Hamileliğin 1. Haftası

Hamileliğin birinci haftasında vücudunuz fark edemediğiniz bir sürece kendini hazırlamaktadır.

Hamileliğin birinci haftasında vücudunuz tarafından ilerleyen gebelik döneminde fiziksel ve kimyasal hazırlıklara alt yapı oluşturulmaktadır. Bu haftada bebeğinizin varlığından sizin dahi haberiniz olmadığından dolayı cinsel yaşam, beslenme gibi noktalarda gerçekleştirebilecek bir değişikliğiniz bulunmamaktadır.

Hamileliğin birinci haftası aslında teknik olarak hamile kalınmadığı bir dönemdir. Bu hafta içerisinde yumurta döllenmeyi bekler ve döllenme de 2 hafta içerisinde gerçekleşir. Hamileliğin birinci haftası her ne kadar bilinmese de aslında gebeliğin 40 haftası içerisinde yer alan ilk haftalarından biridir. Çünkü gebelik son âdetin ilk gününden itibaren hesaplandığı için ilk hafta dikkate alınır. Hamileliğin dördüncü haftası öncesinde rahimde bir gebelik olduğundan bahsetmek çok zordur. Hamileliğin birinci haftası bebek varlığından söz edilemeyeceği için bir ultrason görüntüsü yoktur.

Hamileliğin Birinci Haftasında Annede Görülen Değişimler
Hamileliğin birinci haftasında annede görülen değişimler olmamakla birlikte anne adayı mutlaka ileride yaşanan fiziksel değişimlere karşı kendini hazırlamalıdır. Düzenli yapılan spor günlük hayatta bireylerin daha dinç olmalarına yardımcı olduğu gibi daha formda bir vücuda kavuşursunuz.

Hamileliğin Birinci Haftasında Beslenme
Çocuk sahibi olmak isteyen kadınların mutlaka önceden bir jinekolog tavsiyesi ile folik asit başlamalı ve mutlaka hamileliğin birinci haftasında beslenme yönünden daha dikkatli olmaları vitamin ve folik asit içeren yiyeceklere ağırlık vermelidir. Folik asit yeterli alınmadığı durumlarda ileriki dönemlerde bebeğin beyin ve sinir sisteminde çeşitli bozukluklar yer alır. Sadece beslenme yönünden dikkat edilmesi gerekse bile mutlaka Hamileliğin birinci haftası’ndan itibaren alkol, sigara ya da uyuşturucu tarzında kötü maddeler kullanılmaktan kaçınılmalıdır. Bunun için ise hamile kalmadan önce bunlardan uzak durmak için çaba gösterilmelidir. Hamilelik dönemi içerisinde kötü madde kullanan annelerin bebekleri düşük kilo ile doğma, anne karnında yaşamını yitirme, solunum problemleri ya da erken doğum riski diğer bebeklere oranla daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Hamile kalmaya karar vermeden önce sürekli kullandığınız bir ilaç var ise mutlaka uzmanı ile görüşmeli devam edip edilmeyeceği hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Ayrıca Hamileliğin birinci haftası itibariyle ufak bir ağrıda bile bilinçsiz ilaç kullanmaktan kaçınılmalıdır.

Hamileliğin Birinci Haftasında Spor
Hamileliğin birinci haftasında spor ve ilerleyen haftalarda da düzenli olarak yapıldığında anne için daha sağlıklı olmaktadır. Hamileliğin birinci haftası itibariyle düzenli olarak spor yapabilir, hamilelik yogalarına katılabilirsiniz. Stresten uzak, sağlıklı ve dikkatli geçirilmiş hamilelik ileride bebek için oldukça büyük önem taşımaktadır.

İlk Hafta Yapılması Gereken Hamilelik Yogası;

Hamileliğin Birinci Haftasında Cinsel Yaşam
Hamilelik döneminde cinsellik konusunda gerekli bilgilendirmelerin uzmanlar tarafından yapılmaması ve kişinin de bunu sorgulayamaması ile birçok yanlış inanış ve gereksiz korkular ortaya çıkar. Hamileliğin birinci haftasında cinsel yaşam, eğer bebekte herhangi bir risk yok ise ne anne adayına ne de bebeğe en küçük bir zararı bulunmamaktadır. Güzel anıları yaşayacağınız hamilelik döneminde cinselliğinize de bir sınırlama yapmanıza hiç gerek olmamaktadır.

 

38 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.