Erken Adet Görme Nedenleri Nelerdir?

Adet Nedir?

Ergenlikten itibaren kadınların vücudunda bazı değişiklikle meydana gelmeye başlar. Göğüslerin çıkması ve adet görme gibi durumlar vücuttaki hormon değişimlerinden dolayı meydana gelen değişiklikler olarak bilinir. Adet görme, düzenli olarak gerçekleşen bir olaydır çünkü vücutta üretilen yumurta hücreleri döllenme olmaması halinde ayda 1 defa kan yolu ile vücuttan dışarıya atılır. Bu düzenin bozulması ise vücutta bazı farklı durumların meydana geldiğinin en büyük göstergelerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.

Erken Adet Görme Neden Olur?

İlk adet görme zamanından sonra normal bir bayan yaklaşık olarak 30 – 35 yıl boyunca adet görmeye devam eder. Bu bahsetmiş olduğumuz uzun süreç içinde ise zaman zaman adet görme sırasında aksamalar meydana gelebilir. Adet gecikmesi, özellikle ergenlik çapındaki kişilerde herhangi bir sebep olmadan da ortaya çıkabilir. Çünkü ilk zamanlarda vücut adet görme düzenine tam olarak alışmaz ve ilk görülen adetlerden sonra 6 aya kadar düzensiz adet görme olayları meydana gelebilir. Bu yüzden de ergenlik çapında geç adet görme gibi bir durumla karşı karşıya kalırsanız panik yapmanıza gerek yoktur. Erken adet görme olaylarının meydana gelmesinin altında yatan diğer sebeplerden bir tanesi ise kısırlık belirtisi olarak bilinmektedir. Eğer ortada hiçbir sebep yokken erken adet görmeye başlıyorsanız mutlaka en yakın zamanda doktora giderek gerekli olan kontrollerden geçmenizi tavsiye ediyoruz. Bunun yanında ise menopoz çağına girecek olan kadınlarda da erken adet görülmeye başlanması tıp dünyasında sık sık karşılaşılan bir durumdur. Bu dönemlerde ise hamile kalmak bebek için büyük riskler taşıdığı için doktorlar tarafından kesinlikle tavsiye edilen bir durum değildir. Menopoza yaklaşma zamanı genel olarak 40’lı yaşlar olarak ülkemizde görülmektedir. Bu durum ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilir çünkü insanların yaşam şartları ile oldukça yakından alakalıdır. Ülkemizde erken adet görmeye sebep olan unsurlardan bir tanesi de doğum kontrol haplarının aşırı derecede kullanılmasıdır. Bahsetmiş olduğumuz bu ilaç türü vücuttaki hormon dengesini büyük oranda bozduğu için çeşitli hastalıkların çıkmasına sebep olabiliyor. Doğal olmayan yöntemleri kullanmaktan uzak durarak siz de cinsel sağlığınızı düzene sokabilir ve ortaya çıkabilecek olan hastalıklara engel olabilirsiniz.

Erken Adet Görme Sonucunda Neler Yapmak Gerekiyor?

Erken adet görmenin birçok sebebi olduğunu ve bu sebeplerin hangileri olduğunu kısaca size aktarmaya çalıştık. Ortada herhangi bir tehlike yokken erken adet görme durumları ortaya çıkabileceği gibi aynı zamanda menopoz ve kısırlık belirtisi olarak da erken adet görme sorunları meydana gelebilir. Bahsetmiş olduğumuz bu risklerden olabildiği kadar uzak durmak için ise erken adet gördükten sonra doktorlardan yardım talep etmeniz sizin sağlığınız açısından oldukça avantajlı olacaktır. Unutmayın ki hormonlar üzerinde meydana gelen dengesiz durumlar tüm hayatınızı etkileyecek boyutlara sahip olan sorunları meydana getirebilir. Hormon dengesizliklerinden mümkün olduğu kadar kendinizi korumanız gerekiyor. Eğer hormonlarla ilgili olarak vücutta dengesizlikler oluşmaya başlıyorsa doktorlar tarafından uygulanmakta olan hormon tedavileri bu durumların düzene girmesi için tıp alanında uygulanan tedavi yöntemleri arasında yer alıyor. Tabi ki vücuda verilmesi gereken hormon seviyesi kişiden kişiye değişiklik gösterdiği için bu işlemlere başlamadan önce tecrübeli doktorlar tarafından bazı testlerin yapılması gerektiğini de unutmamak gerekiyor. Vücuda fazla hormon verilmesi, çeşitli sorunların meydana gelmesine sebep olacağı için çok daha olumsuz durumlar ile karşı karşıya kalmak mümkün olacaktır.

Belirtileri Nelerdir?

Erken adet görme sorunu ortaya çıkmadan önce birkaç ay boyunca çeşitli belirtiler ortaya çıkabilir. Bu belirtiler arasında en çok bilineni ağrılar ve kanamalar sırasında aniden pıhtılaşma olayıdır. Bu durumlarla karşı karşıya kalırsanız pıhtılaşma için ilaç kullanmaya başlamanız gerekebilir. Hangi ilaçtan ne kadar kullanmanız konusunda da tabi ki yine doktorlara danışmanız gereklidir. Adet gördükten sonra birkaç gün için karın ağrısı yaşamak doğaldır. Fakat bu ağrılar haftalar boyunca devam ediyorsa ve sürekli olarak devam ediyorsa mutlaka doktora gitmelisiniz. Çünkü erken adet görme sorunları, karın ağrısı yapması ile teşhis konan problemler arasında yer alıyor. Kürtaj yaptırdıysanız ve kürtajdan sonra birkaç boyunca sürekli karın ağrısı ile beraber erken adet görmeler oluyorsa bu durum normaldir. Çünkü kürtajdan sonra vücuttaki hormon dengesi aniden değişir ve vücut da bu değişimlere uyum sağlamak için çeşitli tepkiler verebilir. Fakat yine de riskli bir durum olup olmadığını anlamak için kontrolden geçmenizde fayda var.

Erken Adet Görme Sorunlarının Çözümlendiği Nasıl Anlaşılır?

Tedavi gördükten sonra adet görme tarihlerini bir yere not almak bu konuda size yardımcı olacaktır. Düzenli olarak adet gören kişilerde genellikle yumurta atma işlemi 28 günde bir kere olur. 28 gün içinde vücuttaki yumurta olgunlaşır ve döllenme meydana gelmediği için 28 günün sonunda kan ile beraber vücuttan uzaklaştırılır. Kadınların cinsel sağlığının yerinde olup olmadığını anlamak için en iyi yol adetlerin düzenli olup olmadığına bakmaktır. Adet tarihleri size sadece adet düzeni ile bilgi vermekle kalmaz bunun yanı sıra birçok konuda daha sağlıklı bir birey olduğunuzu gösterir. Örnek vermek gerekirse geç adet görmek hamile kalmanın en önemli belirtilerinden bir tanesidir. Adet düzeninizde meydana gelen tüm değişiklerin bir sebebi vardır ve bu konuda yaşanan durumlar dikkate alınmalıdır. İlaç kullanımı ise adet düzensizliklerinin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Doktor tavsiyesi dışında ilaç kullanmak cinsel sağlığınızı bozacak en ciddi tehlikeler arasında yer almaktadır. Cinsel sağlığınızı korumak ve ilerde meydana gelebilecek olan sorunların önüne geçmek istiyorsanız siz de bu konuda kendinizi kontrol edebilir ve ortaya çıkacak olan sorunları çok daha önceden engelleyebilirsiniz.

1 Yorum

  • Ela dedi ki:

    Ben 5 aylık ewliyim hamile kalmak.istiyorum fakat 3 ay adetim düzensiz çok erken oluyorum önce leke olarak sonra adet ama sıvı bi şekilde.ne yapabilirim düzenli olması icin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.