Gebelikte Kullanılan İlaçlar ve Vitaminler Nelerdir?

Hamile kadınların kendilerine ve bebeklerine dikkat etmek kaydı ile hamilelik süresince kullanabilecekleri bir takım ilaçlar ve vitaminlerdir.

Daha çok bulantı ve kusmanın önüne geçebilmek amacı ile kullanılan bir takım ilaçlar ve yine folik asit gibi destek ürünleri gebelikte ihtiyaç duyulan ilaçlar ve vitaminler arasında yer alır.

Gebelikte Kullanılan İlaçlar ve Vitaminler Nelerdir?

Her insanın zaman zaman ihtiyaç duyduğu ilaç ve vitaminler, hamilelik süresince de kullanılmak istenebilir. Bu noktada hamilelerin aldıkları ilaçlara dikkat etmeleri, özellikle de bebeğin ve kendi sağlıklarının riske atılmaması için kullanılan her bir ilaç ya da vitamin desteğinin uzman onaylı olması oldukça önemlidir.

Daha Çok Ne Tür İlaçlar Kullanılır?

En sık kullanılan ilaçların başında, bulantı ve kusmayı önleyici ilaçlar gelir. Özellikle de hamilelik sürecinin en başlarında gelişebilen bulantı ve kusma isteği durumu, bu tarz ilaçlar ile kontrol altına alınabilir. Fakat ne şart olursa olsun söz konusu ilaçların doktor tavsiyesi ya da onayı ile alınması şarttır.

Bir diğer ilaç ise mide yanmalarına karşı kullanılan bileşenlerdir. Anit – asit olarak bilinen ve günümüze kadar pek de yan etkisi görülmemiş söz konusu ilaçlar hamile kadınlar tarafından kullanılabilir.

Bir dönem bazında vitamin desteği olarak sadece folik asit de kullanılabilmektedir. Özellikle de hamileliğin ilk 3 ayında söz konusu destek alınabilir. İlk 3 ayın ardından ise multi vitamin olarak bilinen çoklu ve karışık vitamin desteği alınabilir.
Hamilelik süresince kullanılmaması gereken ilaç tipleri arasında depresyon ilaçları da gelir. Sağlıklı bir gebelik için bu tarz ilaçlar tavsiye edilmez iken, zorunlu hallerde doktor kontrolünde seçilen ve çok düşük dozlarda alınabilen ilaçlar kullanılabilir.
İlk 3 aylık hamilelik sürecinde ağrı kesici ilaçlar da kullanılamazlar. Öte yandan yine gebelik boyunca bu tarz ilaçların sıkça tercih edilmesi, bebekte kalp ve damar sıkıntılarına yol açabilir.

Gebelik boyunca ilaç kullanımının bu kadar önemli bir konu haline gelmesi, doğrudan bebeğin sağlığı ile ilgilidir. Çünkü pek çok ilaç anne karnında plasentadan bebeğe geçebilir. Bu durum da bebeğe zarar verebilir. Ancak kimi ilaçlar vardır ki bu noktayı aşamaz ve bebeğe geçemez; hatta geçse de bebeğe fayda sağlayabilir. Bundan dolayı da normal süreçte alınabilen pek çok ilacın hamilelikte alınamayacağı ya da doktor kontrolünde alınması gerektiği de bu mantık ile değerlendirilir.

Ek olarak belirtilmesi gereken bir diğer konu ise, her ilacın anne adaylarında aynı etkiyi göstermeyebiliyor oluşudur. Bazı ilaçların yan etkileri karakteristik olarak değişkenlik gösterebilir. Bunun için de tavsiye yöntemi ile değil, doktor kontrolünde ilaç ve destekler alınmalıdır.

Gebelikte Kullanılan Vitaminler Nelerdir?
İlk akla gelen hamilelik dönemi vitamini folik asit olmaktadır. Oldukça yararlı olan, aynı şekilde kullanımı da doğru olan bu destek, gebeliğin başlaması ile değil, daha öncesinden itibaren kullanılır. Hatta genel olarak, hamilelik başlangıcından önceki 3 ay ve hamilelik sonrasındaki 3 ay bu ilacın alınması kesilmemelidir.

Bu nedenle de hamile kalmak isteyen ya da o yönde plan yapıp gerçekleşmesini sağlamak için harekete geçen kişilerin henüz hamile kalmadan önce bu ilacı alması gerekir. Folik asitin kullanılma amacı ise, bebekte “nöral tüp defekti” olarak bilinen anomalinin oluşmamasını sağlamaktır. Genel olarak günlük 0,4 mg folik asit kullanımı yeterlidir. İlacın düzenli alınması ise şarttır.

Diğer vitamin çeşitleri ve multi vitamin çözümleri ise hamileler için kullanılması şart olan ilaçlar ya da destekler arasında yer almaz. Uygun dozda alındığında yarar sağlayabilen bu tip vitaminlerin kullanılmama durumunda ise yine bir zarar görülmez. Hatta bazı vitaminlerin fazla kullanılması zararlı olabilir. Yani bu tarz vitaminler kullanılmasa daha iyi olabilecek iken, kullanıldığında ise dozu iyi ayarlanmalıdır.

Demir (Kan) İlaçları
Bu tarz ilaçların kansızlık sıkıntısı olmasa bile alınmaları şarttır. Doğuma kadar söz konusu ilaçların alınması iyi olacaktır. Özellikle de doğum sırasında yaşanacak olan kan kaybı düşünüldüğünde, bu ilaçların önemi daha da öne çıkar.

Magnezyum ve Kalsiyum İlaçları
Hamilelik boyunca kullanılan bu tarz ilaçların alınmaları şart değildir. Fakat bu tarz ilaçların kullanılmalarının herhangi bir sıkıntısı da bulunmaz. Eğer küçük çapta kasılmalar ve kramlar oluşuyor ise bu tarz ilaçlara yönelim gösterilebilir.

Progesteron Hormonu İçeren İlaçlar
Hamilelerin bazı hallerde ihtiyaç duyduğu progesteron hormonu, bir takım ilaçlardan alınabilir. Ancak bu tarz ilaçlar kullanım konusunda bir zorunluluk oluşturmazlar. Düşük tehlikesi görülen durumlarda doktor tavsiyesi ile alınabilen bu ilaçların düşük tehlikesine de çare olduğu kanıtlanmış bir durum değildir.

Gebelikte Ağrı Kesici Kullanımı
Hamilelik süresince alınmaması gereken ilaç grupları içinde ağrı kesiciler gelir. Çok zorunlu ve mecbur haller dışında, parasetamol türevi dışındaki ağrı kesiciler, gebelikte kesinlikle kullanılmazlar. Çünkü bu ilaçlar fetusa zarar verir. Zorunlu hallerde ise doktorlara danışılmalıdır.

Hamilelikte ilaç kullanımı ciddi bir konuyu oluşturduğu için sıkıntılı hallerde doktora başvurulması ve doktor tavsiyesi ile ilaç kullanımı son derece önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.