Gebelik Şekeri Nedir?

Aşırı Karbonhidrat Kullanımı

Hamile kalmadan önce normal şartlarda şeker olmayan bir kişinin hamile kaldıktan kısa bir süre sonra aşırı derecede karbonhidrat alması ile ortaya çıkan durum, gebelik şekeri olarak adlandırılmaktadır. Çok az yağ alarak sürekli olarak karbonhidrat tüketen annelerde ortaya çıkan bu durum, rahimdeki bebeği de hızlı bir şekilde etkileyerek çeşitli komplikasyonların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu yüzden de bu konuda hassas davranmak gerekiyor.

Gebelik Şekeri Nedir?

Hamile kaldıktan kısa bir süre sonra ortaya çıkan şeker türü konusunda en çok merak edilen konulardan bir tanesi de bebeğe zarar verip vermediği oluyor. Aşırı derecede şekerli beslenme sonucunda ortaya çıkan bu durum annenin kanındaki şeker oranını sürekli olarak artmasına sebep olabilir. Buna bağlı olarak da bebeğin kordonunda bulunan kan içindeki şeker oranı da artacaktır. Bebeklere besinler, difüzyon yolu ile geçtiği için de kandaki aşırı şeker oranının bir bölümü bebeğin kanına geçecektir. Bebeğinizin fazla şekere ihtiyacının olmamasına rağmen sizin kanınızda fazla şeker bulunduğu için aşırı şekere maruz kalabilir. Bu durumun ortaya çıkması ise kesin olmamakla beraber bebek için çeşitli sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Şeker hastalığı ortaya çıktıktan sonra kısa süre içinde tedavi olmak bu yüzden çok önemlidir. Durumu kontrol altına almak için ise doktorlardan destek alabilirsiniz. Çeşitli ilaçlar sayesinde bu durumu kısa süre içinde tedavi edebilirsiniz.

Belirtileri Nelerdir?

Hamilelikten sonra ortaya çıkan şeker hastalığının belirtileri, normal şeker hastalığı ile aynıdır. Aşırı derecede susama ve kısa süre içinde kilo kaybı, şeker hastalığının en ciddi belirtileri arasında yer almaktadır. Bunun yanında ise fazla yemek yeme isteği ve bitmeyen yorgunluk da hastalık belirtisi olarak karşınıza çıkabilir. Bunların haricinde ise bazı kişilerde şeker hastalığı ortaya çıkarken hiçbir belirti de göstermeyebilir. Böyle durumlarda ise doktorların yapacak oldukları testler sayesinde siz de şeker hastalığına sahip olup olmadığınız konusunda kısa sürede detaylı bilgi alabilirsiniz.

Gebelik Şekerinin Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır?

Gebelik şekeri hastalığına yakalanmış olan kişilerin bunu tedavi etmek için çeşitli yöntemler uygulaması gerekebilir. Doktorlar tarafından en çok tercih edilen tedavi yöntemlerinden bir tanesi insülin iğneleri olarak karşımıza çıkıyor. Hamile olmayan kişilerin kullanmakta olduğu ilaçları ne yazık ki hamile kişiler kullanamayacağı için gebelik şekeri hastalığına karşı genellikle iğne yöntemi tercih ediliyor. Doğum yaptıktan sonra ise hamilelik sırasında ortaya çıkan gebelik kendiliğinden azalarak zaman içerisinde yok oluyor ve kan içerisindeki şeker miktarı normal seviyelere geri dönüş yapıyor. Fakat gebelik şekeri ortaya çıktıktan sonra doğumunuza uzun bir süre varsa mutlaka bunu tedavi ettirmek için doktorlardan tavsiye almanızı öneriyoruz.

Olması Gereken Sağlıklı Değerler Hangileridir?

Gebelik şekeri için tıp alanında belirlenmiş olan sınırlar 50 gramlık glukoz yüklemesinden sonra yaklaşık olarak 130 ile 140 arasında olması beklenir. Eğer yapılan testler sonucunda ortaya çıkan değer bu aralık içerisinde değilse gebelik şekeri hastası olduğunuz tespit edilir. Sadece bahsetmiş olduğumuz deneysel testler ile değil aynı zamanda annelerin yaşamış oldukları aşırı susama, acıkma ve hızlı bir şekilde kilo kaybetme gibi çeşitli belirtiler de şeker hastalığının belirlenmesi için kullanılan yöntemler arasında yer alıyor. Eğer siz de günlük hayatınızda bahsetmiş olduğumuz belirtilerle karşı karşıya kalıyorsanız, mutlaka sağlığınızı korumak için kontrolden geçmeniz gerekmektedir. Şeker hastalığı günümüzde kolay bir şekilde tedavi edilebilen ve doktorların bilgi ve olduğu hastalıklar arasında yer almaktadır.

Tedavi Olmayan Kişileri Bekleyen Riskler

Gebelik sırasında şeker hastası olursanız ve bunu tedavi etmek için herhangi bir adım atmazsanız. Ne yazık ki olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir. Ortaya çıkan bu sonuçların arasında bebeğin. Olması gerekenden çok daha kilolu olarak dünyaya gelmesi veya olması gereken kilodan aşırı derecede düşük bir kilo ile dünyaya gelmesi gibi çeşitli problemleri örnek olarak gösterebiliriz. Aynı zamanda bebeğiniz sürekli olarak aşırı şekerli beslendiği için böbrek ve kalp yetmezliği gibi organ sorunları da doktorların karşılaşmakta olduğu problemler arasında yer alıyor. Bebeğinizin bu hastalıklar ile mücadele etmesini istemiyorsanız beslenmenize mümkün olduğu kadar dikkat etmeniz gerekiyor. Beslenmesine dikkat etmenize rağmen yine de şeker hastalığında yakalanabilirsiniz. Bu durumlarda ise insülin iğnelerini kullanarak kısa süre içerisinde şekeri normal seviyeye düşünebilirsiniz. 

Şeker Hastalığına Yakalanmamak İçin Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Gebelik şekerine yakalanmak için de dikkat etmeniz gereken bazı önemli unsurlar vardır. Bu önemli unsurlar arasında öncelikle sağlıklı beslenmek geliyor. Bunun yanında ise alkol ve sigara kullanımı, vücuttaki organların işleyişini büyük oranda değiştirdiği için sağlıksız bir şekilde hayata devam etmenize sebep olacaktır. Özellikle hamile kaldıktan sonra bebeğinizin sağlığını korumak için alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan mümkün olduğu kadar uzak durmaya çalışınız. Alkol, karaciğerin çalışmasını engellediği için şeker hastalığı üzerinde büyük etkiler göstermektedir. Çünkü karaciğer, vücuttaki fazla şekeri kandan çekerek kendi içerisinde depolar ve daha sonra ihtiyaç halinde kana geri vermektedir. Şeker hastalığında ise en büyük sorun kanda aşırı derecede şeker dolaşmaktadır. Siz de organlarınızın sağlığını koruyarak şeker hastalığının gelmesini engelleyebilir veya en azından erteleyebilirsiniz. Tükenmekte olduğunuz besinlerin karbonhidrat ve yağ değerlerini de göz önünde bulundurarak hamilelik süreci boyunca dengeli beslenmeye özen gösterin. Sağlıklı beslenmek sadece hamileyken değil aynı zamanda hayatınızın olumlu bir şekilde devam etmesi için de oldukça büyük önem taşıyor. Sağlıklı beslenmeyen kişilerde ileri yaşlarda büyük sağlık sorunları ortaya çıkıyor. Bu durumlarla karşı karşıya kalmamak için de bugünden kendi hayatınızı korumaya başlamanız çok daha doğru olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.