Gümüş Temizlerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Gümüşleriniz Temiz Kalsın

Gümüş başta takılarda olmak üzere ev ve giyim aksesuarı olarak kullanılan değerli madenler arasındadır. Ancak zaman içinde toz, kir, hava, su gibi bazı dış etkenlerin etkisiyle kararmaya başlar, matlaşır. Bu nedenle gümüşlerin temizlenmesi, parlatılması gerekir. Peki, gümüş temizlerken nelere dikkat etmek gerekir, bu işlemi nasıl yapmalıyız. Gümüşleri temizlerken püf noktalarına dikkat edilirse hem gümüşlere zarar vermez hem de sağlıklı bir temizlik işlemi yapılabilir.

Gümüş Temizlerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Gümüş takıların, gümüş eşyaların kararmadan çok etkilenmemesi ve sahip oldukları parlaklığı korumaları için fazla maliyetli işlemlere girmek yerine ayda bir gibi kısa süreli hafif temizlik işleminin yapılmasında yarar vardır.

Gümüş eşyaların bir kısmının kararması daha zordur. Bunun başlıca nedeni ise üretim aşamasında gümüş yüzeyinde ince rodyum tabasının birikimini sağlayan elektrolizli yöntemin kullanılmasıdır. Yine de evlerde kullanılan antika gümüşler başta olmak üzere gümüşten yapılmış çeşitli eşyalar bulunmaktadır. Bunlar belli sürelerde tozdan, kirden mutlaka etkilenir ve kararmaya başlar. Gümüşün karamasına neden olan havadaki hidrojen sülfit ile etkileşime girmesidir. Bu nedenle belli periyotlarla gümüşleri temizlememiz gerekmektedir.

Gümüş Temizlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gümüş temizliği sırasında mutlaka ellerin korunması için eldiven kullanılmalıdır. Eldiven seçiminde ise gümüşe zarar vermeyen sülfür içermeyen nitril eldiven tercih edilmelidir. Gümüşü parlatma aşamasında ise pamuklu eldiven kullanılmalıdır. Temizlik yapılan ortamın iyi havalandırılmasına da dikkat edilmelidir. Gümüş temizliği sırasında ortaya çıkabilecek bazı gazlar sağlığımız için zararlı olabilir.

Gümüş eşyaların, takıların ileri derecede lekelenmesini ve kararmasına önleyebilmek için ayda bir defa hafif bir temizlik işlemi yapılmalıdır.

Gümüş temizliği için halk arasında kullanılan diş macunu, sigara külü, halıya sürtme gibi bazı yöntemler gümüşlerin temizliğini sağlasa da gümüşlerin çizilmesine neden olabilecekleri için uzun vadede geri dönüşü zor zararların oluşmasına neden olabilirler.

Gümüş eşyalar için bazı yerlerde özel geliştirilen bulaşık makinesinde yıkanabilir gibi öneriler de bulunmaktadır. Ancak bunun için gümüşlerin kullanım talimatına bakılmalıdır. Bulaşık makinesi deterjanı ve yüksek ısı gümüşlerin matlaşmasına ve zarar görmesine neden olabilir. Bu yöntem her zaman uygun görülmemektedir.

Gümüş temizliği sırasında gümüşün çizilmesine neden olabilecek sert bezler, sünger gibi malzemeler kullanılmamalıdır. Bunların yerine gümüş parlatmada kullanılan özel bezler tercih edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.