Hamileliğin 13. Haftası

Bebeğiniz artık sizi geçmiş 12 haftada olduğu kadar rahatsız etmeyecek!

Bu hafta ile birlikte hem gebeliğinizin ikinci trimester hem de en rahat dönemine girmiş bulunmaktasınız. Bu dönemden itibaren daha somut belirtiler görecek bebeğinizde meydana gelen tüm değişiklikler anne adaylarına da yansıyacaktır. Ortalama bir şeftali boyutuna ulaşan bebeğinizin varlığını hissedebiliyor musunuz? Geçen haftalarda azalan kabızlık ve mide şikayetleriniz tamamen ortadan kalkmış gibi. Buna bağlı olarak iştahınızın kabarmaya başlaması, spor ve beslenme alışkanlıklarınıza daha çok önem vermenizi gerektirmektedir.

Hamileliğin 13. Haftası

Hamileliğin onüçüncü haftası ile birlikte anne adayları dördüncü aya yani 2. Trimester dönemine girmiş olurlar. Haftalar ilerledikçe bebeğiniz hızla büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Bu haftadan itibaren hamileliğin en rahat geçirildiği dönem içerisine girmiş olursunuz. Bu hafta içerisinde bebeğinizin baş ve popo arasındaki uzunluğu 6,5 ile7,8 cm büyüklüğünde olup, ağırlığı yaklaşık olarak 13 ile 20 gr. Arasındadır. Yani tamamen bir şeftali büyüklüğüne yaklaşmıştır. Kafası daha halen vücudundan büyüktür. Hamileliğin onüçüncü haftasında bebeğinizin bağırsağı daha fazla hareketli olmakta ve pankreası insülin üretmeye başlamaktadır. Yine bebeğinizin beyni gelişmekte olup, geliştikçe de vücut hareketlerinde artık gözlemlenmektedir.

Hamileliğin Onüçüncü Haftasında Annede Görülen Değişimler
Bebeğin bu haftalar itibariyle hızla büyüme göstermesi sonucunda rahim genişlemeye devam etmektedir. Bunun sonucunda da bazı anne adaylarında bu hafta itibariyle kasıklarında ağrı ve hafif sancımalar ortaya çıkmaktadır. Artık karın büyüme göstermemiş olan bayanlarda bile karında büyüme gözlerden kaçmamaktadır. Yani hamileliğin onüçüncü haftasında annede görülen değişimler çevre tarafından fark edilebilmektedir. Bazı anne adaylarında karnın büyümesi ile birlikte karın bölgesinde birtakım çatlaklıklar meydana gelmeye başlar. Bunun önüne geçmek için mutlaka doktorun önereceği yöntemi sürekli olarak uygulamakta fazda vardır. Hamileliğin hormonları değiştirdiği ve bunun da cilt sorunlarına yol açtığı görülmüştür. Bazı anne adaylarında gebelik maskesi oluşur ve bu durumdan doğumdan sonra geçmektedir. Artık tamamen kendi kıyafetlerinize girememekte ve hamile kıyafetleri almaya başlamaktasınızdır.

Hamileliğin Onüçüncü Haftasında Beslenme
Bu hafta itibariyle mide şikâyetlerinizin azalması ile iştahınızda artış görülmektedir. Eğer bu durum dikkat edilmez ise anne adayının aşırı şekilde kilo almasına neden olur. Hamileliğin onüçüncü haftasında beslenme her ne kadar önemli ise su tüketimi de bir o kadar önemlidir. Anne adaylarının günde ortalama iki ya da üç litre su tüketmeleri hem anne hem de bebek sağlığı açısından çok faydalıdır. Hamilelikte demir oldukça önemlidir. Bu haftadan itibaren bazı anne adaylarında demir eksikliği görülebilir. Bunun önüne geçmek için demir bakımından zengin olan meyve ve sebze ile kırmızı et, ton balığı, karaciğer tüketilmesinde fayda vardır.

Hamileliğin Onüçüncü Haftasında Spor
Bu haftaya giren ve birkaç kilo almaya başlayan anne adayları ilerleyen haftalar da daha fazla kilo olmamak için mutlaka bir spor merkezine gidip düzenli spor yapmaları onlar için fayda sağlayacaktır. Hamileliğin onüçüncü haftasında spor yaparken ağır egzersiz yapmaktan kaçınılmalı, hafif ve tempolu yürüyüşler ile yüzme tercih etmelidir.

Hamileliğin Onüçüncü Haftasında Cinsel Yaşam
Hamileliğin onüçüncü haftasında cinsel yaşam açısından bir sakınca yoktur. Zaten gebeliğin tehlikeli olan haftaları artık geçmiş ve riskin en az olduğu döneme girilmiştir. Bu sebepten dolayı anne adaylarının cinsel yaşamı kesinlikle kısıtlamalarına gerek yoktur.

2 yorum

  • elif dedi ki:

    13. Hafta itibari ile artık bebeğiniz 4. ayına da adım atmış bulunmaktadır. Diğer bir deyimle artık ikinci 3 aylık dönem olan 2. trimester döneme girmiş bulunmaktasınız.
    Gördüğünüz gibi, zaman hızla ilerliyor ve bebeğiniz içinizde her geçen gün daha fazla yol alarak büyüyor. Haftalar ilerledikçe ve bebeğiniz geliştikçe, siz de onun gibi değişim ve gelişim gösteriyorsunuz. Geçen her süre, sizi ve bebeğinizi de doğuma yaklaştırıyor.

  • elif dedi ki:

    Gebeliğin 13. haftasında ikinci tirimester dönemine girmiş oluyorsunuz bu dönem 4-5-6 aylık gebelik dönemleri hamileliğin en rahat geçtiği dönemlerdir. Bu döneme halk arasında da hamileliğin balayı dönemi yakıştırması yapılır. Bebeğiniz artık yerini iyice benimsemiş, siz de hamileliğe kendinizi daha iyi adapte etmiş durumdasınız. 13. Hafta, bebeğiniz 6.5 ila 7.8 cm büyüklüğündedir. Kilosu ise 13 ile 20 gr arasındadır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.