Hamileliğin 25. Haftası

Hamile olduğunuzu anlamayan kalmadı değil mi?

Bu hafta itibarıyla karnınızdaki büyümeden dolayı herkes hamileliğinizin farkında. Bu dönemden itibaren alınan kilolardan çatlamaya başlayan deriniz ve vücudun salgıladığı hormonların etkisiyle kaşıntılarınız artacaktır. Hormonların etkisi sadece ciltte çatlamalar olmayacaktır. Bu dönemlerde diş etlerinde tahriş ve diş ağrıları gibi sorunların görülmesi durumunda vakit kaybetmeden diş doktorunuzdan randevu almanız gerekmektedir. Bu dönemde artan iştahınızdan doğan yeme isteğinizde tercihinizi bebeğiniz için daha faydalı besinlerden yana kullanmanız gerekmektedir.

Hamileliğin yirmibeşinci haftası itibariyle gebeliğinizin altıncı ayı son bulup yedinci ayına girme süreci içerisindesinizdir. Hamileliğin bu haftasında bebeğiniz daha hızlı kilo almaya başlamıştır. Ortalama ağırlığı 700 gram olan bebeğinizin boyu da yaklaşık olarak 23 cmdir. Bebeğiniz içeride kendini nasıl rahat bir şekilde hissediyor ise o pozisyonu alır. Bazen çok hareketli iken bazen de hiç hareket etmeyebilir. Yani canı nasıl istiyorsa onu yapar.

Hamileliğin Yirmibeşinci Haftasında Annede Görülen Değişimler
Karnınız gittikçe büyüyor ve artık çevrenizden hamile olduğunuz daha kolay bir şekilde fark edilir hale geliyor. Hamileliğin yirmibeşinci haftasında anne adaylarının en sık karşılaştığı problem karnın büyümesi ile kaşıntıların artmasıdır. Yine bu haftada değişen hormonlarla birlikte diş ağrısı ve diş etlerinde kanamalar oluşur. Eğer problem devam ederse mutlaka bir diş hekimine başvurulmasında fayda vardır. Bu durum annenin yeterli kalsiyum almadığını gösterir ve ek bir kalsiyum ihtiyacı duyulabilir. Genişleyen rahim bölgesinde bazen kasılmalar görülmesi kaçınılmaz bir durumdur. Böyle anlarda anne adayı karın bölgesine masaj yapabilir ya da ılık bir duş onu rahatlatır.

Hamileliğin Yirmibeşinci Haftasında Beslenme
Hamileliğin yirmibeşinci haftasında anne adayı sanki hiç doymamış gibi sürekli yemek yeme gereksinimi hisseder. Böyle durumlarda mutlaka bebeğinize faydalı olan şeyleri tüketmenizde fayda vardır. Kendinizi doyurmak için abur cubur tüketmek aşırı kilodan başka bir işe yaramamakta olup, bu da annenin ilerleyen haftalarda kilodan dolayı kolay hareket etmesine engel olur. Anne adayları hamilelik dönemi boyunca pastörize edilmemiş peynir ve pişmemiş et tüketmeleri çok fazla zararlıdır. Bunların yerine bebeğe faydalı olacak ürünleri araştırmalı ve onları tüketmeye özen göstermelidir. Tabi ki ölçüyü fazla kaçırmamak şartı ile. Yine her haftada olduğu gibi hamileliğin yirmibeşinci haftasında su tüketimi bebek sağlığı açısından faydalıdır.

Hamileliğin Yirmibeşinci Haftasında Spor
Hamileliğin hemen her haftasında yapılan spor anneyi psikolojik olarak rahatlatır. Hatta bir spor merkezine yazılmasında fayda vardır. Hamile döneminde yapılan hafif egzersizler, günde yarım saat yapılan yürüyüş anneye doğum anında kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca uzman kişiler eşliğinde plates yapan anne daha formda bir gebelik süreci geçirir. Hamileliğin yirmibeşinci haftasında annenin fazla kilo almaması ve doğumdan sonra kilolarını rahat bir şekilde atabilmesinin temelinde spor yer alır.

Hamileliğin Yirmibeşinci Haftasında Cinsel Yaşam
Hamilelik döneminde cinsel ilişki ile ilgili kafanıza takılan ne varsa mutlaka doktorunuz ile paylaşın. Hamileliğin yirmibeşinci haftasında fazla kilo alan anne rahat hareket edemeyeceği için anne adayına uygun pozisyonlarda cinsel ilişkinin hiçbir sakıncası yoktur.

2 yorum

  • elif dedi ki:

    Gebeliğinizin 6. ayını bitirip 7. aya girmek üzeresiniz. Karnınız giderek büyüyor hamile olduğunuz daha kolay fark ediliyor. Doğuma yaklaştıkça doğumun nasıl olacağını düşünmeye başlamışsınız. Doğumda neler gerekli bebeğiniz doğduktan sonra nelere ihtiyacınız var gibi sorular kafanızı meşgul etmeye başlamıştır. İlk gebeliğiniz değilse bu dönemi atlatmak size daha kolay gelecektir ama ilk gebeliğini yaşayan anneler için bu biraz sıkıntılı olabilir.

  • elif dedi ki:

    Bebeğiniz Ve Kendiniz İçin Alışverişe Çıkın…

    Bebeğinizin mutlu olabilmesi için çok zengin olmanız gerekmez veya çok para harcayacağınız hisside sizi korkutmasın inanın bebeğinizin mutlu olabilmesi için çok fazla lükse gerek yok. Bebeğinizin karnı doysun altı kuru olsun güvenli uyuyacak bir yeri ve onu seven anne ve babası olsun yeter. Bebeğiniz mutlu olsun diye kendinizi maddi açıdan sıkıntıya sokmak ona mutluluk değil bilhassa üzüntü verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.