Farklı Babalardan İkiz Bebekler Olabilir mi?

Biparental Twins Nedir?

Tıp dünyasında büyük şaşkınlık yaratan tartışmalara neden olan farklı babalardan ikiz bebek dünyaya gelmesi aslında bir mucize değil!

Farklı Babalardan İkiz Bebekler Olabilir mi?

Çok sık yaşanmayan her olay gibi şaşkınlık yaratan bu sorunun yanıtı size daha da ilginç gelebilir. Farklı babalardan ikiz bebek olması daha önce görüldü. Hatta tıp dünyasında bu durum “biparental twins” olarak kayıtlara geçti. Farklı babalardan çift yumurta ikizleri dünyaya gelebiliyor. Tek yumurta ikizi bir tek yumurtanın bir tek sperm ile döllenmesi şekline olabiliyor. Sonrasında döllenen yumurta içerisinde ayrılma oluyor ve iki farklı embriyo oluşuyor. Peki, babalar farklı olduğunda ikiz bebek nasıl oluyor?

Farklı Babalardan İkiz Bebek Olması Mümkün mü?

Babalar farklı olduğunda çift yumurta ikizinin oluşması için anne rahminde iki farklı yumurtanın döllenmeye hazır olması gerekir. İki farklı zaman diliminde iki farklı sperm anne rahminde ilerleyerek iki farklı yumurtada döllenme meydana gelmesini sağlıyor. Ardından döllenen yumurtalar yuvarlanarak anne rahminde olması gereken yerde embriyo oluşumunu sağlamaya başlıyor. Bu olayın gerçekleşebilmesi için iki farklı cinsel ilişkinin birbirine yakın zamanda gerçekleşmiş olması gerekiyor.

İki Farklı Babadan Nasıl İkiz Bebek Olur?

Tıp dünyasına büyük şaşkınlık yaratan bu olay daha önce yaşandı. Elbette son derece ender durumlarda ortaya çıkabiliyor ancak örnekleri mevcut. Aslında tıp dünyasında bu soru genellikle mümkün olmayacağı şeklinde yanıtlansa da örneklerinin görülmüş olması, imkansız olmadığının da göstergesi oluyor.

Sonuç olarak iki farklı babadan alınan iki farklı sperm ile iki farklı döllenmenin oluşması mümkün. Kadın rahminde böyle bir döllenme şeklinin oluşabilmesi için gerekli ortamın mevcut olduğu da yaşanan vakalarla kanıtlanmış oluyor. Bunun son örneği geçtiğimiz yıl yaşandı. Vietnam’da ikiz sahibi olan çift bebeklerin birbirine hiç benzemiyor olmasından şüphelendi. DNA testi yaptıran çiftin şüphesi hastanede bebeklerin karıştığı yönündeydi. Oysa gerçek DNA testi sonucuyla anlaşıldı. Bebeklerin annesi aynı kadın ancak babaları farklı erkeklerdi.

Biparental twins Türkiye’de de daha önce yaşandı. 2010 yılında çift aynı şüpheyle DNA testi yaptırdı ve bebeklerden birinin babasının farklı biri olduğu anlaşıldı. Çiftler bunun üzerine boşanmış ve erkek olan kendinden olmayan bebeği nüfusunda düşürmüştü.

Benzer Konular:

İkiz Gebelik Oluşma İhtimali

8 Soruda İkiz Gebelik

İkiz Gebelik Olması İçin Ne Yapmak Gerekir?

İkiz Gebeliklerde Normal Doğum Mu? Sezaryen Mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.