Endometrium Nedir

Endometrium rahim içini döşeyen dokudur

Kadınlarda oldukça sık rastlanan rahim kanseri ilk aşamada endometrium dokusunda gelişir. Jinekolojik kanserler içinde ilk sırayı alan, kadınları etkileyen tüm kanser türleri içinde de dördüncü sırada olan endometrium kanseri, rutin kontroller sayesinde erken aşamada tespit edilebilir. İlk evrede teşhisi yapılan kanserin tedavisi de oldukça başarılı şekilde yapılabilir.

Endometrium Nedir

Endometrium rahim iç tabakasını kaplayan dokunun adıdır. Kadınlarda rahim kanserine neden olan hücreler ilk olarak endometrium denilen rahim iç zarında gelişme gösterirler. Bu nedenle rahim kanseri endometrium kanseri olarak ta bilinir. Bu kanser türü kadınlarda en fazla görülen jinekolojik kanser türlerinin arasındadır. Yapılan araştırmalar bunun kadınlarda görülen kanserlerin dördüncü sırasında yer aldığını tespit etmiştir. Daha çok menopoza girişten sonra etkili olsa da, genç yaştaki kadınlarda da endometrium kanseri görülebilir. Kanser rahim iç zarından diğer organlara yayılım gösterir. Erken aşamada teşhisi yapılırsa, rahim kanserinin tedavisi daha kolay olur.

Endometrium kanserinde evreleme nasıl yapılır?
Evre 1: Kanserin ilk evresinde tümör rahimde sınırlı olur. Tümörün derinliği bu aşamada endometrium dokusunun yarısını geçmez. Ancak evrenin son aşamasında dokunun yarısını geçer ya da tümörün derinliği bu oranda artar.
Evre 2: Bu aşamada kanserli doku rahim ağzına yani stromaya kadar yayılmış olur. Ancak hala rahim içinde sınırlı haldedir.
Evre 3: Bu aşamadaki endometrium kanseri lokal ya da bölgesel yayılım yapabilir. Evrenin kendi içinde bazı aşamaları da vardır. Bunlar; tümörlü doku rahimde seroza tabakasına kadar ya da adnekslere yayılabilir, vajinal veya parametriyal yaylım yapabilir, pelvik veya paraortik lenf modunda metastaza yol açabilir, pelvik lenf noduna yayılabilir ya da paraortik lenf noduna yayılır, pelvik lenf nodu tutulumu oluşabilir.
Evre 4: Bu aşamadaki rahim kanserinde mesane ya da rektum tutulumu, uzak organların tutulumu gerçekleşir. Kanserin son aşaması olarak kabul edilir.

Endometrium kanserine neden olan etkenler nelerdir?

 • Kadınların cinsel yaşamının 20 yaşından daha önce başlaması
 • Viral enfeksiyonların meydana gelmesi
 • Kadınların cinsel yaşamını çok eşli olarak sürdürmesi
 • Sosyo ekonomik seviyenin düşük olması
 • Kadınların yaptığı doğum sayısının fazla olması
 • Kadının bağışıklık sisteminin zayıf olması
 • Alkol ve sigara kullanma alışkanlığı
 • Cinsel partnerin sünnetsiz olması nedeniyle kadının bakterilerden etkilenmesi
 • C vitamini eksikliği
 • Obezite sorunu, şeker hastalığı ve yüksek tansiyon sorunlarının olması
 • Kadınların hiç doğum yapmaması ya da ilk doğumunu 20 yaşından önce yapmış olması endometrium kanseri açısından risk olarak kabul edilir.

Endometrium kanserinin belirtileri nelerdir?
Kanserin ilk belirtileri arasında kadının düzensiz adet döngüsünün olması gelir. Menopoza giren kadınlarda da oluşan kanamalarda ilk olarak rahim kanseri düşünülmelidir. Eğer sebebi kanserden kaynaklanmıyorsa, menopoz döneminde oluşan kanamalar mutlaka incelenmelidir. Rahimden gelen ağrılı yakınmalar, kanserin ilerlemiş evrelerinde söz konusu olur. Çünkü rahim içinde irinli bir birikim meydana gelmiştir. Bu aşamada kadında kötü kokulu akıntılarda meydana gelecektir. Bunlar kanserin ilerlediğini gösteren önemli belirtilerdir. Hastanın kabızlık sorununun olması, kilo kaybı yaşaması, halsizlik çekilmesi gibi belirtilerde endometrium kanserinin belirtileri olarak değerlendirilebilir.

Endometrium kanseri nasıl teşhis edilir?
Hastalarda kanserin belirtisi olarak kabul edilen bulguların olması halinde, zaman kaybetmeden jinekolojik muayene olmaları gerekir. Rahim içi dokusundan alınan numuneyle yapılan patolojik tetkik kanserin kesin tanısını koymaya yardımcı olur. Bu yüzden kadınlarda şiddetli pelvik ağrılar, normal olmayan kanamalar, kilo kayıpları olursa, kapsamlı şekilde jinekolojik muayene yapılması önemlidir.

Endometrium kanserinde tedavi nasıl yapılır?
Rahatsızlığın hangi evrede bulunduğuna göre, uygun bir tedavi şekli tespit edilir. Eğer tümörlü doku rahim içinde sınırlı olursa uygulanan cerrahi girişim hastanın tamamen iyileşmesini sağlayabilir. İlerleyen kanserde, vücuda yayılan tümörlerde hastaya cerrahinin yanında ek tedavilerde uygulanır. Cerrahi operasyon sonrasında radyasyon tedavisi de yapılır. Kanserli hücreleri öldüren kemoterapi uygulaması ise, endometrium kanserinde sınırlı olarak uygulanabilir. Genellikle tedavide ilaçlarla yapılan kombinasyonlar kullanılır.

Endometrium kanseri tedavi edildikten sonra hastaların ilk yılda 3 ayda bir defa, sonradan 2 yıl 6 ayda bir defa kontrole gitmesi gerekir. Bu kontroller sırasında kan testleri, pelvik muayene, fiziki muayene, gerekirse radyolojik tetkikler, pap smear incelemeleri yapılır. İlk evrede kanserin tedavi edilmesi halinde, hastalarda % 85-90 oranında iyileşme elde edilirken, sonraki beş yıl boyunca kanserin etkileri görülmez. Daha sonraki evrelerde ise, hastaların iyileşme oranı bundan daha az gerçekleşir.
Uygulanan tedavinin ardından tekrar kanser belirtileri ortaya çıkarsa, endometrial biyopsi yapılır ya da küretaj yoluyla doku örneği alınarak, patolojik inceleme yapılır. Bu sayede endometrial dokudaki kanserin durumu, derecesi tespit edilebilir. Endometrial kanserde evre ilerledikçe yayılımı ve tekrarlama olasılığı da yükselir. Hastalara uygulanacak tedavi kişinin genel durumuna, kanserin evresine, türüne ve kişinin tercihlerine göre tespit edilir. Tedavideki hedef vücutta bulunan kanserli dokunun bir an evvel uzaklaştırılmasını sağlamaktır.

Endometrial kanserini tespit etmek için hangi testler kullanılır?
Yapılan muayene sonucunda, hastada rahim kanseri olduğu hakkında şüphe olursa, kanserin yayılımı ve içeriğinin tespiti amacıyla CT taraması, göğüs röntgeni, kan testleri, MR, anesteziyle rahim, mesane ve rektum değerlendirmesi yapılır. Bu sayede daha net şekilde kanserin durumu ve yayılımı hakkında bilgiler elde edilir, buna uygun şekilde tedavi belirlenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.