Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır? Hamilelik Kaç Günde Oluşur?

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik anne adayında ilk olarak adet döngüsünün kesilmesi ile kendini belli eder. Sonrasında minik kasık ağrısı ve kasılmalar gerçekleşir. Yaklaşık üç aylık iken mide bulantıları ve ani kalkmalarda baş dönmesi oluşur.

Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır? Hamilelik Kaç Günde Oluşur?

Anne baba olmak isteyen ebeveynler öncelikle bu süreçte sabırlı olmalıdır. Eğer bir çocuk sahibi olmak istiyorsanız daha öncesinde sunacağınız şartları da gözden geçirmenizde fayda vardır. Eğer sizin için şartlar tamamsa çocuk aşamasına geçilebilir.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Anne rahmine düşen bebeğin oluşum sırası belirli aşamalara bağlıdır. Filmlerde anlatıldığı gibi birden baş dönmeleri ya da mide bulantıları belirti vermez. Henüz oluşum aşamasında olan pirinç taneniz zamanı geldiğinde size sinyalleri gönderir. Verdiği belirtileri de bir aydan önce evde yapacağınız idrar testi ya da kan testi dışında fark etmeniz mümkün değildir. Hamilelik anne adayında ilk olarak adet döngüsünün kesilmesi ile kendini belli eder. Sonrasında minik kasık ağrısı ve kasılmalar gerçekleşir. Yaklaşık üç aylık iken mide bulantıları ve ani kalkmalarda baş dönmesi oluşur.

Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamile olduğunuzu öğrenmek için adet kesintisinin üzerinden en az bir hafta geçmelidir. Eczanelerde kolaylıkla bulabileceğiniz kolay kullanım sağlayan gebelik testleri mevcuttur. Bazı test kitleri kesin sonuç gösterse de standart olarak kullanılan kitler adet döngüsünün uzadığı zamanlarda size kesin sonuç verecektir.

  • Kitinizi eczaneden aldıktan sonra temiz hijyenik bir kaba idrarınızı alıp kit üzerinde damlatıp beklemelisiniz.
  • Yaklaşık on saniye içerisinde belirginleşmeye bir dakika içinde de çizgiler netleşmeye başlar.
  • Çift kırmızı bir çizgi görüyorsanız gebelik mevcut olup, tek çizgi görüyorsanız hamilelik söz konusu değildir.
  • Kesin bir hamilelik netliği için kan tahlili yaptırmalısınız.

Çift çizgiyi gördükten sonra ne yapılmalı?

Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra bir ay kadar bekleyebilirsiniz. Çünkü kese içerisinde oluşmuş henüz bir cenin belirtisi oluşmaz. Doktorunuzun size sağlıklı bir sonuç verebilmesi için keseyi görmesi gereklidir. Bazı hamilelik belirtilerinde dış gebelikte yaşanabilmekte. Unutmayın bu süreçte moral çok önemlidir.

Hamilelik Süreci Nasıl Gelişir?

Hamilelik sürecinde ilk üç ay oldukça önemlidir. Bu aylar gebeliğin sonlanmasına neden olabilecek komplikasyonlar gerçekleştirebilir. Bu zaman aralığında yediğiniz gıdalara ve uyku düzenine oldukça dikkat etmelisiniz. Hamileliğin ilk haftalarında bebeğin içinde gelişeceği kese oluşur. İlerleyen süreçlerde kese içinde nokta kadar küçük bir embriyo meydana gelir.

Hamileliğin İlk Ayları

Ultrasonda doktorun izlemiş olduğu öncelikli süreç bebek oluşumu gösterip göstermediğidir. Çünkü bazı hamileliklerde kese oluşsa bile içinde embriyo gelişim göstermez. Bu sebeple bebek oluşumu gösterdikten sonra gelişmeler takip edilir. Nokta kadar olan bebeğiniz sonrasında mercimek, sonrasında pirinç tanesi kadar olma boyutuna gelir. Bu süreçte kalp atışları da duyulabilir. Artık bebeğiniz bir canlıdır. Üçüncü ayda da cinsiyetini tahmini öğrenebilirsiniz fakat dördüncü ayda kesin netlik verir. Artık anne vücudunda da ciddi değişimler başlar. En başında dışarıdan artık gebelik gözükmektedir. Dokuzuncu aya kadar bu süreç anne için alışılmamış ama mucize ile dolu bir tecrübedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.