Hamileliğin 18. Haftası

Mide bulantılarınız kesildi mi? Artık bebeğiniz de sizi düşünüyor!

Bu dönemlerden itibaren mide bulantılarınız hemen hemen hiç görülmeyecektir. Bebeğiniz hareketlenmeye başladı ancak bunu henüz hissedemiyor olacaksınız. Mide bulantılarınızın azalması bir ödül gibi görülürken tansiyonunuzda sürekli meydana gelen düşüşlerden dolayı bayılma, baş dönmesi gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle ani hareketlerden kaçınmalı, oturulan yahut yatılan yerden kalkılacağı zaman mümkün olduğunca yavaş ve destek alarak bu hareketleri gerçekleştirmelisiniz. Besin açısından daha faydalı olan, yaklaşık 4 hafta önce aile hekiminiz tarafından yapılmış olması gereken izlemde edindiğiniz bilgilere göre beslenme şeklinizi düzenlemelisiniz.

Anne adayı yine en güzel haftaların içerisindedir. Mide bulantısından yoksun bir şekilde anne olmanın zevkine varmaktadır. Bebeğin hareketleri her ne kadar içeride çok fazla olsa bile anne adayı bu haftaya kadar onu hissedemez. Bazı anne adayları için bebeğin hareketlerini hissettiği hafta hamileliğin onsekizinci haftasıdır. Bazı anne adayları bu durumu hissetmeleri için iki hafta daha beklemeleri gerekmektedir. Bebeğiniz yine gelişimini içeride hızlı bir şekilde sürdürmekte olup baş ile popo mesafesi yaklaşık olarak 140 mm kadar ulaşmıştır. Ağırlık olarak da bebeğiniz 200 gram kadar almıştır. Artık kemikleri sertleşmeye başlayan bebeğiniz erkek ise prostatını tamamen tamamlamıştır. Eğer kız ise ilk yumurta hücreleri oluşmaya başlamış olup rahim normal şeklini almıştır. Cinsiyeti netleşen bebeğiniz için kıyafet alımı başlamıştır. Anne ve babayı tatlı bir telaş sarması ile ne alacaklarından çok ne renk olacakları cinsiyetin belirlenmesi ile başlar.

Hamileliğin Onsekizinci Haftasında Annede Görülen Değişimler
Bu haftada anne adaylarında tansiyon düşüklüğü olması sebebiyle ayağa kalkarken mutlaka temkinli davranmalarında fayda vardır. Ani kalkışlarda baş dönmesi ve hatta baygınlık hissi ortaya çıkar. Hamileliğin onsekizinci haftası yine anne adayında kilo alma ile karnı daha da belirgin bir hal alır. Bu sebeple artık hiçbir kıyafetine giremeyen anne adayları bebekle birlikte kendilerine alışveriş yapmayı ihmal etmemelidir. Doktor tarafından müdahale gerektiren uzun süreli yolculuklardan ve uçak seyahatlerinden kaçınmalıdırlar. Eğer kendileri araç kullanıyor ise mutlaka emniyet kemerleri takılı olmalıdır.

Hamileliğin Onsekizinci Haftasında Beslenme
Hemen hemen her hafta hailelik döneminde beslenmenin ne kadar önemli olduğunu defalarca tekrar etsek de yine hamileliğin onsekizinci haftasında da beslenme çok önemlidir. Mutlaka beslenme açısından zengin olan yiyecekler tercih edilmeli ve abur cubur olan gereksiz ürünlerden kaçınılmalıdır. Anne adayları çiğ et yani salam, sucuk, sosis gibi ürünler yememeli eğer çok yemek istiyorlar ise mutlaka iyi pişirilmiş şekilde tüketmelidir. Su tüketimi anne ve bebek açısından çok önemlidir. Mutlaka günde en az iki litre su tüketilmelidir. Kafein içeren içeceklerden mümkün oldukça uzak kalınması gerekmektedir.

Hamileliğin Onsekizinci Haftasında Spor
Spor sağlıklı yaşamın en temel unsurudur. Hamilelik dönemimde yapılan düzenli spor ileride yapılacak olan doğumda anneye kolaylık sağlamaktadır. Yine hamileliğin onsekizinci haftasında spora devam edilmesi imkânınız var ise yüzülmesi önerilmektedir.

Hamileliğin Onsekizinci Haftasında Cinsel Yaşam
Hamileliğin her haftası cinsel yaşama engel olmayacağı gibi sekizinci haftası da cinsel hayata mani değildir. Tabi hamilelik döneminde baba adaylarına büyük iş düşmektedir. Eşlerine anlayışlı davranmalarının yanı sıra bebeğe zarar verecek olan her türlü pozisyondan kaçınmaları gerekmektedir.

2 yorum

  • elif dedi ki:

    Gebelikte 18.hafta bebeğinizin neredeyse bütün hareketlerini hissedeceksiniz. Daha önceden bir hamilelik geçirdiyseniz bebeğiniz hareketlerini önceki haftalarda hissetmeye başlayabilirsiniz. İlk hamileliğinizde olsa 2. hamileliğinizde olsa her hamilelikte bebeğinizin içinizde kıpırdanmaya başlaması bir anne adayı için muhteşem bir duygudur.

  • elif dedi ki:

    Bebeğinizin hareketleri başlarda sizin için gaz veya bağırsak hareketleri gibi gelebilir ama bebeğiniz içinizde hareket ettikçe onunla yaşamaya alışacak ve hangi hareketlerin bebeğinize ait olduğunu daha iyi anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.