GEBE KALMAYI KOLAYLAŞTIRAN BESİNLER NELERDİR?

Gebe Kalmayı Kolaylaştıran Yiyecekler

Vücudunuzun doğal olarak hamile kalma şansını artıracak bazı doğal yöntemler var. Beslenme ve yaşam değişiklikleri bu yöntemlerin başında geliyor. Peki gebe kalmayı kolaylaştıran yiyecekler nelerdir?

GEBE KALMAYI KOLAYLAŞTIRAN BESİNLER NELERDİR?

Çiftlerin bebek sahibi olabilme sürecinde ihtiyaç halinde takip edebileceği tıbbi tedavi seçeneklerinin yanı sıra doğurganlık bilinci, sağlıklı yaşam biçimi ve doğru beslenme şüphesiz ki bu süreci kısaltan en önemli unsurlar arasında.

Bebek sahibi olma kararı hayatımızda aldığımız önemli kararlardan biridir. Bu kararı aldıktan sonra anne adaylarında bu sürecin sağlıklı ve sorunsuz geçmesi için kaygılar başlayabilir. Vücudunuzun doğal olarak hamile kalma şansını artıracak bazı doğal yöntemler var. Beslenme ve yaşam değişiklikleri bu yöntemlerin başında geliyor. 

Ancak bu sürecin olabildiğince sağlıklı ve dengeli geçebilmesi için beslenme oldukça önemli bir yer alır. Yumurtanın hem kalitesini hem de sayısını arttırmak için kolin, inozitol, folik asit, omega 3, A ve D vitamini, protein içeren besinler mutlaka diyetimizde yer almalıdır.

Omega 3 açısından zengin besinler yumurta kalitesinde ve embriyo tutunmasında etkinliği ispatlanmıştır. Uskumru, sardalya, hamsi, alabalık, somon gibi omega 3 den zengin besinler haftada 2 kez tüketilmelidir. Fındık, ceviz, badem, avakado, zeytin gibi omega 3 den zengin besinler mutlaka diyete eklenmelidir. Bu bilgiler eşliğin de besinlerin tüketimine göz atalım.

Yumurta: Kolin, inozitol, A ve E vitamini içerir. Günde 1 veya 2 kez tüketilmelidir.

Karaciğer: Folik asit, inozitol, kolin, B vitamini ve demir içerir. Haftada 2 kez tüketilmelidir.

Yeşil sebzeler: Besin değerini kaybetmemesi için ya çiğ olarak yada buharda haşlanmış olarak tüketilmelidir. Özellikle ıspanak , brokoli, lahana, kuşkonmaz, marul, karnıbahar demir ve folik asitten zengin besinlerdir.

Proteinler: Kan şekeri dengesinin sağlanması ve hücre yenilenmesine yardımcı olan aminositler üretir. Bu aminoasitler hormon üretimi ve hücre onarımını sağlarlar. Balık, et, baklagiller, yumurta, kuruyemişler ve çekirdek önemli protein kaynaklarıdır.

Süt ve süt ürünleri: Östrojen konsantrasyonunun yükseltir.

Meyveler: Cvitaminden zengin olması sebebiyle bilinen en önemli antioksidanlardan biridir. Sperm hareketliliğinin sağlanmasında ciddi değere sahiptir.

Çinko eksikliğinde yumurta oluşumu yavaşladığı için hamile kalma şansı azalır. Midye, kırmızı et, sebzeler, tavuk, süt, yoğurt, peynir, kaju, badem, yer fıstığı çinko bakımından zengindir.

Kahve: Günlük kullanımın 1-2 fincandan fazla olması durumunda düşük, erken doğum, bebekte gelişme geriliği görülebilir.

Her gün alkol tüketimi erkeklerde testosteron üretimini ve sperm sayısının azaltarak hamilelik oranını düşürür. Ayrıca alkol kullanan annelerin bebeklerinde zeka geriliği, gelişme geriliği, iskelet sistemi ve kalp anomalileri ihtimali artar.

Sigara sperm kalitesini etkiler ve bebeğinizin oluşumunu sağlayan yumurtanın DNA ‘sına zarar verir. Düşük , düşük doğum ağırlıklı bebek doğurma, erken doğum ve ani bebek ölümü gibi olumsuzluklara neden olur. Bu nedenle bu tüketimi tamamen hayatınızdan çıkarmakta fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.