Fsh Hormonu Yüksekliği

Fsh Hormonu Yüksekliği Nedir ve Neden Görülür?

Folikül uyarıcı hormon anlamına gelmekte olan Fsh hormonu, kadınlarda yumurtalıkları erkeklerde ise testisleri işlevlerini yerine getirmeleri sebebiyle uyarmaktadır. Fsh hormonunun normal seviyede olmaması durumu ciddi problemlere yol açmaktadır. Bu problemlerden en sık görüleni ise fsh hormonu yüksekliği sebebiyle kadınlarda interfilite (kısırlık) durumunun yaşanmasıdır.

Fsh Hormonu Yüksekliği

Fsh hormonunun gerekli seviyede işlevini yerine getiriyor olmaması durumunda kadınlarda yumurta çatlamaması, erkeklerde ise testis çalışmaması durumu görülmektedir. Fsh hormonu adet döneminin gerçekleştiği dönemlerde ve özellikle 35 yaş üstü kadınlar üremenin yavaşlaması sebebiyle görülmektedir.

Fsh hormonunun yükselmesinin birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Bu nedenler ve Fsh hormonunu yükselmesini tetikleyen faktörler başlıca şu şekilde sıralanabilmektedir;

 1. Menopoz döneminin başlangıcı
 2. Polikistik over sendromu
 3. Yumurtalıklarda kist bulunması
 4. Hamile kalamama
 5. Yaşın ilerlemesi
 6. Yumurtalıklarda gerçekleştirilmiş olan operasyonlar
 7. Yumurtalıklarda görülen rahatsızlıklar

Fsh hormonu hem kadın hem erkeklerde görülebilmektedir ve her iki cinsiyette de aynı nedenlerle görüldüğü bilinmektedir. Fsh hormonu ile ilgili yaşanan problemler yalnızca ergenlik döneminde veya yetişkinlik döneminde görülmemektedir. Ergenlik öncesinde ve çocukluk döneminde de meydana gelebilmekte olan Fsh hormonu problemi değerlerin ölçülmesi yoluyla tespit edilmektedir. Bu değerlendirmeler yaş ve cinsiyet grubu baz alınarak gerçekleştirilmektedir. Herhangi bir hormonla ilgili problem yaşayan veya farklılık olduğunu düşünen kişilerin mutlaka bir uzman tarafından yardım alması gerekmektedir.

Hormon Tedavisi ile Fsh Hormonu İlişkisi

Fsh hormonu ile ilgili yaşanan problemlerin ciddi sorunlara yol açtığı bilinmektedir. Fsh hormonunda meydana gelen farklılıklar diğer hormonlarda meydana gelen farklılıklara benzer olarak insan vücudunu ciddi oranda etkilemektedir. Fsh hormonu yüksekliği birçok probleme yol açmaktadır. Bu problemlerden ilki kişinin gebe kalmasını engellemesi olarak bilinmektedir. Bu durumun gelişen teknoloji ve tedavi yöntemleri aracılığıyla tedavi edilebildiği bilinmektedir. Fsh hormonunun 10 ile 15 arasında olması durumu gebelik ihtimalinin azalmasına neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra Fsh hormon değerlerinin 25’in üzerinde olması ise gebelik için bitkisel yöntemlerin veya tüp bebek yönteminin başarılı sonuçlar alınmasına yardımcı olamayacağını göstermektedir. Fsh hormon değerlerinin 40’ın üzerinde olması ise kadınlar için menopoz döneminin başladığını ifade etmektedir.

Fsh hormonu yüksekliğinin tedavisi ile hormon tedavisi arasında ilişkinin bulunduğu bilinmektedir. Fsh hormonu meydana geldiği takdirde hormon tedavisi aracılığı ile düzenlenebilmektedir. Aynı zamanda ilaçlar aracılığıyla hormon seviyesi normale indirilmektedir.

Fsh Hormonu Yüksekliği Nasıl Tedavi Edilir?

Fsh hormonu yüksekliği durumu erkeklerde testislerin işlevlerini yerine getirememesine sebep olmaktadır. Kadınlarda ise yumurtalıkların işlevlerini yerine getirememesine neden olan Fsh hormonu yüksekliği tedavi edilebilir bir rahatsızlık olarak bilinmektedir.  Fsh hormonu problemi görüldüğü takdirde teşhis ve tedavisinin bir uzman doktor tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu durumu kadınların yaşaması durumunda kişilerin endokrinoloji jinekoloğu tarafından muayene ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Endokrin ve dahiliye uzmanları da Fsh hormonu problemlerinde teşhis koyabilmektedirler. Fsh hormonu tedavisi hastanın durumuna göre belirlendiği takdirde kişinin doktor tarafından uygulanan tedaviye uyması ve gerek görüldüğü takdirde verilen ilaçları düzenli bir şekilde kullanması gerekmektedir.

Fsh hormonu tedavi süreci kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Tedavi süresince en önemli nokta, hastanın doktor tarafından uygun görülen tedavi yöntemini düzenli bir biçimde takip etmesidir. İlaç tedavisinin çoğu hastada başarılı sonuçların elde edilmesini sağladığı bilinmektedir. İlaç tedavisinin başarılı olması sonucunda gebe kalma konusunda herhangi bir problem yaşanmadığı bilinmektedir. Düzenli bir şekilde tedaviye uyma durumu tedavinin başarılı geçmesini sağlarken, tedavinin başarılı geçmesi için gebelik önündeki engelleri kaldırmayı sağlamaktadır.

Hangi Besinler Fsh Hormonunu Düzene Sokmakta Faydalıdır?

Fsh hormonunun yüksek veya düşük olması durumu tamamen doktor tarafından teşhis edilmeli ve buna yönelik bir tedavi yöntemi benimsenmelidir. Çoğu rahatsızlıkta ilaçla tedavinin yanı sıra bitkisel tedavi yöntemlerine de başvurulabilmektedir. Bunun yanı sıra tüketilen besinlerin de çoğu hastalığın tedavi sürecinde önemli olduğu bilinmektedir. Fsh hormonu ile ilgili problem yaşandığı takdirde tüketilmesi tavsiye edilen besinler başlıca şu şekilde sıralanmaktadırlar;

 1. Adaçayı (östrojen içerir.)
 2. Soya fasulyesi (östrojen salgısını arttırır.)
 3. Maydanoz (ödem atmaya yardımcı olur ve östrojen salgısını arttırır.)
 4. Kızılderili otu (östrojen değerlerini düzene sokar.)
 5. Çuha çiçeği yağı (ateş basmalarında rahatlatıcıdır.)
 6. Nane (östrojen düşüklüğünde kullanılır.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.