Günlük Ped Nasıl Kullanılmalıdır?

Günlük Ped Nedir?

Günlük ped, kadınların çok daha rahat bir şekilde gündelik işlerini yapmaları için hazırlanmış olan ped türüdür. Tek kullanımlık olduğu için spor aktiviteleri yaparken veya yolculuk sırasında kullanılabilir. Böylece gün sonunda kullanılmış olan pedleri atarak ertesi gün yenisini kullanmaya başlayabilirsiniz. Günlük pedler de en az diğerleri kadar hijyenik şartlarda üretilmiş olup herhangi bir tehlike unsuru içermemektedir.

Günlük Ped Nasıl Kullanılmalıdır?

Regl döneminde vücuttan atılan kan seviyesi bir hayli fazladır. Bu yüzden de iç çamaşırlarınızı temiz tutmak için ped kullanımı oldukça önemlidir. Önemli firmaların üretmiş olduğu pedler, günlük kullanım için özel olarak üretilmektedir. İlk regl döneminden sonra bir süre boyunca düzensiz bir şekilde adet görülmesi normaldir. Özellikle bu zamanlarda günlük ped kullanmak, günlük hayatta çok daha rahat olmanızı sağlayacaktır. Regl olduktan sonraki birkaç gün içinde de kanamalar sızıntı olarak devam edebilir. Bu durumlar için de günlük ped kullanmak hijyenik koşullarda günlük hayata devam etmek için birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Spor etkinlikleri yaparken de gülük ped kullanmak oldukça büyük avantajlar sağlar. Esneme hareketleri sırasında iç çamaşırın kirlenmesini engeller ve çok daha rahat bir şekilde hareket etmeniz için size yardımcı olur. Kısaca özetlemek gerekir se de günlük ped kullanmak rahat hareket etmeniz için sizin en büyük yardımcınız olacak.

Normal Pedlerden Ne Farkı Vardır?

Günlük pedleri kullanırken normal pedlerden farklı olarak dikkat etmeniz gereken unsurlar vardır. Örnek vermek gerekirse günlük pedler, diğerlerine göre çok daha dayanıksız olduğu için kanama durumları ile karşılaşırsanız mutlaka 1 veya 2 saat içinde ped değiştirilmelidir. Aksi takdirde ise sızıntılar meydana gelebilir. Çünkü günlük pedlerin sıvıya karşı dayanma süresi uzun olsa da yine de bir zaman sonra sızdırmalar meydana gelebilir. Ayrıca pedlerin uzun süre değiştirilmemesi sonucunda bazı enfeksiyonlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Vajinal bölgede oluşan enfeksiyonlar ise özellikle hamile bayanlar için oldukça zor bir durumdur ve bu enfeksiyonların mümkün olan en kısa sürede tedavi edilmesi gerekiyor.

Anne Adayları İçin Günlük Pedler

Anne adayları ise bu konularda diğer bayanlardan daha farklı ürünler kullanabilir. Özellikle hamileliğin son dönemlerinde ped seçimi konusunda dikkatli olmak gerekiyor. Günlük pedlerinizi seçerken markalara bakmak yerine üretilmiş olduğu ürünlerin kalitesine bakmak çok daha doğru olacaktır. Yanlış ped seçimi yüzünden ortaya çıkan enfeksiyonlar ise vajinal bölgede büyük sorunlar çıkarır. Enfeksiyon sırasında bebeğin doğması, enfeksiyonların bebeğe de bulaşma riskini ortaya çıkaracağı için doğum yapmadan önce mutlaka sağlıklı olmanız gerekiyor. Ped seçerken, uzun zamandır kullandığınız günlük pedler varsa bunları değiştirmeden aynı şekilde devam etmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü aniden günlük ped değiştirmek aynı şekilde alerji oluşmasına sebep olabilir.

Ergenlik Çağında Günlük Ped Kullanımı

Ergenlik çağına yeni girmiş olan kızlar için de günlük ped kullanmak çok daha doğru bir tercih olacaktır. Çünkü ergenliğin ilk başlarında düzensiz olarak adet görme olayı sıkça karşı karşıya kalınan bir durumdur. Bu yüzden de sürekli olarak kontrollü zaman geçirmek yerine günlük pedleri kullanmayı tercih edebilirsiniz. Günlük pedler kısa süre için kullanmaya göre tasarlandığı için düzensiz kanamaların görülmesi sırasında tercih edilecek olan ürünler arasında yer alıyor. Düzensiz adet gördükten sonra günlük pedleri hemen yenisiyle değiştirebilir ve günlük hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Bahsetmiş olduğumuz günlük pedleri de seçerken yine üretilmiş olduğu malzemelerin hangileri olduğuna bakmak ve bu şekilde satın almak sağlığınız açısından çok daha uygun olacaktır. Genç yaştaki kızlar ergenliğe ilk girdikleri andan itibaren birçok konuda hassas oldukları için onları her zaman için desteklemeniz gerekir.

Doğumdan Sonra Günlük Ped Kullanımı

Doğum yaptıktan sonra vücudun eski haline dönmesi ve adet dönemlerinin düzene girmesi için belli bir zaman geçmesi gerekir bu süre boyunca ise normal pedler yerine günlük pedleri kullanmanız çok daha iyi sonuçlar almanız için yardımcı olacaktır. Adet dönemleri düzene oturana kadar günlük pedleri tercih ederek doğumdan sonra cinsel sağlığınız için önemli adımlar atmış olacaksınız. Eğer düzenli olarak günlük pedleri kullanmanıza rağmen uzun süre boyunca adet dönemleri düzene girmiyorsa, doktorlara bu durumu anlatarak destek alabilirsiniz. Çünkü bazı durumlarda adet dönemlerini düzenlemek için ilaçlar ile destek almak gerekli olabilir.

Pedlerin Kullanım Amacı Nedir?

Pedler uzun zamandan beri çeşitli firmalar tarafından üretilmekte olan ve güçlü yapısı sayesinde kanamalara karşı etkili olan unsurlar arasında yer alıyor. Günlük ped kullanımı ise normal pedlerin ortaya çıkmasından çok daha uzun süre sonra piyasaya çıkmıştır. Günlük pedler diğerlerine göre daha az dayanıklı olmasına rağmen, pratik olduğu için birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Yazımızın içinde de bahsetmiş olduğumuz gibi anne adayları ve genç yaştaki kızlar için günlük ped kullanımı diğer pedlere göre çok daha uygun olacaktır. Eğer siz de anne adayı olma yolundaysanız ve düzensiz kanamalarınızın başlamasına kısa süre kaldıysa mutlaka bahsetmiş olduğumuz günlük pedlerden kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Unutmayın ki yanlış ürün kullanımı hastalık bulaşmasına ve daha sonra da çeşitli enfeksiyonların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu durumlardan mümkün olduğu kadar kendinizi uzak tutmak istiyorsanız kullanmış olduğunuz ürünlerin kalitesini de göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. Yapılan araştırmalara göre her yıl birçok kişi yanlış ürün kullanımı yüzünden çeşitli hastalıklar ile mücadele etmek zorunda kalıyor. Bu durumlarla karşı karşıya kalmamak için de satın aldığınız ürünlerin hangi maddelerden üretildiğine ve kullanım şartlarına dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.