Geri Çekme Yöntemi Nedir?


Geri Çekme Yöntemi, Güvenilir Bir Doğum Kontrol Yöntemi Değildir.

Geri çekme yöntemi, doğum kontrol uygulamalarının yaygınlaşmadığı zamanlarda tercih edilen veya doğum kontrol uygulamalarının uygulanmasına sıcak bakmayan kişilerin tercih ettiği içeri boşalmanın engellenmesi durumudur. Sadece boşalma esnasında değil boşalmadan önce gelen sıvıda da sperm mevcut olması, geri çekme yönteminin doğum kontrol açısından etkisinin ne kadar az olduğunun en büyük göstergesidir.

Geri çekme yöntemi halk arasında kabul görüyor olsa da kesinlikle etkili bir doğum kontrol yöntemi değildir. Geri çekme yöntemi; cinsel ilişkinin sonuna doğru erkeğin vajinadan penisini çıkarıp dışarı boşalması ile uygulanan bir yöntem olmasına rağmen penis içerisinde boşalmadan önce de sperm olması, boşalma anına denk gelmeden penisin dışarı çekildiği düşünülse de bir miktar spermin yeteri hız ve miktarda rahme ulaşması gibi durumlarda etkisini yitirmektedir.

Geri Çekilme Yöntemi, Beklenmeyen Gebeliklerin En Büyük Sebeplerinden Birisidir
Beklenmeyen gebelik olarak bilinen plansız gebeliklerin birçoğu geri çekme yönteminin sonuçları olarak karşımıza çıkmaktadır. Yukarıda belirttiğimiz gibi boşalma öncesinde de spermin penis içerisindeki sıvıda mevcut olması ve geri çekilme zamanının yanlış belirlenmesi gibi etkenler, beklenmeyen gebeliklerin oluşmasında en büyük etken olarak geri çekilme yönteminin olmasının başlıca sebebidir.

Geri Çekilme Yöntemi Kesinlikle Modern Tıp Tarafından Önerilmemektedir
Aile planlaması ve doğum kontrol uygulamalarının birinci basamak sağlık kuruluşlarında dahi hayata geçirildiği ülkemizde geri çekilme yöntemi kesinlikle bir doğum kontrol uygulaması olarak görülmemelidir. Yapılan araştırmalara göre ülkemizde geri çekilme yöntemi ile gebelikten korunmaya çalışan çiftlerin ortalama %20-25’inde bir yıl içerisinde gebelik görüldüğü bilinmektedir.

Geri Çekilme Yöntemi Cinsel Yetenekler ve Yeterlilik Açısından da Tehlikeli Bir Durumdur
Geri çekilme yöntemi ile gebelikten korunmaya çalışan çiftlerde bir süre sonra cinsel haz ve partnerinden tatmin olma gibi sorunların ortaya çıktığı bilinmektedir. Cinsel ilişkinin normal şartlarda rahim içinde sonlanması, karşılıklı haz için oldukça önemli bir noktadır. Geri çekilme yöntemi uygulayan çiftlerde bu durum görülmediğinden cinsel haz ve yeterlilik gibi konularda büyük sorunlar ortaya çıkacaktır.

Gebelikten korunmak için hangi yöntemlere başvurulmalıdır?
Gebelikten korunmak için geri çekilme yöntemi bilinen en eski yöntem olmasından dolayı modern tıpta alternatif yöntemlerin geliştirilmesiyle tamamen önerilmeyen bir yöntem olarak tarihin tozlu sayfalarına gömülmüştür. Çiftlerin gebelikten korunmak için yapmaları gereken tek şey; birinci basamak sağlık kuruluşlarına (aile hekimleri) başvurarak ücretsiz aile planlaması hizmeti almaları olacaktır. Gebelikten korunmak için geri çekilme gibi ilkel ve kabul görmeyen bir uygulama yerine doğum kontrol hapları, kondom, spiral veya aylık iğne yöntemlerinden birisi kullanılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.