G Noktası Nedir?

Klitoris ve G Noktası

Kadınların cinsel ilişki sırasında doruk noktasına ulaşması için G noktasının yani diğer adıyla “klitoris” noktasının uyarılması gerekmektedir. B u noktaya yapılan fiziksel temaslar sonucunda hormon seviyesi ani bir şekilde artış göstereceği için kadınların orgazm seviyesine ulaşması çok daha kısa süre içinde olacaktır. Bahsetmiş olduğumuz bu noktanın her kadında bulunduğu yer aynıdır.

G Noktası Nedir?

Çalışmaları yeni yeni artış gösteren G noktasının detayları ile ilgili olarak ilk çalışmalar 1950’li yıllar sırasında Dr. Ernest Gräfenberg tarafından ortaya atılan görüşler sonucunda ortaya çıkmış ve bu tarihten sonra da detaylı olarak bu konuda araştırma yapılmaya devam edilmiştir. Dr. Ernest Gräfenberg çalışmalarına başladığı dönem itibari ile çevresinden büyük oranda tepki görse de yine araştırma yapmaktan vazgeçmemiştir.

G Noktası Nerededir?

Vajina girişinin yaklaşık olarak 3 veya 4 cm içerisinde bulunmakta olan G noktası, her kadında aynı yerde bulunmaktadır. Erkeklerdeki prostat bezleri ile aynı görevi üstlenmiş olan bu nokta “skene bezleri” olarak da adlandırılır ve kasılma durumunda devreye girerek kasılmaların gerçekleşmesinde rol oynar. Fiziksel uyarılma sonucunda ise bu bezler devreye girer ve hızlı bir şekilde salgı yaparak hormon üretmeye başlarlar. Üretilmiş olan hormonlar kana verildiği için vücutta etki gösterme süresi oldukça kısadır. 

G Noktasını Bulmak Çok Kolay

Bahsetmiş olduğumuz G noktası fiziksel olarak belli bir görünüme ve yere sahip olduğu için yerinin tespit edilmesi de buna bağlı olarak oldukça kolaydır. Vajina girişinden ortalama 3 cm yukarıda bulunmakta olan G noktasını siz de bulabilirsiniz.

G Noktasını Büyütmek Mümkün Müdür?

Günümüzde tıp alanında yapılan çalışmalar sayesinde artık cerrahi bazı operasyonlar sayesinde G noktasını büyütmek mümkündür. Peki bu noktayı büyütmek ne işe yarar? G noktasının büyümesi ile beraber hormon salgılama özelliği de aynı oranda artış gösterir. Buna bağlı olarak da yaşanan kasılmalar ve alınan zevk de artar. Tabi ki bu operasyonları geçirmek için öncelikle doktor kontrolünden geçmeli ve daha sonra uygunsanız ameliyat işlemlerine başlamalısınız. Çünkü bahsetmiş olduğumuz durum vücuttaki hormon seviyesini değiştireceği için öncelikle bunun uygun olup olmadığı ile ilgili çalışmalar yapılmalıdır. Büyütme operasyonları günümüzde aktif bir şekilde yapılmasa da yine de bu ameliyatları yapmak için yeteri kadar donanıma sahip olduğumuzu söyleyebiliriz.

Orgazm Olma Konusunda G Noktasının Önemi

Pubis tepesi olarak tanımlanmakta olan bölgenin hemen altında bulunan G noktası orgazm sırasına vücuda gerekli olan uyarıların verilmesi için etkili olur. Anatomik olarak erkeklerle karşılaştırma yapmak gerekirse de penisin baş bölgesi olarak tanımlama yapılabilir. Erkeklerde de bu bölge cinsel ilişki sırasında salgılanan hormonlar sayesinde normalde olduğundan çok daha hassas bir hale geçer ve zevk almada rol oynar. Klitoris bölgesinin hemen altında ise vajina girişi yer almaktadır. Yaklaşık olarak 2 ile 4 cm arasında boyutlara sahip olan klitorisin büyüklüğü kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir.

Orgazm Olmak Nedir?

Cinsel ilişki sırasında zaman zaman iki cins için de cinsel isteğin arttığı anlar yaşanmaktadır. Bu durumun en belirgin olarak hissedildiği zaman ise orgazm anı olarak bilinmedir. Bu anı yakalamak için de vücuttaki bazı bölgeleri uyarmak çok daha etkili bir çözüm olacaktır. Öyle ki klitoris yani G noktası da uyarıldığı zaman hormonları etkileyen unsuzlar arasında yer alıyor. Cinsel ilişki sırasında kadınları etkilemek ve daha fazla zevk almasını sağlamak için klitorisi uyarmak gerekiyor. Klitoris bölgesini bulmak ise oldukça kolaydır. Erkeklerde ise orgazm anı spermlerin vücuttan dışarı atılması olarak tanımlanmaktadır ve bu süre içinde erkekler için cinsel istek maksimum düzeye ulaşır.

Klitoris Hakkında Yapılan Araştırmalar ve Çalışmalar Nelerdir?

Özellikle sonra zamanlarda tıp alanında klitoris ve G noktası hakkında yapılan araştırmalar hız kazandı. Bu bölgenin fizyolojik olarak ne işe yaradığı ve hangi durumlarda aktif olarak çalıştığı da araştırmalar arasında yer alıyor. Klitoris noktasının hangi hormonların üretimi ile ilgili görev yaptığı araştırıldıktan sonra bununla beraber hangi şartlarda uyarıldığı da bulunmaya devam ediyor. Klitorisin ne işe yaradığı öğrenildikten sonra ise cerrahi olarak G noktası ile ilgili olarak yapılan ameliyatlar da hız kazandı. Günümüzde G noktası ile ilgili olarak ortaya çıkan ve hayatınızı değiştirecek kadar önemli olan bir problem ile karşı karşıya kalınmadı. Fakat yine de doktorlar bu noktada ortaya çıkabilecek olan sorunların neler olabileceğini araştırıyor.

Hamilelik Sırasında Cinsel İlişki

Hamile bayanların en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de gebeyken ilişkiye girilmesinin zararının olup olmamasıdır. Hamileyken cinsel ilişki yaşanırsa, rahime zarar veren herhangi bir durum olmayacaktır. Fakat yine de hamilelik sırasında mümkün olduğu kadar cinsel ilişkiden uzak durmak gerekiyor. Çünkü annenin yapacağı ani hareketler sırasında rahim duvarları aniden kasılarak duvarlara tutunmuş olan bebeğin buradan kopmasına sebep olabilir. Doktorlar da hamilelik süreci boyunca mümkün olduğu kadar cinsel ilişki yaşamaktan uzak durulması gerektiğini söylüyor. Sizler de çok daha sağlıklı bir şekilde hamilelik geçirmek için bahsetmiş olduğumuz konularda hassas davranmalısınız.

Sağlıklı Cinsel Yaşam

Bildiğiniz gibi ülkemizde ve dünya genelinde birçok kişi tanımadığı kişiler ile cinsel ilişkiye girdiği için çeşitli sorunlar ile karşı karşıya kalıyor. Böyle durumlardan kendinizi korumak için ise yabancı kişilerle cinsel ilişki yaşamaktan olabildiğince uzak durmaya çalışın. Bunun yanında ise cinsel ilişki sırasında koruyucu ürünler kullanmak da sizi hastalıklara karşı ciddi anlamda koruyacaktır. Kendi sağlığınız ve karşınızdaki kişinin sağlığı için bu konularda hassas olmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.