Genital Siğiller

Siğil Nedir?

Siğiller genel olarak derinin üst kısmında bulunan ve kırmızı olarak görülen lekeler olarak bilinir. Eğer tedavi edilmezse ilerleyen dönemlerde çeşitli sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu yüzden de siğil tedavisini aksatmamak gerekir.

Genital Siğiller

Genital Siğiller Nasıl Bulaşır?

Siğiller, sivilceler ile benzer şekilde başka insanlara bulaşabilir. Özellikle cinsel yolla çok daha kolay bir şekilde başka insanlara da bulaştığı biliniyor. Siğillerden mümkün olduğu kadar uzak durmak için tanımadığınız kişiler ile cinsel ilişki yaşamaktan uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Siğillerin bazıları vücut için herhangi bir şekilde tehlike ortaya koymazken, bazıları da oldukça kötü huylu olabilir. Eğer vücudunuzda siğil meydana geliyorsa ve bunun iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğunu tespit etmek istiyorsanız, doktor kontrolünden geçmek size en kesin yanıtı verecektir. Siğiller temas yolu ile kolay bir şekilde bulaştığı için derisinde siğil oluşmuş kişiler ile birebir temas etmekten mümkün olduğu kadar uzak durmak gerekiyor.

Genital Siğiller ve Psikolojik Etkiler

Genital siğile sahip olan kişilerin büyük bir bölümü doktora gittiği zaman kanser olacağını düşünür ve bu yüzden de oldukça morali bozuk bir şekilde karşılanır.  Siğiller her ne kadar kimi zaman kanser riskini ortaya koyuyor olsa da yapılan araştırmalara göre genital siğillerin büyük bir bölümü oldukça düşük risk taşıyor. Siğiller meydana geldikten sonra kendi kendine iyileşme gibi oldukça basit yöntemler ile tedavi edilebiliyor. Bu yüzden de siğil meydana geldikten sonra mutlaka kanser riski taşıdığınız gibi bir düşünceye sahip olmanız oldukça yanlış bir tercih olacaktır. Mümkün olduğu kadar bu durum karşısında psikolojik olarak güçlü durmak gerekiyor.

Genital Siğil Tedavisi Nasıldır?

Genital bölgede meydana gelmiş olan siğillerin tedavi edilmesi için doktorlar genel olarak cerrahi müdahaleleri tercih ediyorlar. Lazer yardımı ile uygulanmakta olan bu müdahaleler sayesinde genital bölgede meydana gelmiş olan siğiller kısa süre içerisinde ortadan kaldırılabiliyor. Eğer siz de bu bölgede meydana gelen siğillerden şikayetçiyseniz ve tedavi olmak istiyorsanız etrafınızda bulunmak dolan donanımlı hastaneleri ziyaret ederek en kısa sürede cerrahi işlemlere başlayabilirsiniz. Genital bölgedeki siğili tedavi etmek için uygulanmakta olan yöntemler herhangi bir hayatı risk taşımada için kolay bir şekilde uygulandığını biliyoruz. Eğer siz de bu imkanlardan yararlanmak istiyorsanız çeşitli cerrahi müdahaleler sayesinde kısa süre içerisinde genital siğillerden kurtulabilirsiniz.

Genital Siğil Çıkan Hamileler De Tedavi Edilmeli Midir?

Her ne kadar normal insanlarda genital bölgede siğiller meydana geliyor olsa da hamile kişilerde de bu durum oldukça büyük sorun teşkil ediyor. Eğer hamileyseniz ve genital bölgede siğil oluşuyorsa tedavi uygulamanızda herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Genellikle hamile olan kadınlar için uygulanmakta olan tedavi tıp dünyasında “dondurma tedavisi” olarak biliniyor. Diğer işlemler gibi dondurma tedavisi de çeşitli cerrahi müdahaleler sayesinde uygulanıyor. Siğilleri ortadan kaldırmak için asit gibi yakıcı maddeler de tercih ediliyor. Fakat özellikle hamile bayanlarda bu ürünlerin tercih edilmesi bebeğe çeşidi zararlar verebileceği için mümkün olduğu kadar asit gibi yakıcı maddeleri kullanmaktan uzak durmak gerekiyor. Gebelikte meydana gelen siğiller diğer siğil türlerine göre çok daha dayanıklı olabileceği için birkaç seans boyunca tedavi işlemlerini düzenli bir şekilde uygulamanız gerekebilir. Gebelik sürecinde meydana gelen siğiller, doktorlar tarafından kısa süre içerisinde tedavi edilmelidir. Hamilelik sürecinde meydana gelen siğiller ile ilgili olarak çok daha hassas davranmanızı tavsiye ediyoruz.

Siğil Tekrarlamaları Neden Oluşur?

Siğiller çeşitli sebeplerden dolayı deri üzerinde ortaya çıkmaya başlar. Eğer daha önceden siğil tedavisi olduysanız ve yaşamış olduğunuz problemleri ortadan kaldırdıysanız ne yazık ki vücuttaki bağışıklık sisteminin yeterince güçlü olmaması sonucunda tekrar siğiller meydana gelebilir. Virüslerin sebep olduğu bu olumsuz durumun ortaya çıkmasına neden olan en önemli unsurlardan bir tanesi stres olarak biliniyor. Bu yüzden de genital bölgede meydana gelen siğillerden uzak durmak veya tekrarlamasın engellemek istiyorsanız stresli bir hayattan uzak durmaya çalışınız. Aynı zamanda siğiller karşısında herhangi bir zarar görmeden tedavi olmak istiyorsanız, bağışıklık sisteminizi güçlü tutmanızı tavsiye ediyoruz. Günlük hayatta tüketmiş olduğunuz besinler veya ilaçlardan almış olduğunuz vitaminler sayesinde bağışıklık sistemini kısa süre içerisinde eskisinden çok daha güçlü bir hale getirebilirsiniz.

Siğiller Tedaviden Sonra Partnere Bulaşır Mı?

Siğiller tedavi edildikten sonra ne yazık yeniden ortaya çıkabiliyor. Ayrıca yazımızın başında belirtmiş olduğumuz gibi siğillerin büyük bir bölümü sadece temas yolu ile bile başka insanlara bulaşabilir. Eğer daha önceden siğil tedavisi olduysanız ve kontrolsüz bir şekilde cinsel ilişki yaşıyorsanız, siğillerin tekrar ortaya çıkması hatta karşı tarafa bulaşması gibi durumlar meydana gelebilir. Genel olarak siğillerin cinsel yolla başkalarına bulaşmasını engellemek istiyorsanız, cinsel ilişki sırasında sürekli olarak koruyucu maddeler kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bunun yanı sıra bebek sahibi olmak isteyen kişiler için de gerekli olan tüm kontroller yapıldıktan sonra normal ilişki yaşanabilir.

Rahim Ağzına Yapılan Aşı

Rahim bölgesinde meydana gelmiş olan siğiller ortaya çıktığı bölge itibariyle oldukça hassas davranılması gereken sorunlar arasında yer alıyor. Son zamanlarda tıp dünyasında yaşanan gelişmeler sayesinde artık HPV virüsünün bazı tiplerine karşı özel olarak geliştirilmiş olan aşılar uygulanmaktadır. Rahim ağzının yakınlarına uygulanmakta olan bu aşılar sayesinde meydana gelen siğiller bağışıklık sisteminde güçlenmesiyle kısa süre içerisinde çözüme kavuşabilir. Meydana gelen siğilleri ortadan kaldırmak istiyorsanız, düzenli olarak tedavi yöntemlerini uygulamaya devam etmeniz gerekiyor. Çünkü vücuttaki virüsler belirli bir süre boyunca kuluçka içerisinde bekleyecektir. Kuluçka süresini tamamlayana kadar düzenli olarak aşıları kullanmak çok daha etkili bir şekilde tedavi olmanız için yardımcı olacaktır.

Erkeklerde Siğiller

Bahsetmiş olduğumuz genital siğiller sadece kadınlarda değil aynı zamanda tamamen aynı sebeplerden dolayı erkeklerde de meydana gelebilir. Genel olarak HPV virüsünün aktif bir şekilde vücuda girmesi sonucunda ortaya çıkan bu siğiller çeşitli bölgelerde kanser hücresine dönüşmeye başlayabilir. Siğillerin kanseri tetiklemesinden dolayı kısa süre içerisinde tedavi edilmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Virüsleri vücuttan atmanın en etkili yöntemlerinden bir tanesi kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de bağışıklık sistemini güçlü tutmak olacaktır. Günlük olarak tüketmiş olduğunuz besinler ve hormon takviyeleri alarak yaşamış olduğunuz sorunları kısa süre içerisinde çözebilirsiniz.

Nasıl Teşhis Edilir

Genital bölgede bulunmak siğiller ilk olarak kaşıntı ile kendini göstermeye başlayacaktır. Kaşıntı meydana geldiği zaman herhangi bir fiziksel görüntü ortaya çıkmayacağı için eğer böyle şikayetleriniz varsa fazla vakit kaybetmeden doktorlar tarafından kontrol edinmenizi tavsiye ediyoruz. Ancak doktorlar tarafından uygulanmakta olan testler sayesinde siğillerin zararlı olup olmadığı veya devam edip etmeyeceği konusunda detaylı bir şekilde bilgi alabilirsiniz. Eğer Siğiller konusunda hassas olursanız ülkemizde sık sık karşılaşmaya başladığımız kanserleşme durumu ile mücadele etmek zorunda kalmayacaksınız. Sağlıklı bir yaşama sahip olmanın en önemli unsurlarından bir tanesi de meydana gelebilecek olan tehlikelere karşı bilinçli olmaktır. Siz de siğiller hakkında kendinizi kontrol ederek yaşayacak olduğunuz problemleri minimum seviyeye indirebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.