Gebelikte Cips Tüketmek Tehlikeli midir?

Gebelikte cips tüketilir mi?

Cips işlem görmüş bir besindir. Toplumda hemen her yaştan kişi cips tüketmektedir. Ancak bu cipslerin sağlıklı bir besin olduğunu göstermez. Çünkü cips işlem görmüş bir üründür. Dolayısıyla işlem sırasında kimyasal reaksiyonlarla içeriğinde gebeliği riske atabilecek, bebeğin gelişimine olumsuz etki yapabilecek maddeler oluşabilir. Bu yüzden gebelikte cips tüketmenin doğru olmadığını söyleyebiliriz. Gebelik döneminde anne adaylarının bebeklerinin de sorumluluğunu alması yüzünden beslenmesine çok dikkat etmelidir. Güvenilirliği bilinmeyen besinler tüketilmemelidir.

Gebelikte Cips Tüketmek Tehlikeli midir?

Gebelik dönemi her anne adayı için dikkatli olmaları gereken bir süreçtir. Beslenmeleri ve yaşam tarzları gebelik dönemine uyacak şekilde düzenlenmelidir. Anne adayı sadece kendi için değil, bebeği içinde bazı sorumluluklar almalıdır. Kendini disipline sokarak sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmeye çalışmaları gerekir. Bunlara dikkat etmeyenler ise bebeğin sağlıklı gelişimine engel olabiliyor. Gebelik döneminde kadının tükettiği besinler bebeğinde kan dolaşımında dolaşmaktadır. Bu yüzden anne adayının yediği besinler, bebeğin gelişimine destek olacak, faydalı besinler olmalıdır. Bu nedenle anne adayının yemesi sağlıklı olan besinlerle birlikte yememesi gereken sakıncalı besinlerde vardır.

Cips toplumda her yaştan kişinin yediği, atıştırmalık bir besindir. Kolay ulaşılabilir olması, her yerde bulunması gibi nedenlerle de cips tüketenler giderek yaygınlaşmaktadır. Bazı kişilerde cips tüketimi alışkanlık haline de gelmiştir. Ancak uzmanlar cips konusunda fazla tüketiminin zararlı olabileceği konusunda hem fikirler. Gebelik döneminde de bazı anne adaylarının cips yemeye aşırı düşkünlüğü olduğu görülmektedir. Bu konuda bazı bilgiler vermek istedik. Cips anne adayları için uygun mu, güvenli bir şekilde cips tüketebilirler mi bunları değerlendireceğiz.

Gebelikte cips tüketmek ne kadar sağlıklı

Cipsler çoğunlukla patates gibi nişastası bol besinlerden üretilmektedir. Yüksek sıcaklıkta işlem gördükleri içinde, içeriğindeki bazı maddelerde kimyasal reaksiyonlarla farklı maddelere dönüşebiliyor. Akrilamid adlı madde de bunlardan biridir. Bu madde cipsin işlem süresine bağlı olarak artmaktadır. Uzmanlar bu maddenin vücuda girmemesi gerektiğini belirtmektedir. Özellikle gebe kadınlarda ve kalp damar hastalarında akrilamid maddesi ciddi bir risk kabul edilmektedir. Sağlıklı kişiler bile bu maddeyi vücutlarına almamalıdır. Çünkü akrilamid maddesi herkeste kanser riskini tehlikeli bir biçimde arttırmaktadır. Bu madde normalde plastik maddelerin üretiminde kullanılmaktadır. Cips dışında akrilamid riski taşıyan başka besinlerde vardır. Bunlar arasında sayabileceklerimiz ise; kavrulmuş kuruyemişler, bisküviler, hazır kahveler, kızarmış ekmekler, kızarmış patates, mısır gevreği, cips ürünleridir. Gebelik döneminde kadınların bunlardan uzak kalması gerekir.

Gebelikte cips tüketimi tehlikeli midir?

Cips üretimi sırasında meydana gelen akrilamid maddesinin anne ve bebek açısından pek çok rahatsızlığının oluşma riskini arttırması cipslerin tüketiminin ne kadar tehlikeli olduğunu göstermektedir. Gebelikte cips tüketiminin tehlikesi sadece bu madde değildir. Bunun dışında cips tüketiminden kaynaklanabilecek bazı rahatsızlıklarda vardır.
Cipsler üretilirken değişik işlemlerden geçirilmektedir. Bu işlemler sırasında cipse soya sosu, tuz, koruyucu maddeler, baharatlar gibi başka maddelerde eklenmektedir. Bu maddeler bile anne karnındaki bebeğin beklenmeyen kusurlarla doğmasına, gebelikte düşük riskine neden olmasına etkili olabilir. Uzmanlar her zaman bebeğin sağlıklı gelişmesini engelleyebilecek, etkilerinin ne olduğu kesin olarak bilinmeyen besin maddelerinin tüketilmemesi gerektiğini belirtiler. Yapılan bilimsel araştırmalarda özellikle koruyucu maddelerin diğer bireylerde olumsuz etkileri olmasa da, anne karnındaki bebek için olumsuz reaksiyonlara neden olabileceği görülmüştür.

Tüm bunların dışında cips üretiminin sağlıklı ve hijyen bir ortamda yapılıp yapılmadığı da bilinemez. Cipsler standartlara uygun şekilde üretilse bile, üretim aşamalarında hijyene dikkat edilmemesi, cipsin içine yabancı maddelerin sızması gibi istenmeyen gelişmeler olabilir. Kaldı ki piyasadan uygun olmadığı iin toplatılan pek çok gıda maddesi olduğunu biliyoruz. İşte bu gıda maddelerin gebe kadınlar tarafından tüketilmesi son derece ciddi sonuçlar doğurabilir.

Gebelikte cips yerine tercih edilebilecek gıdalar

Gebelik döneminde anne adaylarının beslenmesinde işlenmemiş gıdalara ağırlık vermesi gerekir. Özellikle meyveler bu konuda ilk tercih edilecek besinlerdir. Bunun dışında evde yapılmış krakerler, kurabiyeler, kekler tüketilebilir. Hazır soslar, baharatlar yerine ev yapımı olanlar tercih edilmelidir. Nane, kekik gibi baharatları evde kendiniz rahatlıkla yapabilirsiniz. İşlem görmüş olan her ürünün gebe kadın için sakıncası olabilir. Bu nedenle içeriğinden emin olduğunuz, doğal ürünlere yönelmeniz en doğru seçenektir.

2 yorum

  • Aysel dedi ki:

    Cips tüketmez zaten normal hayatta bile çok zararlı bir şey. Anne olan bir kadının artık yalnızca kendi boğazını değil karnındaki çocuğu da düşünmesi gerekir.. Bunu okuyan kadınlara şaşırıyorum.

  • Rüya dedi ki:

    Çok konuşma aysel sen niye okudun da yorum yazdın ??????????!!!!!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.