Epizyotomi (Doğum Kesisi) Nedir?

Epizyotomi Nedir?

Epizyotomi, doğum sırasında bebeğin çıkması için vajina etrafında oluşturulmuş olan cerrahlar tarafından yapılan kesi olarak bilinir. İlk defa doğum yapacak olan kadınların büyük bir bölümünde bebeğin çıkması konusunda problemler meydana gelebilecek için epizyotomi uygulanabilir.

Epizyotomi (Doğum Kesisi) Nedir?

Normal Doğum Nedir?

Ülkemizde genel olarak normal ile sezeryan doğum arasında hangi farklar olduğu oldukça büyük tartışma konuları arasında yer alıyor. Sezeryan olarak doğum yapmak, doktorlar tarafından cerrahi olarak müdahale edilmesi sonucunda ortaya çıkar. Normal doğum ise bebeğin hormonların etkisiyle vücut içerisinden doğal yollar ile çıkmasıdır.  Vajina içerisinde bulunmakta olan kaslar doğum sırasında düzenli bir şekilde kasılarak içerde bulunmakta olan bebeği dışarıya doğru ittirmeye başlar. Normal doğum sırasında dışarıdan herhangi bir müdahale yapılmadığı için çeşitli problemler ortaya çıkabilir. Meydana gelen problemlerden bir tanesi rahim içerisine bulunmakta olan bebeğin vajina girişine göre çok daha büyük olmasıdır. Böyle bir durum meydana gelecek olursa fiziksel olarak bebeğin içeriden çıkması mümkün olmayacağı için dışarıdan çeşitli müdahalelerin yapılması gerekebilir.

Epizyotomi Uygulandığı Durumlar Nelerdir?

Bahsetmiş olduğumuz işlemlerin uygulanması için belirli şartların bulunması gerekmektedir. Az sonra bahsedecek olduğumuz sebeplerden biri veya birkaç tanesi geçerliyse, cerrahi olarak müdahale etmek gerekebilir. Uygulanmakta olan bu işlemlerin genel olarak doğacak olan bebeğin kafasının normalden çok daha büyük olmasından kaynaklandığını söyleyebiliriz. Kafatası oldukça büyük olan bebekler kolay bir şekilde vajina içerisinden geçemediği için doktorlar tarafından müdahale edilir. Bunların dışında sadece bebek tarafından değil anne tarafından meydana gelen problemler de olabilir. Özellikle normal doğum yapacak olan kişilerde ıkınma, bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi için gerekli olan şartlar arasında yer alıyor. Eğer anne tarafından uygulanmakta olan ıkınmalar, bebeğin doğması için yeterli gelmezse epizyotomi yöntemi uygulanarak doğuma yardımcı olunur. Vajina girişi yeterince geniş olmayan kadınlarda bulunan perine bölgesi zarar görebileceği için doktorlar tarafından müdahalelerin yapılması gerekli olabilir.

Epizyotomi Nasıl Yapılır?

Bahsetmiş olduğumuz işlemlerin uygulanabilmesi için ilk olarak lokal şekilde anestezi yapılması gerekmektedir. Anestezi sonrası da işlem yapılacak olan bölge tam anlamı ile uyuşacağı için herhangi bir acı veya ağrı hissetmeniz mümkün değildir.  Perine bölgesi kadınların vücudundaki oldukça hassas bölgeler arasında yer aldığı için anestezi işleminin dikkatli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Doğum sırasında uygulanmakta olan bu yöntemden sonra bebek rahim içerisinden alınır ve açılmış olan bölüm doktorlar tarafından dikilir. Açılmış olan bu yaranın iyileşmesi için zaman zaman kremlerin kullanılmasına bile gerek kalmaz. Çünkü vücut kısa bir süre içerisinde yaralı olan bölgeyi tedavi eder. Gerekli olan işlemleri geçirdikten sonra dikiş bölgesinin temiz tutulmasına özen göstermelisiniz. Epizyotomi her ne kadar kolay bir işlem olsa da yine de açık yara olacağı için dış ortamdan mikrop kaparak enfeksiyon oluşmasına sebep olabilir. Epizyotomi yapıldıktan sonra iyileşme sürecinde çeşitli ağrı ve sızıların meydana gelmesi oldukça normal bir durumdur. İyileşme süreci başladıktan sonra birkaç hafta boyunca temizlik kurallarına dikkat ederseniz tam olarak iyileşmeniz mümkün olacaktır. Kimi insanlarda vücuttaki farklı alerjik reaksiyonlardan dolayı iyileşme çok daha uzun sürebilir. Eğer bir hafta içerisinde tam olarak iyileşme olmazda, doktor kontrolünden geçmeniz sağlık faydalı olacaktır. Ülkemizdeki doğum uzmanlarının kimileri bu uygulamaların yapılmasını desteklememektedir. Bu görüşlerin ardında yatan temel sebep ise doğumun tamamen doğal olarak uygulanması gerektiğindendir. Her ne kadar doktorların bazıları bu şekilde bir görüşe sahip olsa da yine de zorda kalınan durumlarda epizyotomi uygulaması gerekli olabilir. Bahsetmiş olduğumuz işlemlerin uygulanıp uygulanmaması konusunda doğumu yöneten doktor karar vermelidir. Meydana gelecek olan gelişmeler anne tarafından daha önceden belirlenemeyeceği için doktorlar tarafından karar verilmesi çok daha uygun olacaktır.

Epizyotomi Neden Yapılır?

Bu işlemi yapılmasının altında yatan temel sebep bebek dünyaya gelirken vajina girişindeki perine bölgesini ciddi anlamda zorlamasıdır. Doktorlar tarafından yapılmakta olan cerrahi müdahaleler sayesinde fiziksel olarak zorlanmalar kesik atılarak çözümlenir. Uygulanmakta olan bu işlemler sonrasında kadınlar hayatında bazı fiziksel değişiklikler meydana gelebilir. Eğer deri yeteri kadar sağlıklı değilse doğumdan sonra mesane sarkması, kalın bağırsak sarkması ve rahim sarkması gibi olumsuz durumlar ortaya çıkabilir. Eğer doğumdan sonra bahsetmiş olduğumuz bu belirtilerden herhangi bir tanesi meydana gelecek olursa tekrar cerrahi müdahaleler ile tedavi etmek gerekiyor.

Epizyotomi Uygulanacak Kişiler Kimlerdir?

Tedavi ilk ortaya çıktığı zamanlarda normal doğum yapacak olan her kadın için bu işlemlerin uygulanması gerektiği düşünülüyordu. Fakat daha sonra epizyotomi yapılmadan da çeşitli çözüm yolları üretildi. Artık bahsetmiş olduğumuz uygulamalar normal doğum sırasında perine üzerine aşırı derecede baskı söz konusu olursa, buna bağlı olarak uygulanıyor.

Epizyotomi İz Bırakır Mı?

Epizyotomi eğer yaptığı işin bilincinde olan doktorlar tarafından uygulanıyorsa yaklaşık olarak 2 hafta içerisinde iyileşir. Genel olarak ülkemizde uygulanmakta olan epizyotomi oranı azdır. Bahsetmiş olduğumuzuz bu izin ne kadar derin ve uzun olacağı doktorun tecrübelerine ve doğum sırasında yaşanan zorlanmaya bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Her ne kadar doktorlar işini iyi yapıyor olsa da anne adaylarının deri özellikleri sebebiyle fazla miktarda iz kalması da mümkündür. Bu konuda kesin bir bilgi vermek yerine kişiden kişiye değişiklik gösterdiğini söylemek çok daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Eğer vücutta bulunmakta olan izlerin kısa süre içerisinde iyileşmesini istiyorsanız genel olarak protein bakımından zengin gıdalar ile beslenmeniz faydalı olacaktır.

Epizyotomi Ardından Olumsuz Durumlar Meydana Gelir Mi?

Her cerrahi müdahalede olduğu gibi aynı zamanda epizyotomi sonrasında da çeşitli problemler meydana gelebilir. İlk olarak herkesin başına gelen bulgu, ameliyat sonrasındaki şişkinlikler ve ağrılar olacaktır. Meydana gelen bu durumları mümkün olduğu kadar az hasarla atlatmak istiyorsanız ağrı kesiciler kullanmak mantıklı bir seçim olacaktır. Aynı zamanda şiş olan bölgelere buz koymak, şişliğin azalmasına yardımcı olacaktır. Eczanelerin bazılarından sprey halinde uygulanmakta olan anestezi ilaçları neden temin edebilirsiniz. Bunun yanında vücut içerisinde de bazı problemler meydana gelebilir. Epizyotomi uygulaması yapılmış olan yüzeyin daha sonra yoğun miktarda kan toplanması sonucunda damar içerisinde şişkinlikler meydana gelebilir. Eğer böyle bir durum ile karşı karşıya kalacak olursanız ne yazık ki ameliyat işlemlerinin tekrar yapılması ve damar içerisinde oluşmuş olan şişliğin tedavi edilmesi gerekiyor. Her ne kadar tekrar ameliyat olmak oldukça zor olsa da bahsetmiş olduğumuz bu durumun ortaya çıkma ihtimali azdır. Epizyotomi ile ilgili olarak toplum arasında bilinen bir diğer olumsuz durum ise cerrahi müdahalelerden sonra cinsel ilişkiye girerken çeşitli ağrılar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Eğer siz de böyle durumlar yaşıyorsanız tam olarak iyileşme bir tane kadar cinsel ilişkiden mümkün olduğu kadar uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.