Hamileliğin 23. Haftası

Bebeğiniz artık 28- 30 cm boyunda ve duyduğu seslere daha anlamlı tepkiler veriyor.

Bebeğiniz gelişimi hız kesmeden devam ederken sizlerdeki ağırlık hissi, sırt ve boyun ile ayaklarda görülen ağırlıklar da artış göstermektedir. Bu dönemde bebeğin beyin ve vücut gelişiminin hızlı bir şekilde devam etmesi anne adayının bu kıstasları da göz önüne alarak beslenmesi gerekliliği doğurmaktadır. Sigara ve alkolden tamamen uzağız değil mi? Bu dönemlerde bebekler anne adaylarının yaptığı her hareketin, konuştuğu her kelime ve ses tonunun farkındadır. Lütfen dikkatli olalım! Anne adayının kilo, ağrı gibi durumlarına bakarak doktor tarafından spor yasaklanmamış ise kısa süreli yürüyüşler oldukça iyi gelecektir.

Hamileliğin yirmiüçüncü haftasında bebeğinizin boyu yaklaşık olarak 28 cm’den daha uzun bir hal almıştır. Bu haftada bebeğiniz dışarıdan gelen bütün sesleri iyi bir şekilde duyduğu gibi ne yapıldığını da kolayca anlayabilir. Artık hareketlerini çok iyi algılama şansına sahipsiniz ve hatta bu durum bazen sizi oturduğunuz zaman rahatsız eder. Bebeğiniz içeriden kalk der gibi fazla hareket etmeye başlar.

Hamileliğin Yirmiüçüncü Haftasında Annede Görülen Değişimler
Anne bir önceki haftalardaki rahatlığını yine kaybetmeye başladığı dönemdir yirmiüçüncü hafta. Yaz dönemi hamileliği geçiren anne adayları gün sonunda ayak ve bileklerde şişlikler görür. Kış hamileleri bu konuda biraz daha rahattır. Anne adayları fırsat buldukça mutlaka ayaklarını havaya kaldırarak dinlendirmelidirler. Böylece kan dolaşımını arttırmaya yardımcı olurlar. Karnı iyice büyüyen anne adayı yürümekte yavaş yavaş güçlük çekmeye başlamıştır bile. Artır hareket ederken daha temkinli olmaları ve destekli kalmaları gerekmektedir.

Hamileliğin Yirmiüçüncü Haftasında Beslenme
Hamilelik döneminde ne kadar düzenli ve iyi beslenirseniz bebeğiniz de bir o kadar sağlıklı bir şekilde dünyaya gelir. Gerek beyin gelişimi gerekse vücut gelişimi annenin tükettiği ürünlere bağlıdır. Beslenme bebeğin sağlığı açısından önemli olsa da anne için de çok önemlidir. Abur cubur fazla tüketen anne adayı çok fazla kilo alır ve bu burum onu ilerleyen haftalarda çok fazla rahatsız edecek bir hal alır. Anne adayı hemen her faydalı yiyecekleri eşit bir şekilde almalıdır. Beslenmenin yanında hamilelikte su tüketimi bebek sağlığı açısında çok faydalıdır. Anne adaylarının mutlaka günde en az iki litre su tüketmeleri gerekmektedir. Kafein içeren ürünler ile kötü alışkanlıklardan uzak durulmasının hamileliğin yirmiüçüncü haftasında da faydası vardır.

Hamileliğin Yirmiüçüncü Haftasında Spor
Hamilelik döneminde kan dolaşımını artırmak için düzenli olarak yapılan egzersizin çok sayıda faydası vardır. Yine yirmiüçüncü haftada karnın fazla büyümesi psikolojik olarak bunalıma giren anne adaylarına spor iyi gelecektir. Hamilelikte spor yapılması tabi doktor tarafından engellememiş ise çok faydalıdır. Çünkü anne adayı bu sayede formda kalarak daha az kilo alabileceği gibi doğumun sezaryen olmasını en aza indirir.

Hamileliğin Yirmiüçüncü Haftasında Cinsel Yaşam
Hamileliğin yirmiüçüncü haftası düşük tehlike riskinden eser kalmadığını düşünen annelerin kafası cinsel ilişkiye girme konusunda biraz rahatlasa da karnının büyümesi ile rahat olamamaktadır. Cinsel ilişki hamileliğin hiçbir haftasında rafa kaldırılmamalıdır. Tabi annede eğer bir kanama ya da suyunun gelmesi durumu yok ise.

2 yorum

  • elif dedi ki:

    Bu hafta itibari ile anne adayları bebeklerinin hareketlerini çok daha iyi ve güçlü hissetmeye başlarlar. Hatta bebeklerinin hareketlerini dışarıdan karınlarının üstünden bile hissetmeleri mümkündür. Bu durum baba adaylarının da bebeklerinin hareketleri ile tanışmasına olanak sağlar.

  • elif dedi ki:

    Bebek yaşama tutunmasını ve dış ortama uyum sağlamasında en kritik noktalardan biri belki de en önemlisi akciğer gelişimidir. Bu haftada bebek akciğerlerinin doğumdan sonra oksijenle dolmasını sağlayacak sürfaktan denilen maddenin üretimi başlar. Pankreas insülin salgılamaya başlamıştır. Göze rengini veren iris oluşmaya başlamıştır. Ancak daha renklenmemiştir. Yani göz rengi belli değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.