Emzirmenin Anneye Faydaları

Emzirmek neden önemlidir

Emzirmek anne ve bebek açısından doğanın sunduğu bir nimettir. Bebeğin doğduğu andan itibaren sağlıklı gelişmesini sağlayan anne sütünün alınmasını sağlar. Anne içinde hamilelik ve doğum eylemlerinin etkilerini üzerinden atmasını, aynı zamanda sağlığına sağlık katma gibi önemli bir fayda sağlar. Hastalıklara karşı korunmada, huzurlu olmada, doğum travmasını atlatmada anneye yardımcı olur.

Emzirmenin Anneye Faydaları

Emzirmek sadece bebekler için değil, anneler içinde önemli bir eylemdir. Anne karnında bebekle anne arasında kurulan bağ, ilk emzirmeyle birlikte pekişmiş oluyor. Bebeğin annesiyle kurduğu ten teması, kendisini daha huzurlu ve güvende hissetmesine yardımcı oluyor. Anne sütü bir kadının doğumdan sonra doğal olarak ürettiği, herhangi bir maddi külfeti olmayan, her zaman bebeğin beslenmesi için hazır olan, steril ve ideal sıcaklıkta bir besindir. Bebekler için anne sütünden daha faydalı bir besin hala bulunamamıştır. Anneler içinde emzirmenin sayısız faydaları olduğu tespit edilmiştir.

Doğumdan sonra bebeğin emzirilmesi, annenin vücudunda oksitosin denilen sevgi hormonunun salgılanmasını tetikleyerek memeden süt salgılanmasını kolaylaştırır. Bu hormonun rahmin hamilelik öncesindeki boyutlarına dönmesinde de etkisi vardır. Emzirmek anneye ilk andan itibaren fayda sağlayan bir eylemdir.

Emzirmenin anneye faydaları nelerdir?

Yapılan araştırmalar emzirmenin kadında meme kanseri riskini azalttığını ortaya koymuştur. Bir yıl süreyle bebeğini emziren bir kadının % 4,3 oranında meme kanserinden korunabileceği ortaya konmuştur.

Annenin vücudu doğal bir refleks olarak doğumdan sonra hemen süt üretimine başlar. Emzirmek ise memedeki süt birikimi nedeniyle oluşabilecek komplikasyonların önlenmesine yardımcı olur.

Doğumdan sonra rahmin toparlanmasını sağlayan oksitosin hormonu salgılanmasını tetikleyen emzirme, kısa sürede rahmin doğumdan önceki haline dönmesine yardımcı olur. Lohusalık kanamalarının kısa sürmesini sağlar. Aksi halde kesilmeyen bu kanamalar annenin hayatını riske atabilir.

Hamilelik sürecinde alınan kilolar kadınların en önemli derdidir. Emzirmek annelere bu kiloları vermede en önemli destekçidir. Çünkü bu süreçte kadının metabolizma hızı daha fazladır. Dolayısıyla emzirmek hızla eski kilosuna dönmesine yardımcı olur.

Doğumdan sonra annede gelişebilecek uykusuzluk sorunları içinde emzirmenin faydaları büyüktür. Emzirme sonrasında anne uykuya daha rahat dalar.

Emzirmek annede ortaya çıkabilecek rahim kanseri ve yumurtalık kanserine karşı da koruyucu etki yapar. Bebek emziren annelerde bu kanser türleri daha az görülmektedir.

Şeker hastası olan anneler için emzirmenin insülin ihtiyacını da azalttığı araştırmalarla belirlenmiştir. Dolayısıyla emzirme sayesinde kan şekeri kontrolü yapılabilir.

Emzirmek annelerin kemik sağlığına da olumlu etki yapar. İleride oluşabilecek osteoporoz riskini azaltır. Kekiklerin daha sağlıklı ve dayanıklı olmasını sağlar. Romatizmal hastalıkların önlenmesinde de etkili olur. Yapılan araştırmalarda uzun süre bebek emzirmiş olan annelerde romatizmal hastalık riski azaldığı belirlenmiştir. Emzirme süresi 13 aydan fazla olan kadınlarda romatizmal hastalık gelişme riskinin emzirmeyenlere göre % 50 oranında azaldığı tespit edilmiştir.

Emzirmenin anneye faydaları arasında, kansızlık riskinin azalması da bulunmaktadır. Emzirme lohusalık dönemindeki kanamaları azaltmakta, adet kanamasını geciktirmekte dolayısıyla demir eksikliğinden kaynaklanan kansızlığın önüne geçmektedir.

Bebekle anne arasındaki en güçlü bağlardan biri emzirmektir. Bu eylem sadece anne ve bebek arasında yaşanır. Bu özel ilişki anne ve bebeğin sakinleşmesine yardımcı olur. Oksitosin hormonu salgılanmasını tetikleyen emzirme, bu özel bağın oluşmasında da etkili oluyor. Bu hormon kadını cinsel ilişkide rahatlatan, rahim kasılmalarını düzenleyen, anne sütünün kanallara rahat akması için keseciklerin kasılmasına yardımcı olan bir hormondur. Annede doğal olarak bebeğine bir sevgi bağı doğar. Bunun etkisiyle hipofiz bezinden bu hormon salgılanmaya başlar. Göğüslerde başlayan dolgunluk hissiyle anne sütü akar.

Emzirmenin anneye faydaları böyle sayılamayacak kadar fazladır. Duygusal olarak annenin motivasyonunu en üst seviyede tutar, onun sevgiyle tatmin olmasına yardımcı olur. Bebeğiniz emziren bir anne, bunu başarmanın, bebeğinin gelişimine katkı vermenin huzurunu duyar. Bu etkilerle birlikte kadının annelik duygusu pekişir ve kendine güven duymasını sağlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.