Güneş Gözlüğü Seçerken Nelere Dikkat Etmeli

Bunlara Dikkat!

Güneş gözlüğü almak yaz yaklaştığından pek çok kişi için büyük bir keyiftir. Ancak güneş gözlüğü seçerken nelere dikkat etmeli, bu konu hakkında küçük ayrıntılara odaklanılması ve tercihin buna göre yapılması gerekir. Güneş gözlüğünün işlevleri göz önüne alınarak yüze en uygun olanı tercih edilmelidir.

Güneş Gözlüğü Seçerken Nelere Dikkat Etmeli

Güneş gözlüğü seçerken o yılın trend gözlüklerinden ziyade yüz şeklinize uyum sağlayan, yüzünüze oturan gözlük modelleri üzerinde yoğunlaşmalısınız. Yüzünüzde güneş gözlüğünün büyük ya da küçük kalmaması gerekir. Gözlüğü takarken en önemli detay rahatlığınız açısından çerçevenin kaş hizasına gelmemesi ya da çerçevesinin yanağınıza temas etmemesine dikkat edilmelidir. Güneş gözlüğü modellerini adresinden de inceleyebilirsiniz.

Daha sonra güneş gözlüğünün rengi ve biçimine odaklanmalısınız. Yüz hatlarınıza uyum sağlayacak gözlük modellerini denemelisiniz. İnce ve dar bir yüz şekline ince güneş gözlüklerini, geniş yüz şekline daha kalın gözlükleri, kemerli burun yapısına ise bunu kamufle edebilecek kadar kalın yapıdaki güneş gözlüklerini değerlendirmelisiniz.

Güneş Gözlüğü Seçiminde Cam Özelliklerine Bakılmalı

Güneş gözlüğünün kullanım amacı bellidir. Estetik görünümün dışında en önemli unsur zararlı UV güneş ışınlarından korunmaktır. Bu nedenle güneş gözlüğü kalitesinde önceliğiniz cam özellikleri olmalıdır. Kaliteli camları olan güneş gözlüğü amacına uygun şekilde kullanılabilir. Bu yüzden öncelikle bilinen güneş gözlüğü satış noktalarında alışveriş etmeli ve uzmanlardan destek almalısınız. Bu özelliğe sahip bir güneş gözlüğünün bakımını ihmal etmediğiniz takdirde uzun yıllar kullanabilirsiniz.

Güneş gözlüğü camlarının UV ışınlarından koruyucu olması yani UV filtreli olması aradığınız özelliklere uygu olduğunu gösterir. Gözlerinizi bu zararlı ışınlardan koruyabilirsiniz. Güneş gözlüklerinde bu özellik yani ışığı bloke etme oranı UV200, UV,400, UV600 gibi simgelerle gösterilir. Gün içinde deniz kenarı gibi güneş ışığının yoğun olduğu yerlerde kullanım için gözlüğünüz en az UV400 koruyucu filtreli camlara sahip olmalıdır.

Güneş gözlüğü camlarının rengi ve renk tonu da önemlidir. Yoğun şekilde araç kullanıyorsanız trafik ışıklarını iyi seçebilmek için pembe, sarı gibi renklerde camlara yönelmemelisiniz. Renk sapmasının en az olduğu renkler ise kahverengi, gri, yeşil tonlarıdır.

Güneş gözlüğü seçiminde nelere dikkat etmeli, bu konuda bazı ipuçları verdiğimizi düşünüyoruz. Bunun dışında güvenilir markalara ve sertifikalı, orijinal, CE belgeli güneş gözlüklerine yönelirseniz yanılma payınız oldukça düşer.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.