Erken Doğum Nedir?

Kimileri Dünyaya Gelirken Belli Eder Karakterini

Gebeliğin 36. Haftasından önce meydana gelen doğumlar erken doğum olarak, doğan bebekler de prematüre olarak adlandırılır.

Erken Doğum Nedir?

Erken Doğumun Nedenleri
Erken doğumun birçok sebebi vardır. Bunlar;

  • Çoğul gebelikler
  • Amniyon sıvısının fazla olması
  • Üriner sistem ve genital sistem enfeksiyonları

Anne adayının yetersiz beslenmesi, sigara kullanması, yaşadığı coğrafi bölge gibi sebepler gebeliğin erken sonuçlanmasına neden olabilmektedir.

Erken Doğumun Belirtileri
Doğumun erken olacağını gösteren belirtilerin başında kasılmalar gelir. Bu yüzden anne adaylarının ve özellikle erken doğum yapma riski bulunan anne adaylarının rahim kasılmalarını düzenli olarak takip etmeleri gerekmektedir. Kasılmaların meydana gelip gelmediğini anlamak için ise avuç içi, karın üstüne konarak, avucun içinde rahmin toplanıyor hissinin olup olmadığı kontrol edilir. Kasılmaların saatte 4 taneden fazla oluşması gebeliğin erken sonuçlanacağının bir göstergesi olabilir ve doktorunuzla irtibata geçmenizde fayda vardır.

Kasılmaların yanı sıra; adet sancılarına benzer sancılar, vajinal akıntıda artma veya kıvamında değişiklik olması, bel pozisyonunu değiştirmekle geçmeyen bel ağrıları ve ishalle beraber veya tek başına gelişen barsak krampları da yer almaktadır. Bu belirtiler, kasılmaların olmadığı durumlarda tek başlarına pek anlam ifade etmese de, kasılmaların varlığından emin olunamadığı durumlarda doktorunuza görünmenizde fayda vardır.

Erken Doğum Tanısı Nasıl Konulur?
Erken doğumda tanı uterus (rahim) kaslarının kasılmalarının saptanmasıyla konulur. Karın duvarının elle muaynesi veya fötal monitör testi ile kasılmalar saptanmaktadır. Vajinal muayenede rahim ağzı açıklığı ve su akışının bulunmasından da kesin tanı konmasında yararlanılmaktadır.

Gebeliğin Erken Sonlanmasını Engellenebilir Mi?
Gebeliğin acil olarak sonlandırılmasını gerektiren durumların dışında, erken doğumu tıbbi tedaviyle durdurmak veya geciktirmek mümkündür. Ancak kullanılan ilaçların ve cerrahi müdahalelerin hem anne sağlığı hem de bebeğin sağlığı açısından riskler taşıdığı unutulmamalıdır. Bu amaçla erken doğum riski bulunan anne adayının, rutin kontrollerini ve ultrason muayenelerini aksatmaması gerekmektedir. Ultrasonla gebeliğin haftası, fetüsün gelişme durumu belirlenir ve kasılmaların seyri değerlendirilir.

Acil durumların olmadığı ve anne ile bebeğin durumlarının stabil olduğu erken doğum tehlikesinde kasılmaları durdurma amaçlı tıbbi tedaviye geçilir. Eğer kasılmalarda ve rahim ağzı genişliğinde azalma gözlenirse anne adayı bilgilendirilerek istirahat ve sıkı takip koşuluyla taburcu edilebilir.

Ancak kasılmalarda ve rahim ağzı genişliğinde ilk müdahalelere rağmen azalma saptanmazsa anne hızla kasılmaları durdurucu ilaç tedavisine alınır. Bu tedavide genellikle kas gevşetici etkisi olan ilaçlar kullanılır. Bu ilaçların da olası yan etkilerinden dolayı tedavi hastane ortamında doktor gözetimi altında yapılmaktadır.

Erken doğumun durdurulamaması ihtimali göz önüne alınarak doğumun, bebeğin prematüre doğma durumu nedeniyle, prematüre bebek yoğun bakım ünitesi olan bir hastanede yapılması seçeneği akıldan çıkartılmamalıdır. Gebeliğin erken sonlaması riskinin azaltılması ve erken tanısı için anne adayının kontrollerini düzenli olarak yaptırması, erken doğumun önüne geçmek için alınabilecek en iyi önlemdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.