Hamileliğin 14. Haftası

Bebeğiniz Kız mı Erkek mi, Öğrenelim mi?

Bebeğinizin cinsiyetinin öğrenilmesi için en belirgin haftaların başında bu hafta vardır. Bebeğiniz yavaş yavaş oluşan parmaklarını emen bir şekilde besleniyor ve vücut gelişimini sürdürüyor. Anne adayları; sizlerin de karnınızdaki büyümenin daha belirginleşmesi beslenme alışkanlıklarınıza daha fazla dikkat etmeniz anlamı taşımaktadır. Bu hafta ve sonrasında yapılan egzersizler, sağlık açısından faydalı olmasının yanında psikolojik olarak da rahatlatacağından oldukça önemlidir. Bu hafta bebeğinizdeki gelişmelerin daha görünür olması, cinsel yaşantınızda sorunlara yol açmayacağından cinsel yaşama doktordan bir uyarı gelmemesi takdirde zararsızdır.

Bebeğiniz haftalar ilerledikçe hızla büyümeye devam etmekte olup, bu hafta itibariyle yaklaşık olarak kilosu 25 grama ulaştı. Buna bağlı olarak da kilo artışı ile birlikte karnınız daha bir belirgin hal aldı. Hamileliğin ondördüncü haftası bebeğinizin baş ile popo arasındaki uzunluğu yani boyu 8 ile 9,3 cm. arasında değişkenlik göstermektedir. Ondördüncü hafta ultrason görüntülerinde bebeğinizin yüzünü ekşittiğine ya da kaşlarını çattığına şahit olursunuz. Geçen hafta parmaklarını emmeye başlayan bebeğiniz bu haftada yine aynı şekilde parmaklarını emmeye devam etmektedir. Cinsel organını ondördüncü hafta sonunda tamamen gelişse bile ultrason muayenesi ile tespit edilmeyebilir. Ancak günümüz teknolojisi ile renkli ve daha belirgin olan ultrasonlarla cinsiyet daha kolay belirlenir. Bağırsakları gelişen ve böbrek dahil tüm organlarının neredeyse tamamının geliştiği bu haftada bebeğiniz ilk idrarını yapmaya başlamıştır. Ondördüncü haftada olan en önemli gelişme bebek annesinin sesini duymaya başlar. Bu durum her ne kadar net olmasa da bir uğultu biçimindedir. Bebeğiniz kolları ile bacaklarını daha rahat hareket ettirebilir. Saçları da bu haftadan itibaren oluşmaya başlamıştır.

Hamileliğin Ondördüncü Haftasında Annede Görülen Değişimler
Diğer bütün haftalarda sıkıntılı geçen hamilelik dönemi birkaç haftadır daha rahat geçmektedir. Mide şikâyetlerinin azalması ile kilo kaybeden ya da damardan beslenen anne adayları ondördüncü hafta itibariyle rahat bir nefes alacaklardır. Hamileliğin ondördüncü haftasında annede görülen değişimler daha belirgin hal alır. Çünkü anne adayının karnı daha belirgin olmuştur.Anne adayları bu hafta itibariyle ortalama 2 ya da 3 kilo alabilir. Anne adayı şikâyetlerin ortadan kalması ile arkadaş çevresi ile dışarıda vakit geçirmeye başlamıştır. Yine rahmin büyümesi ile orantılı olarak kasık ağrısı şikâyetleri ondördüncü haftada da sık görülmektedir. Ayrıca bunun yanında bel ağrılarına da rastlamak mümkündür.

Hamileliğin Ondördüncü Haftasında Beslenme
Hamileliğin ondördüncü haftasında beslenme düzeniniz bebeğinizi doğrudan etkileyeceği için demir, kalsiyum, vitamin ve protein açısından zengin yiyecekler olmalıdır. Eğer bunları yeterli bir şekilde almazsanız bebek alamadığı vitaminleri sizin vücudunuzdan almaya başlayacak ve bu durumda da sizin değerlerinizde eksiklikler ortaya çıkmaktadır. Annenin yetersiz düzeyde beslenmesi bebeğin her ne kadar bedensel olarak gelişmesine olumsuz yönde etkilese de asıl en önemli zihinsel yönde etkilemiş olmasıdır.

Hamileliğin Ondördüncü Haftasında Spor
Hamileliğin bu haftasında yapılan hafif egzersiz hareketleri anneyi psikolojik olarak rahatlatır. Hamileliğin ondördüncü haftasında spor ayrıca yüzme şeklinde ağır olmayan hareketlerde yapılabilir.

Hamileliğin Ondördüncü Haftasında Cinsel Yaşam
Hamileliğinizle ilgili herhangi bir sıkıntı yok ise cinsel ilişki yasak değildir. Doktorunuz tarafından yasaklanmadığı sürece ne ilk haftasında ne de hamileliğin ondördüncü haftasında cinsel yaşam sonlandırılmamalıdır.

2 yorum

  • elif dedi ki:

    Bebeğiniz hızla büyüyor. Geçen hafta kilosu 20 gram civarında olan bebeğinizin bu haftaki kilosu 25 grama kadar ulaştı. Gördüğünüz gibi bebeğiniz her hafta bir önceki ağırlığından bir hayli artarak gelişiyor. Onun büyümesi sizin rahminizin de ve doğal olarak da karnınızın da büyümesi demek. Ve böylece artık hamileliğinizi gözle görülür biçimde belirmeye başlıyor.

  • elif dedi ki:

    2. üç aylık dönemin 2. haftasına denk gelen 14.haftada bebeğinizin baş ve popo arası boyu 8 ila 9.3 cm ulaşır. Bu hafta bebeğinizin bazı mimikleri belirlemeye başlar. Bunlardan biri yüzünü ekşitme, kaşlarını çatma, gözlerini kısmadır. Bu hafta bebeğinizi elini ağzına götürmeyi sıklaştırıyor. Bir hafta sonra da emmeye başlayacaktır. Bebeğinizin bu hafta ile beraber cinsel organı da tamamen gelişir. Eğer bebeğinizin cinsiyeti erkek ise prostat, kız ise yumurtalıklar karın boşluğuna bu gelişimle yerleşirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.