Gebelikte Göz Altı Morlukları Nedir?

Hamilelikte Gözaltı Morlukları

Gözaltı morlukları genel olarak bayanları çok rahatsız eden bir cilt problemidir. Bu sorun hamilelikle birlikte hormonlarda oluşan değişimlerden dolayı tetiklenir ve hamilelik süreci boyunca, gözaltlarında oluşan morluklarla kendini gösterir. Bu durumun temelinde hormon faktörü olsa da buna ek olarak yine hamilelikten kaynaklı bazı ek faktörlerde bulunmaktadır.

Gebelikte Göz Altı Morlukları Nedir?

Hamilelikte Gözaltı Morluklarına Yol Açan Sebepler

1. Yorgunluk

Hamileliğin ilk aylarından başlayan ve son aylarına kadar devam edebilen uykusuzluk sorunu bu yorgunluğun temel sebebini oluşturmaktadır. İlk aylarda mide bulantıları ve kusmalar, uykuya dalmada sorun yaşatırken, son aylara gelindiğinde de bebeğin büyümesi ve pozisyon bulmakta çekilen sorunlar, uyku sorunu yaşamanıza yol açacaktır. Bu kadar uykusuz geçen bir sürecin sonunda da gözaltı morlukları doğal olarak oluşmaktadır.

2. Beslenme Bozukluğu

Hamileliğin özellikle ilk aylarında, gebe kadınlar yemek yeme konsun da büyük sorunlar yaşarlar. Bu sorunların en temelinde, mide bulantıları yatar. Bulantıdan dolayı hiçbir şey yemek istemezler ve yeterince beslenemezler. Buda hamile bayanların gözaltlarına morluklar olarak yansıma yapar.

3. Hormonel Değişimler

Hormonlarda oluşan değişimler vücudun her organı olduğu gibi cildimizi de otomatik olarak etkiler. Bu etki sadece göz altı morluğuyla da sınırlı kalmaz. Buna ek olarak ciltte oluşan kahve rengi lekelerde tamamen hormonlarla alakalı bir durumdur.

Göz Altı Morluklarının Tedavisi Var mıdır?

* Hamileliğiniz kış aylarına dahi denk gelse, mutlaka koruyucu kremlerden destek almalısınız. Bu kremler hem gözaltı morluklarınızı engelleyecektir, hem de yüzde oluşan kahve rengi lekelerinde önüne geçmiş olacaktır.

* Bedeninizin ihtiyacı olan vitaminleri alabilmek için mutlaka beslenme şeklinize önem vermelisiniz. İyi beslenen bir hamile bayanda çok fazla göz altı morluğuna rastlanmaz.

* Soğuk su kompresi bu tedavinin en önemli parçasıdır. Günde 3 kere soğuk su kompresi uygulayabilirsiniz. Görecekseniz ki kısa sürede uyguladığınız bu soğuk morlukların dağılmasına yol açacaktır. Soğuk su tedavisinde kan damarları küçülme gösterir ve moraran alan dağılmaya başlar. Buda uzun vadede tamamen düzelme imkanı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.