Gebelikte Anne Sağlığını Etkileyen Faktörler

Gebelikte Ne Gibi Değişimler Yaşanır?

Sağlığı etkileyen durumları bilmek, bilinç kazanmak ve dikkatli olmanın sürece katkısı azımsanamaz. Peki gebelikte anne sağlığını etkileyen faktörler nelerdir?

Gebelikte Anne Sağlığını Etkileyen Faktörler

Gebelik kadınların oldukça hassas oldukları ve hayatlarının en özel zamanlar olarak nitelendirilebilir. Gebe kalma süreci ile başlayan ve doğumla son bulan bu dönem oldukça fazla dikkat edilmesi gereken unsurun bir arada olduğu kompleks bir yapıdadır. Anne sağlığını etkileyen unsurlara dikkat edilmemesi hem anne hem de bebeğin durumunu tehlikeye sokar.

Annenin erken doğum yapması, doğumda anne kaybı veya bebeğin sağlığında sorun oluşması en tehlikeli olabilecek sorunlar arasında bulunur. Bunun için sağlığı etkileyen durumları bilmek, bilinç kazanmak ve dikkatli olmanın sürece katkısı azımsanamaz.

Neler Etkiler?

Bebeğin ve annenin sağlıklı bir şekilde bu dönemi geçirmesini engelleyen en önemli unsurlar şunlardır:

  • Stres,
  • Annenin genetiği,
  • Beslenme,
  • Psikolojik durum,
  • Doktor kontrolü,
  • İlaç desteği gibi başlıklar altında değerlendirilebilir.

Etmenler bazen geri dönüşü olmayan sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bunun için hiç biri diğerinden ayrılmadan dikkatle ele alınmalıdır.

Stres ve Ruhsal Durumun Gebelik İlişkisi

Stres özellikle bebek gelişiminde en önemli kriterdir. Annenin çok fazla stres veya travma tarzı olaylar yaşaması bebeğin gelişiminde yavaşlama, durma veya ciddi sorunlar olarak göze çarpar. Ek olarak erken doğum riski anlamına da gelir. Bunun için olabildiğince huzurlu ve stresten uzak bir şekilde gebelik geçirilmelidir. Annede bahsedilen etmenlerden kaynaklanan yüksek tansiyon, şeker tarzı sorunlar hayatını bile tehlikeye atabilir.

Beslenme ve Diğer Etmenler

Bebeğin anneden beslendiği gerçeğini atlamadan beslenmeye dikkat etmek gerekir. Annenin kendi vücudunda var olan depolarının bebek tarafından boşaltıldığı düşünülerek buna uygun beslenme programları yapılmalıdır.

Gebelikte şeker geçmişi olmayan bir anne adayının bile şeker hastası olması sık gözlemlenen bir durumdur. Beslenme ile kontrol altına alınabilen sonuçlar için bir beslenme uzmanından destek alınabilir. Anne aynı zamanda kendi bedenini de korumak adına bol su içmeli, hareket etmeli ve gereken takviyeleri de almalıdır.

Sonuçlara Karşı Doktor Önlemleri

Daha önceden olduğu gibi sadece doğum aşamasında doktordan destek almak ve bu şekilde anne olmak oldukça risklidir. Annenin sağlığını tehlikeye atmak anlamına gelir. Annenin kontrol altında olması, aylık rutinlerinin ve kontrollerinin yapılması doktorun alacağı küçük önlemlerle bile hayat kurtarmak anlamına gelecektir.

Bunun için sonuçlara karşı her zaman doktordan destek alınması ve doktorun uygun gördüğü zamanlarda anne ve bebek sağlığını korumak adına kontrollere gidilmesi gerekir. Anne ve bebek ölümlerinde en çok ortaya çıkan etmenlerin azaltılması üzerinde durulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.