtulabileceği bir dönemdir. Anneler sağlıklı beslendikleri sürece, emzirdikçe kilo verir. Yapılan araştırmalara bakıldığın da, günde yaklaşık 6-7 çay bardağı süt emziren annenin yaklaşık 600-700 kalori yaktıkları bilinmektedir.

Emzirme döneminde protein ağırlıklı ve sebzeden zengin beslenmek, bol sıvı almak yani özellikle su içmek, dengeli beslenmek, yeterince uyumak gibi vücudunuzu sağlıklı tutacak herşey bebeğin anne sütünden alacağı fayda için önemli. Bunun yanında karbonhidrat, kızartmalar, tatlılar, çikolata gibi paketli gıdalar tüketmemeniz istenir hem besin değeri açısından fayda sağlamazken bu süreçte kilo vermenizi durdurur aksine yağ depolanmasına sebep olur. Dolayısıyla emziren anne beslenmesinde bu tür gıdalar yerine ızgara et, ızgara balık, salata, sebze yemekleri, yoğurt, sütlü tatlılar gibi tercih etmesi ve annenin fırsat buldukça hafif yürüyüşler yapması vücudunun daha hızlı bir şekilde toparlanmasını sağlayabilir.

  • Bir diyetisyen kontrolünden geçin ve beslenme planınızı onun size vereceği listelere göre oluşturun. Emzirme döneminde kilo vermek için acele etmeyin ve sağlıklı bir şekilde doğum kilolarınızdan kurtulmayı hedefleyin.
  • Bebeğinizi her gün düzenli biçimde aynı saatlerde sık sık emzirin. Unutmayın ki her emzirmede kalori yakacak ve kilo kaybedeceksiniz. Bu, ortalama 1 saat boyunca orta derecede yapılan egzersizle harcanan kaloriye eşdeğerdir.
  • Emzirme döneminde de sağlıklı olan yeme düzeni devam etmeli.Yani beslenme düzeniniz 3 ana 3 ara öğün şeklinde olmalı. Az az ve sık beslenmeye dikkat edin.
  • Günlük sıvı ihtiyacınıza dikkat edin ve her emzirme sonrası yaşadığınız sıvı kaybını takviye edin. Her emzirme sonrası 1-2 su bardağı sıvı alınmalıdır. Günde 2,5-3 litre su tüketimine özen gösterin.
  • Sindirim siteminin düzenli çalışması için su içmek ve dengeli beslenme  sağlıklı kilo vermede önemli rol oynar. Bu nedenle posalı gıdalar diyetinizde mutlaka bulunmalı. Kuru baklagiller, sebze ve meyveler posa yönünden zengin gıdalardır.
  • Metabolizmanızı hızlandırmak için kısa süreli de olsa yürüyüşler yapın.
  • Kahvaltılar ve öğün kaçırmamak önemli kalsiyum ve protein açısından zengin süt, yoğurt, yumurta ve peynir gibi gıdaları mutlaka tüketin. Bu besinler hem kilo kontrolüne yardımcı olacak hem de yeterli miktarda süt üretimini sağlayacaktır.
  • Tatlı ihtiyacınızı gidermek için çikolatalar ve şerbetli tatlılar yerine sütlü ve meyveli tatlıları ya da dondurmayı tercih edin.
  • Yemeklerde kullanılan yağ tüketiminize dikkat edin. Yemekleri pişirme şekliniz kızartma yerine haşlama, fırın ya da ızgara şeklinde olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.