Hamileliğin 27. Haftası

Yaklaşık olarak 1 kilogram ve 40 cm boyunda bir bebeğin varlığı size ne hissettiriyor?

Bebeğinizdeki hızlı gelişme süreci bu dönemde sizlerin de yorulmanıza sebep olacağından enerjinizi yüksek tutan besinlere önem vermeniz gerekmektedir. Bu besinlerin seçimi esnasında kesinlikle doktorunuzdan tavsiye almanız doğum ve sonrası sürecin sağlıklı işlemesine sebep olacaktır. Bebeğinizin bundan önceki haftalarda sadece belli hareketler yapmasından sonra bu haftada alanı daraldığından pozisyon değiştirmeye çalışması sizi huzursuz etmesin. Sadece kendi için en uygun pozisyonu bulmaya çalışıyor. Bu yer değiştirmeler sıklıkla görülebilmektedir.

Hamileliğin bu haftasında ikinci dönemin sonuna yaklaşıldığı andır. Bu haftada bebeğinizin baş ile popo arasındaki uzunluğu yani boyu yaklaşık olarak 38 cm olarak ölçülebilir. Artık her hafta hızlı bir şekilde kilo alan bebeğiniz bu hafta itibariyle yaklaşık olarak bir kiloyu geçmiş durumdadır. Bebeğiniz yine bu hafta rahat bir şekilde göz kapaklarını açıp kapatabilir. Parmak emmeyi seven bebeğiniz yine bu hafta bu duruma devam eder. Hamileliğinizin yirmiyedinci haftası iyice sıkışan bebeğiniz kendini rahat ettirmek için uygun pozisyon arayışı içine girer. Çok fazla ben buradayım diyen tekmeleri bazı durumlarda gece sizi uykudan uyandıracak kadar şiddetlidir.

Hamileliğin Yirmiyedinci Haftasında Annede Görülen Değişimler
Hamileliğin yirmiyedinci haftasında annede görülen en büyük değişiklik anne adayının diğer haftalara göre çok fazla kilo almasıdır. Bazı anne adayklarının bu haftada göbek deliklerinin dışarı çıktığı görülür. Bu durum bazı kıyafetlerden belli olduğu için anne adaylarını rahatsız etmiş olsa bile ufak bir yara bandı ile o bölgeyi kapatmak mümkündür.

Hamileliğin Yirmiyedinci Haftasında Beslenme
Bazı anne adayları hamilelik döneminde hoşuna giden yiyeceklerden uzaklaştığı gibi bazı anne adayları da hoşuna gitmeyen yiyecekleri büyük bir iştah ile tüketebilir. Örneğin hayatı boyunca hiç et tüketmeyen bir anne adayı hamileliğinde et yeme isteği ile karşılaşabilir. Hamileliğin yirmiyedinci haftasında kilo alımı ile anne adaylarının yeme isteği azalabilir. Fakat unutmayın ki karnınızda yaşayan bebeğinizin vitamin ve minareli depolamasına yardımcı olmak için faydalı ürünleri yemeniz gerekmektedir. Hamilelik döneminde eğer gribe yakalanmak istemiyor iseniz mutlaka C vitamini yönünden zengin meyveler tüketmelisiniz.

Hamileliğin Yirmiyedinci Haftasında Spor
Hafif tempolu şekilde yapılan yürüyüş ve egzersiz hareketleri anne adaylarına iyi gelecektir. Hamile kaldım bebeğe spor zararlıdır diye cahil düşüncelere kapılan anne adayları hiç hareket etmeyerek aşırı kilo aldıkları gibi hareketsizlikten tüm vücudu ağrımaktadır. Oysa spor yapan anne adayı dengeli kilo aldığı gibi ağrılara karşı daha dirençlidir. Hamileliğin yirmi yedinci haftasında kilo alımı yüzünden hareket etmekte zorlanan anne adayı kesinlikle sporu bırakmamalıdır.

Hamileliğin Yirmiyedinci Haftasında Cinsel Yaşam
İlk üç ay annenin kafasında yarattığı tereddütler ve mide bulantıları yüzünden cinsel ilişki kâbusa döner. Üç aydan sonra bu durumdan kurtulan anne adayları yirmiyedinci haftada da karın büyüklüğü ile kasılmalar sonucunda rahat cinsel ilişki yaşayamamaktadır. Bunun için anne kendini nasıl rahat hissediyor ise o pozisyonda ilişkiye girmek en doğru karardır.

2 yorum

 • elif dedi ki:

  Bu haftalarda bebek yaşayabilir sınıra ulaşmıştır. Akciğer gelişime devam etmektedir.

  Akciğer nefes alma yeteneğine sahiptir. Akciğer gelişimi 37. Haftada tamamlanacak. Oluşan hava kesecikleri yardımı ile rahat nefes alma işlevi başlayacaktır. Prematüre doğan bebeklerde akciğer gelişimi tam olmadığından yeni doğan bakım ünitelerinde solunum desteği almaları gerekebilir. Bu nedenle erken doğum riski taşıyan bütün gebelere sakıncalı bir durum olmadığı sürece akciğer gelişimi için kortizonlu iğneler uygulanır.

 • elif dedi ki:

  Erkek bebeklerin bu haftadan itibaren doğuma kadar testisleri skiotum içine normal yapılarına inmeye başlar.

  Beyin gelişimi devam etmekte ve beyin dalgaları oluşumu sürdmektedir.

  Bebek 1 kilograma yaklaşmıştır.

  Anne karnından aktif hareketleri rahatlıkla gözlemlenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.