Gebelik Sırasında Bir Gebelik Daha Oluşabilir Mi?

Gebelik sırasında yeni bir gebelik daha oluşması olanaksız gibidir

Normal koşullarda gebe kalan bir kadının yeniden gebe kalması oldukça düşük olasılıktır. Ancak çok nadir olaylar bunun gerçekleşmesinin mümkün olabileceğini ortaya koymuştur. Toplumda her zaman rastlayamayacağınız bu durum gebe kadınların tedirgin olmasına neden olabilir. Ancak büyük olasılıkla böyle bir durum yaşanmaz.

Gebelik Sırasında Bir Gebelik Daha Oluşabilir Mi?

Gebelik sırasında bir gebelik daha oluşabileceği hakkında kadınların yersiz düşünceleri bulunabilir. Gebe bir kadının gebeliği devam ederken yeniden gebe kalmasını engelleyecek çeşitli etkenler bulunmaktadır. Bu nedenle gebeliğin üzerine yeniden gebe kalmak mümkün olmaz. Gebelik meydana geldiğinde zaten yumurtlama kesilir. Gebelik ürünü rahme yerleştiğinde de rahim ağzında muköz yapıda bir tıkaç meydana gelir. Bu spermlerin rahme girişini engelleyen bir bariyer görevi görür. Bu nedenle gebelik gebelikten korunmanın en garanti yoludur denilebilir.

Gebelik sırasında ikinci gebelik olur mu?

Fakat toplumda oldukça nadir rastlanmış olan bazı vakalar gebe kadında gebeliğin devamı sırasında yeni bir gebeliğin oluşabileceği hakkında düşüncelere neden olmuştur. Özellikle iki rahmi bulunan nadir kadınlarda bu mümkün olabilir. Gerçekte iki rahim olduğunda rahmin birisi işlev göremeyecek durumda olur. Ancak diğer rahimde gebelik yerleştiğinde diğerinde yeni bir gebelik oluşma olasılığı dikkate alınmaktadır.

Yine toplumda nadiren görülen ilginç bir durum da, gebelik meydana geldikten 1-2 hafta sonra yeni bir gebeliğin meydana gelmesidir. Bu durum süperfötasyon olarak tanımlanır. Normal olarak ikiz gebeliklerde her iki bebek aynı anda oluşur. Fakat süperfütasyon olduğunda ilk bebek oluşmaya başlar, 1-2 hafta sonra yeni bir yumurtlama olur ve ikinci gebelik meydana gelir. Bu durumda ikiz bebekler arasında yaklaşık 1 ay kadar fark meydana gelir.

Toplumda yine nadir olarak görülen bir durumda, gebe kalmış bir kadının farklı 2 erkekten aynı zamanda 2 bebek doğurmasıdır. Sonuçta ikiz bebekler doğar, ancak bebeklerin babaları farklı olur. Bu heteropaternal süperfekundasyon olarak tanımlanır. Bu durumda kadında aynı yumurtlama döneminde 2 yumurta olur ve 2 farklı erkekle cinsel ilişki yaşadığından, 2 farklı erkeğin spermi yumurtaları döller. Ancak bu olayda çok nadir rastlanan bir durumdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.