Erkekte Gebelik Şikayetleri Olması

Saka degil! Erkekte gebelik şikayetleri olabilir

Erkek eşiyle birlikte gebeliği ortak yaşayabilir. Hassas yapıda olan, duygusal olarak eşiyle aynı duyguları paylaşabilen erkeklerde daha sık ortaya çıkan bu durumun tedavisi ancak doğumla gerçekleşir. Doğumla birlikte erkekte normale döner. Eşiyle birlikte midesi bulanır, aşermeye başlar. Eşiyle birlikte doğum sancısı çeker.

Erkekte Gebelik Şikayetleri Olması

Erkekte nadiren de olsa, annede görülen gebelik şikayetleri, değişimleri görülebilir. Tıpta buna Couvade Sendromu adı verilir. Bu ortak gebelik ya da paylaşılan gebelik olarak ta bilinir. Anne ve baba gebeliğin şikayetlerini ve değişimlerini birlikte yaşar. Erkeğin anne adayı gibi bebek sahibi olmada hevesli ve istekli olması, gebelikte her şeyi birlikte yaşamak istemesi yüzünden bu sorun yaşanmaktadır. Bu aslında psikosomatik bir bozukluktur. Bunun tedavi edilmesi annenin doğum yapmasıyla olur. Doğum yapan annenin gebeliği sona erince, erkekte olan durum da kendiliğinden düzelme gösterir.

Erkekte gebeliğin başlangıcından sonuna kadar annede görülen yakınmalar, gebelik değişimleri görülür. İştah değişimleri, aşerme, besinlerden tiksinme, bulantı ve kusma, ishal, uyku sorunları, mide yanması, kabızlık, ağrı gibi yakınmalar annede ve babada etkili olur. Aynı zamanda göğüslerde büyüme, göğüs uçlarının sertleşmesi, karında büyüme gibi fiziksel değişimlerde olabilir. Doğum yaklaştığı zaman anne gibi babada doğum sancısı çeker. Bu durum duygusal açıdan hassas, strese yatkın ve eşinin doğumla alakalı duygularıyla empati kurabilen erkeklerde gebelik şikayetleri daha sık görülür. Bu gerçekte gebe olmayan kadınlarda etkili olan yalancı gebelikle benzerlik gösterir.

Erkekte gebelik şikayetleri ne kadar sürer?

Erkekte görülen gebelik şikayetlerinin başlaması, gebeliğin öğrenilmesiyle birlikte başlar. Bu şikayetler kadının gebeliğinin sonuna kadar sürer. Aynı anne adayındaki gebelik belirtileri, yakınmalar erkekte de olur.

Erkekte görülen gebelik şikayetleri ve belirtiler nelerdir?

  • Normal düzenin dışında farklı iştah değişimleri
  • Aşerme
  • Yiyeceklerden anne adayı gibi tiksinme
  • Uyku düzensizlikleri olması, az uyku ya da fazla uyuma
  • İshal ve kabızlık
  • Mide yanması, mide ağrısı çekme
  • Göğüs uçlarında sertleşme
  • Göğüslerde sanki süt bezleri büyüyormuş gibi gerginlik, büyüme
  • Karnın gebelik gibi büyümesi

Erkekte gebelik şikayetleri olması halinde, doğumun yaklaştığı zamanlarda eşiyle birlikte doğum sancısı çekmesi de görülür. Erkekte eşiyle birlikte doğuma hazırlanır.

Erkekte gebelik şikayetlerinin tedavisi nedir?

Erkekteki gebelik şikayetlerinin olması psikosomatik bir bozukluktur. Bunun kadının gebeliği devam ettikçe tedavisi olmaz. Kadın gebeliğin sonunda doğum yapmasıyla birlikte, erkekte görülen gebelik şikayetleri de sona erer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.