Hamileliğin 26. Haftası

Bebeğinizin tekmeleri daha çok hissediliyor. Artık her an onun varlığını hissetmenizi istiyor!

Bebeğinizin içinde bulunduğu amniyon sıvısının bebeğin büyümesinden dolayı azalmasıyla birlikte bebeğin hareketleri daha çok hissedilir bir hal almaya başlamıştır. Doğumun habercisi kasılmalarınız bu haftadan itibaren başlayacaktır. Kasılmalarınızın başlaması sizleri korkutmasın sadece bebeğinizin alanı daraldığından rahim duvarına ve doğum kanalı bölgesine baskı yapıyor. Bu haftadan itibaren spor yapmak sizler için daha zor bir hal alacaktır ancak spor yapan kadınların yapmayanlara nazaran daha sağlıklı bir doğum ve lohusalık dönemi geçirdiği gerçeğini aklınızdan çıkarmayarak azim etmeniz gerekmektedir.

Bebeğinizin bu haftadan itibaren içeride olduğu amniyotik sıvı azaldığı için tekmelerini daha net bir şekilde hissedeceksiniz. Hatta bazen sizi uykudan uyandıracak şekilde tekmelemeye başlar. Sanki kalk anne uyan der gibi. Hızlı bir şekilde kilo almaya devam eden bebeğiniz yirmialtıncı haftada yaklaşık olarak 900 gram almış ve boyu da 24 cm olmuştur. Tabi bu durum her bebeğe göre değişkenlik göstermektedir. Bebeğiniz artık göz kapaklarını rahatça açıp kapatabildiği için bunu dikkatli bakıldığı durumda ultrason muayenesi anında görebilirsiniz.

Hamileliğin Yirmialtıncı Haftasında Annede Görülen Değişimler
Hamileliğin yirmialtıncı haftasında yaklaşık olarak 7 ile 10 civarında kilo alan anne adayları büyüyen karnının hızla ilerlediğini görerek artık kendilerini beğenmemektedirler. Bu haftada el ve ayalarınızda şişmeler olabileceği gibi ayaklarınızda sizi uyutmayan ağrılarla karşılaşırsınız. Özellikle yaz dönemi hamileliği geçiren anne adayları gece onları huzursuz edecek ayak yanma şikâyetleri ile karşı karşıya kalırlar. Kasılmalarınız yirmialtıncı hafta itibariyle daha fazla olacaktır. Eğer kasılma anında belinizde herhangi bir şikâyet durumu söz konusu ise mutlaka doktorununuz ile paylaşın.

Hamileliğin Yirmialtıncı Haftasında Beslenme
Hamileliğin her haftasında beslenme çok önemli olduğundan sürekli olarak bahsetmiştik. Yine hamileliğin yirminci haftasında anne adayının beslenme düzeni ne kadar olumlu ise bebeği de o kadar olumlu yönde etkiler. Hamileliğin bu haftasında bazı anne adayları kabızlık problemi ile karşı karşıya gelir. Bu durumu en aza indirmek için lif kaynağı yüksek olan ürünler tüketmeli ve kesinlikle beyaz ekmek ve muz tüketmemeye dikkat edilmelidir. Hamile kalmadan önce sigara içiyor ve halen devam ediyor iseniz içinizdeki masum yavruya zarar vermekten başka bir şey yapmazsınız. Kendi zevkiniz için günahı olmayan bebeği zehirlemenin bir anlamı yoktur.

Hamileliğin Yirmialtıncı Haftasında Spor
Hamilelik döneminde spor yapan anne adayları yapmayan anne adaylarına oranla daha az kilo alırlar. Yirmialtıncı haftada spor yapmak anneyi zorlasa da asla pes etmemesi gerekir. Çünkü düzenli yapılan spor hem onun fit bir vücuda sahip olmasına yardımcı olacağı gibi normal doğum anında anneye kolaylık sağlar.

Hamileliğin Yirmialtıncı Haftasında Cinsel Yaşam
Hamileliğin yirmialtıncı haftasında cinsel ilişkiye girerken kasılma yaşamanız normaldir. Ama yine dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Eğer kasılma şiddetli ve annede kanama gerçekleşiyor ise mutlaka hiç beklemeden doktorunuza muayene olmanızda fayda vardır. Bu haftada baba adayları anneyi kasacak her türlü pozisyondan kaçınmakla birlikte anne adayı nasıl rahat olacak ise tercihi ona bırakmalıdır.

2 yorum

  • elif dedi ki:

    Bebeğiniz hızla gelişimine devam ediyor. Kulaklarındaki sinirler birkaç hafta öncesinden daha hassas algılıyor. Bu haftalarda sizin ve etrafınızdakilerin sesini rahatlıkla duyabilir. Akciğerlerinin gelişiminde ihtiyacı olan amniyotik sıvıdan nefes alıp verirken ufak miktarda içine çekiyor. Bu nefes alışveriş hareketleri sayesinde doğumda alacağı ilk nefes için de egzersiz yapmış oluyor. İri boy bir salatalık ölçülerindeki ufaklığın cinsel organları da gelişiyor. Eğer bebeğiniz erkekse testisleri erbezi torbasının içerisine doğru hareket ediyor.

  • elif dedi ki:

    Bebeğinizin odasını hazırlamak için oradan oraya koştururken kendinizi fazla yormayın. Hamileliğin son haftalarına gelindiğinde her işe yetişmenizi kimse beklemiyor. Elbette çok daha kolay yorulup nefes nefese kalabilirsiniz. Sık sık acıktığınız için de sürekli yemek molası vermeniz gerekebilir. Tansiyonunuz hala hamilelik öncesinde olduğundan daha düşük. Ancak yükselmeye de devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.