Erkeklerde Ereksiyon Sorunu Nedenleri

Ereksiyon Nedir?

Ereksiyon erkeklerde cinsel birleşme sırasında ortaya çıkan ve penisin sertleşmesini sağlayan fiziksel bir durumdur. Bu durum meydana gelirken vücuttaki kan akışı ciddi anlamda hız kazanır ve böylece sertleşmeye, kan yolu ile destek sağlanmış olur.

Erkeklerde Ereksiyon Sorunu Nedenleri

Ereksiyon Nasıl Meydana Gelir?

Erkeklerde cinsel birleşme için gerekli olan ereksiyonun meydana gelebilmesi için vücutta bulunan kan dolaşımının ciddi anlamda artış göstermesi gerekiyor. Penis bölgesinde sertleşme yaşanması için vücuttaki kan seviyesinin, bu bölge üzerinde yoğunlaşması en önemli biyolojik olaylar arasında sayılabilir. Dışarıdan gelebilecek olan herhangi bir cinsel etkiye bağlı olarak ortaya çıkan ereksiyon durumu, cinsel birleşme boyunca devam eder. Bu durumun ortaya çıkmasında görev almakta olan birçok hormon bulunmaktadır. Vücuttaki hormonların seviyesinin değişmesi ereksiyon problemlerinin meydana gelmesine sebep olabileceği için hormon dengesinin iyi bir şekilde ayarlamak gerekiyor. Vücutta bulunmakta olan kan dolaşımı penis bölgesindeki damarların içerisinde birikmeye başladığı zaman sertleşme meydana geliyor ve kan buradan çekilene kadar ereksiyon durumu devam ediyor.

Ereksiyonu Etkileyen Durumlar Nelerdir?

Ereksiyonun ortaya çıkmasını veya ortadan kalkmasını etkileyen birçok fiziksel ve hormonal etki vardır. İlk olarak bu durumun ortaya çıkmasına sebep olan testosteron hormonunun miktarının artması erkeklerde cinsel isteğin artmasına ve bununla beraber ereksiyon durumunun meydana gelmesine sebep olur. Sadece hormonlar değil aynı zamanda dışarıdan gelebilecek olan herhangi bir cinsel belirtide ereksiyon halinin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Eğer psikolojik veya hormonal olarak herhangi bir problem yaşıyorsanız dışarıdan gelen cinsel belirtilere karşı tepki vermeyebilirsiniz. Bahsetmiş olduğumuz bu durum ereksiyon problemleri arasında yer almaktadır.

Besinler Ereksiyonu Etkiler Mi?

Günlük hayatta tüketmiş olduğumuz besinlerin büyük bir bölümü vücudumuzdaki hormonların etkileyebilir. Özellikle protein miktarı yüksek olan besinler ile beslenmek, ereksiyon problemlerinin ortadan kalkması için uygulanması gereken en önemli doğal yöntemler arasındadır. Vücudumuzda bulunmakta olan hormonların büyük bir bölümü protein yapıda olduğu için beslenme sırasında vücudumuzun ihtiyacı olan protein seviyesini tamamlamaya özen göstermek gerekiyor. Eğer cinsel istek problemler veya sertleşme sorunu gibi durumlar ortaya çıkıyorsa çeşitli besinler ile sorunları kısa süre içerisinde çözebilirsiniz. Birçok insanın da bildiği gibi kuruyemiş tüketmek ereksiyon problemlerinin ortadan kalkması için kullanılabilir. Kuruyemiş tüketmek hem vücuda enerji verir hem de vücuttaki sperm üretimini artırdığı için cinsel isteği arttırır.

Ereksiyon İlaçları İşe Yarar Mı?

Ereksiyon problemi yaşayan erkeklerin büyük bir bölümünün ilk tercih ettiği durum ereksiyon ilaçları kullanmak oluyor. Bahsetmiş olduğumuz bu ilaçlar içerisinde bulundurmuş olduğu formüller sayesinde vücuttaki hormon seviyesinin normal seviyeye gelmesi için yardımcı olur. Her ne kadar ereksiyon ilaçları ciddi anlamda işe yarıyor olsa da yine de mümkün olduğu kadar doğal yollar ile tedavi olmaya çalışmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer uygulamış olduğumuz tüm yöntemlere rağmen yaşamış olduğunuz ereksiyon sorunlarına çözüm bulamıyorsanız internet üzeri satılmaktan olan ilaçları da kullanabilirsiniz. Fakat bu ilaçları kullanırken sağlık koşullarınızı kontrol ettirmeniz tavsiye ediyoruz. Özellikle kalp ve damar hastalıkları sahip olan kişilerin kullanmış olduğu ereksiyon ilaçları, vücutta çeşitli problemlerin meydana gelmesine sebep olabilir.

Ereksiyon Problemi Hangi Sorunlara Sebep Olur?

Ereksiyon sorunları ilk olarak erkeklerin sahip olduğu özgüveni büyük oranda düşürür. Özellikle evli çiftler arasındaki cinsel ilişki sırasında ereksiyon problemleri ciddi anlamda sorun teşkil edebilir. Erkeklerin yaşamakta olduğu bu sorunları ortadan kaldırmak için yapılabilecek en güzel yöntemlerden bir tanesi doktor kontrolünden geçmektir. Hormonal olarak çeşitli problemler olabileceği gibi aynı zamanda psikolojik olan durumlar da ereksiyon problemlerinin meydana gelmesine etki eder. Eğer zaman içerisinde psikolojik olarak kendinizi daha kötü hissetmeye başlıyorsanız, en yakın zamanda yaşamış olduğunu sorunları çözmek için destek almalısınız.

Tedavisi İçin Neler Yapılabilir?

Ereksiyon tedavisi için kullanılabilecek birçok farklı yöntem vardır. Fakat bahsetmiş olduğumuz bu yöntemler belirlenirken ilk olarak ereksiyon sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olan faktörler tespit edilmelidir. Ereksiyon sorunlarının büyük bir bölümü erkek vücudundaki hormonal dengesizlikten dolayı ortaya çıkmaktadır. Hormonal olarak eski dengeye dönmek için doktorlar tarafından uygulanmakta olan hormon takviyelerini alabilirsiniz.

Ruhsal Durum, Ereksiyon Sorunlarına Sebep Olur Mu?

Sertleşme problemlerin ortaya çıkmasının sebepleri arasında aynı zamanda psikolojik olarak durumda oldukça önemlidir. Eşlerin birbirine olan tutumu günden güne kötü hale giderse ereksiyon problemleri doğal olarak ortaya çıkabilir. Sertleşme problemleri ortaya çıktıktan sonra eşlerin birbirine karşı psikolojik olarak destek olması gerekiyor. Çünkü erkeklerin sahip olduğu ruhsal bunalım süreci de sertleşme problemlerinin meydana gelmesine sebep olabiliyor. Ortadan kaldırabilmek için sadece yapmanız gereken sahip olduğunuz düşünceleri değiştirmek olacaktır. Daha sonra problemlerin kendi kendine çözüldüğünü kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Fiziksel Nedenler Nelerdir?

Peniste oluşmakta olan sertleşmenin sağlıklı bir şekilde gerçekleşebilmesi için hormonlar, sinir sistemi ve penis etrafında bulunmakta olan damarların ve iç adale kasları ile beraber sağlıklı bir şekilde çalışıyor olması gerekmektedir. Bahsetmiş olduğumuz bu unsurların herhangi bir tanesinde meydana gelebilecek bir bozukluk sertleşme sorununun ortaya çıkmasına sebep olabilir. Ülkemizde en çok karşı karşıya kaldığımız kalp ve damar hastalıkları ve şeker gibi genetik hastalıklar, erkeklerde ereksiyon problemlerinin meydana gelmesine sebep olabiliyor. Sadece hastalıklar değil aynı zamanda günlük hayatta yaşamış olduğunuz stresli bir hayat ve sürekli olarak gergin bir tutum sergilemeniz yine aynı şekilde problemlerin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Eğer daha önce olmadığı kadar ereksiyon problemleri meydana geliyorsa mutlaka doktor kontrolünden geçerek herhangi bir hastalığa sahip olup olmadığınızı kontrol edebilirsiniz.

Diyabet ve Sertleşme Sorunu

Diyabet hastalığı sırasında tedavi yöntemi olarak kullanılmakta olan insülin seviyesi damarlardaki kanın akış hızına yavaşlatıcı şekilde etki göstermektedir. Bahsetmiş olduğumuz bu etkiye bağlı olarak da kan damarlarında ciddi miktarda yavaşlama meydana gelebileceği için penis etrafındaki sertleşme problemi zaman içerisinde artış gösterebilir. Diyabet hastalığı Tip 1 ve Tip 2 olmak üzere kendi arasında çeşitlere ayrılmaktadır. Özellikle Tip 1 diyabet hastalığına sahip olan kişilerde ereksiyon problemleri diğer türe göre çok daha kısa süre içerisinde meydana gelebilir. Maalesef ki şeker hastalığı sırasında insülin kullanımına mecbur olan kişilerde ortaya çıkan ereksiyon problemlerine karşı uygulanabilecek pek fazla tedavi yönteminin olduğunu söyleyemeyiz.

Bükülebilir Penis Protezi Nedir?

Sertleşme problemi yaşayan erkeklerin uygulanmış oldukları tüm tedavi yöntemlerine rağmen eğer herhangi bir olumlu sonuç alınamazsa doktorlar tarafından protez tedavisi uygulanabilir. Penis içerisine yerleştirilmiş olan bu protez sayesinde kan dolaşımı hızlandırılır ve sertleşme sorunu ortadan kaldırılır. Fakat uygulanmış olan bir protezden dolayı penis cinsel ilişkiden sonra küçülmesi gerektiği zaman tam olarak küçülme sağlanamaz. Bahsetmiş olduğumuz bu durum, uygulanmış olan protezin dezavantajları arasında sayılabilir. Protezin uygulanması için ilk olarak çok yaşlı olmamak gerekiyor. Çünkü belirli yaşın üzerindeki erkeklerde damarlar ciddi anlamda yıprandığı için protez uygulanması çeşit olumsuz sonuçların meydana gelmesine sebep olabilir. Uygulanmış olan protez tedavisi sırasında çeşitli enfeksiyonlar da meydana gelebilir. Fakat bahsetmiş olduğumuz bu enfeksiyon oranı yaklaşık olarak %2 ile %3 arasında olduğu için çok fazla dert edilecek bir durum değildir. Özellikle son yıllarda ereksiyon problemine karşı en çok uygulanan tedavi yöntemlerinden bir tanesinin protezler olduğunu görmek mümkün.

Protezin Ömrü Ne Kadardır?

Sertleşme problemini ortadan kaldırmak için eğer siz de protez tedavisi uygulamaya karar verdiyseniz, protezi takıldıktan sonra ömür boyunca bu protezi kullanmaya devam edebilirsiniz. Mekanik olarak bozulmalar her ne kadar meydana gelebiliyor olsa da %5 gibi küçük bir ihtimal olduğu için protez takanların büyük bir bölümü bir daha değiştirme ihtiyacı duymuyorlar. Meydana gelebilecek herhangi bir enfeksiyon veya olumsuz durumda ise doktorlardan destek alarak yaşamış olduğunuz problemleri çözmek mümkün olacaktır. İnsanların en çok merak ettiği durumlardan bir tanesi de protez tedavisi uygulandıktan sonra hislerin azalıp azalmadığı konusunda oluyor. Protez sadece penis içerisinde bulunmakta olan bir destek aracı olduğu için yaşamış olduğunuz duygularda veya hislerde herhangi bir değişiklik meydana gelmeyecektir.

 

1 Yorum

 • serdar dedi ki:

  Tebrikler ,devamini diliyorum.
  sizden bir ricam var.
  ben 40 yaşindayim.iki çocugum var kiz.ilk soru 2007-den sonra hiç çocuk yok.
  iki: biz cinsel ilişkiye girdigimizde döllenme çok geç oluyor.acaba bunlarla ilgili fikiriniz nedir ?
  bana tavsiye verebilirmisiniz.
  ben gelejek ay doktora önce sperm ve virüs kontrola gitmeyi planliyorum.sayuilarimla .serdar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.