Hamileliğin 11. Haftası

Hamilelik döneminin ilk çeyreği mutlu ve sağlıklı bir şekilde bitti!

Hamileliğinizin ilk çeyreğini bitirdiğiniz bu dönemde düşük tehlikesi %90’a kadar yok demektir. Bu haftadan itibaren bebeğinizin saçları ve tırnakları çıkmaya başlamış, cinsiyet tahminleri yürütülebilir döneme girilmiştir. Bu haftada periyodik izlemleriniz dışında hamilelikte ikili testler adı verilen Down Sendromu tespit testleri yapılacaktır. Anne adayının bulantıları ve kabızlık şikayetleri azalmaya başlamış ancak kilo alma süreci devam etmektedir. Karnınızda ağırlık yapan bebeğinizin bel kısmınızda yol açtığı ağrılardan kaynaklı sorunların giderilmesi için bel desteği kullanmalı ve potasyum ağırlıklı besinler tüketmeye özen göstermelisiniz.

Bu hafta itibariyle hamileliğin yüzde yirmi beşini geride bırakmış oldunuz. Artık içiniz rahat olsun çünkü düşük tehlikesi bu tarihten itibaren yok denilecek kadar azdır. Bir önceki hafta 5 gram olan ağırlığı bu hafta itibariyle 8 gram olmuştur. Baş ile popo arasındaki uzunluk ise yaklaşık olarak 4,4 ile 6 cm. arasında değişkenlik gösterir. Bebeğinizin vücut hareketleri daha fazla olmaya başlasa da siz bunu ancak ilerleyen haftalarda hissedebileceksiniz. Hamileliğin onbirinci haftası saçlar ve tırnaklar yavaş yavaş oluşmaya başlar. Yine bu tarihte bebeğin kız mı yoksa erkek mi olacağını belirlemek için erken bir haftadır. Net bir şey söylemek için birkaç hafta beklenmesi gerekmektedir. Bebek bu haftalar itibaren duyuları yani; tat alma, dokunma, işitme, görme ve dokunma bu haftadan itibaren yavaş yavaş gelişmeye başlar. Hamileliğin onbirinci haftasında bebeğin down sendromlu olup olmadığını öğrenmek için ikili tarama testine ihtiyaç duyulur.

Hamileliğin Onbirinci Haftasında Annede Görülen Değişimler
Bu haftadan itibaren mide bulantılarının azalması ile annede kilo artışı gözlerden kaçmamaktadır. Yalnız mide bulantılarından kurtulmak her ne kadar anneler için iyi haber olsa da bulantılarından sonra mide ekşimeleri boy gösterir. Bu haftadan itibaren anne bel ve sırt ağrıları yaşayabilir. Gece yaşanan ayak kasılmaları ve kramplarla karşı karşıya kalabilir. Hamileliğin onbirinci haftasında annede görülen değişimler kilo artışının yanı sıra duygusal kargaşalardır. Aileye yeni bir bireyin katılacağı kaygısı ve anne olmanın sorumlulukları ile anne duygusal bir bunalım içerisine girmektedir.

Hamileliğin Onbirinci Haftasında Beslenme
İştahınızın bu haftadan itibaren artması ile anne adaylarının abur cubura yönelmeleri hem kendilerini hem de bebeklerini olumsuz yönde etkilemektedir. Eğer hamileliğin onbirinci haftasında beslenme düzenine dikkat edilmez yağlı, tuzlu ve şekerli ürünlere yönelirseniz kilo artışınız daha da bir artacaktır. Sırt ve bel ağrılarını azaltmak için potasyum içerikli yiyecekler tüketilmesinde fayda vardır.

Hamileliğin Onbirinci Haftasında Spor
Hamileliğin onbirinci haftasında spor yapmak anne adaylarını biraz zorlayabilir. Yaşanan bel ve sırt ağrılarından dolayı sporu bırakmak doru bir davranış değildir. Hafif bir egzersizler ve ısınma hareketleri ile bedeninizi rahatlatabilirsiniz.

Hamileliğin Onbirinci Haftasında Cinsel Yaşam
Değişen bedeniniz ve kilo alımınız ile bazı kadınlar eşleri tarafından beğenilmediklerini düşünerek, onlara yaklaşmak istemezler. Böyle durumda da cinsel yaşamdan uzak kalırlar. Oysa uzmanlar düşük tehlikesi devam ediyor ise hamileliğin onbirinci haftasında cinsel yaşama kısıtlama getirmemektedir.

3 yorum

  • kezban dedi ki:

    hamileliliğimin bu dönemin de çok kilo almaya mı başladım ne artık kıyafetlerim bana daar gelmeye başladı. ya hamile elbisesi giyiyorum. keşke hamile olmasaydım. bir de neden olduğunu anlamadım. Çok yemek yiyorum. salı günü doktoruma kontrole gideceğim bir danışayım.

  • elif dedi ki:

    11. hafta ile birlikte hamileliğin yüzde 25’lik dilimi de tamamlanmış olur. Bu dönemle birlikte düşük yapma tehlikesi de azalmaya başlar. Bu dönemde düşük yapma olasılığı sadece yüzde 1 oranındadır. Çünkü doğal seleksiyon dediğimiz düşük olma riski sağlıksız gebelikler de ilk 10 haftada meydana geldiğinden, 11. Haftaya gelen bir bebek için sağlıklı deme şansımız oldukça yüksek.

  • elif dedi ki:

    Bebeğinizin büyümesi ilerledikte, vücudunun hareketliliği de artıyor. İlerleyen haftalarda siz de bu hareketliliği hissedebilir olacaksınız. Bebeğinizin kafası hala vücudundan biraz büyüktür. Bu durum, bu haftadan sonra yavaşlayarak, normal boyutuna kavuşacak. 11. Haftada organlar da gelişimini sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.