Hamileliğin 33. Haftası

Kendi kafasına göre hareket eden veya uyuyan bebeğinizin kalp atışlarını hissediyor musunuz?

Bebeğiniz bu haftada bazen sakin bazen de oldukça hareketli olacaktır. Bu haftalardaki hareketliliğin diğerlerinden farkı ise artık bebeğinizin hiçbir hareketinin anlamsız olmamasıdır. Tepki vermesi gerektiği durumlarda tepkili, durağan zamanlarda ise istirahatine bakıyor demektir. Hareketsizlik süreci uyku saatleri dışında iki üç saati geçti ise doktorunuzla irtibat kurmanız gerekmektedir. Bu haftalarda çalışan sadece bebeğiniz değil. Vücudunuz da doğum hazırlıkları için hazırlık kasılmaları gerçekleştirerek doğum sürecine uyum sağlamaktadır. Bu gibi kasılmalar tekerrür sayıları az olduğu sürece sorun teşkil etmeyecektir.

Hamileliğin 33. Haftası

Ananas büyüklüğünüzde olan bebeğiniz bu hafta yaklaşık olarak 1 kilo 800 gram olup, yaklaşık olarak 43 cm boyundadır. Geçtiğimiz haftalarda çok hareketli olan bebeğiniz bu haftada bazen çok hareketli iken bazen de hiç hareket etmemektedir. Bebeğinizi bu haftadan itibaren dinleyin eğer iki saat boyunca hiç hareket etmemiş ise mutlaka doktorunuza bilgi vermeyi ihmal etmeyin. Bu haftada bazı doktorlar ilk Nst isteyebilir. Tabi bu son üç haftada daha sık olabilir. Artık bebeğinizin bu haftada elinizi karnınıza koyduğunuzda kafasını çok rahat bir şekilde ayırt edebiliyorsunuz. Anne kucağına alacağı minik yavrusu için gün saymaktadır.

Hamileliğin Otuzüçüncü Haftasında Annede Görülen Değişimler
Hamileliğin otuzüçüncü haftasında anne adayının fazlasıyla dinlenmeye ihtiyacı vardır. Fakat bunu gün boyu ayakta kalmaktan kaynaklanan ağrı ve kasılmalar sonucunda yerine getirememektedir. Hamilelikte hormon değişikliği sonucunda tırnaklarınız daha kırılgan olabilmekte olup, otuzüçüncü haftada bu daha da fazla olmaktadır. Anne adayının otuzüçüncü haftada doğuma hazırlık kasılmaları başlayabilir. Bazen bu durum şiddetli olsa da bazen hafif bir şekilde olabilir. Anne adayının bu durumda telaşlanmaması gerekir. Çünkü gerçek bir doğum sancısı olmayıp, sadece bir ön hazırlıktır. Bu haftada anne adayı az kanama olsa bile mutlaka bu durumu doktoru ile paylaşmasında fayda vardır.

Hamileliğin Otuzüçüncü Haftasında Beslenme
Fazla kilo alan anne adayı onüçüncü haftada bir fil gibi yiyip kendini hiç doymamış bir şekilde hisseder. Sürekli yeme isteği içerisinde olan anne adayı abur cuburu fazla tükettiği sürece daha fazla kalıcı kilo almaya müsaittir. Abur cuburun asla bebeğe bir faydası olmadığı gibi zararı vardır. Abur cubur tüketmek yerine vitamin bakımından zengin olan yiyecekleri tüketmek bebeğin beyin gelişimini desteklemekle birlikte sağlıklı bir birey olmasına yardımcı olur. Ayrıca annesin yeterli kalsiyum alması bebeğin kemiklerinin gelişmesini desteklemektedir.

Hamileliğin Otuzüçüncü Haftasında Spor
Bu haftada hareket etmekte zorluk çeker anne adayları sadece hafif tempoda yürüyüş yaparak spora devam edebilirler. Hamileliğin onüçüncü haftası yapılan spor anne adayını normal doğuma götürdüğü gibi doğum esnasında da anne adayının kolay bir şekilde doğum yapmasına yardımcı olur.

Hamileliğin Otuzüçüncü Haftasında Cinsel Yaşam
Zor hareket eden anne adayı artık onüçüncü haftada cinsel ilişkiden zevk almamaktadır. Çünkü kendini kasacak zor hareketler ile kendini yıpratmaktadır. Oysaki bu haftada uygun pozisyonlarda yapılan cinsel ilişki kesinlikle bebeğe zarar vermemekte olup anneyi de kasmamaktadır.

7 yorum

 • serap ö. dedi ki:

  Hamileliğimin 7 ayını doldurdum.Geçen günlerde merdivenleri çıkarken aşırı yorulduğumu farkettim ve merdivenden aşağı düştüm.Karnımın üzerine düşmedim yan düştüm ama çok korktum çocuğuma bir şey olmuştur diye.Küçük bir düşmeydi doktora gitmeli miyim? Düşük yapmak istemiyorum çok korkuyorum

 • ayşe c. dedi ki:

  Yeni hamile bir bayanım.Çocuğum oldu çok sevinçliyim.Benim size sorum ben çocuğumun nasıl en iyi şekilde büyümesini sağlayabilirim. Yemek yeme alışkanlıklarımı değiştirmem mi lazım? Ne tür besinlerden kaçınmalıyım? Beni bu konu hakkında bilgilendirirseniz çok sevinirim gerçekten.Bu benim için önemli.

 • edibe s. dedi ki:

  Son günlerde aşırı derecede halsizleştiğimi farkettim markete gidiyorum dönüşte torbaları elimde zar zor taşıyorum.Sanki 1 kilometre koşmuş kadar yorgun hissediyorum kendimi.Arkadaşlarım bunun hamilelik sırasında olacağını söylediler ama ben yine bir şey olur falan diye korkuyorum.Sizce bu yorgunluk normal bir durum mudur?

 • begüm ç. dedi ki:

  Ben hamile bir bayanım.2 ay falan oldu.Bebeğim şu an gayet sağlıklı.Rutin kontrol yaptırmalı mıyız? Yoksa doğuma kadar sık kontrol yapmasakta olur mu? Bebeğimin sağlığı benim için her şeyden önemli.Gerekirse her gün hastahaneye giderim.Sizden yanıt bekliyorum.

 • elif dedi ki:

  Bebeğiniz bu hafta 1 kg. 800 gr. ve 43cm, bir ananas boyutunda. Rahiminizdeki bu büyüklükte bebekle, amniyotik sıvı miktarınız azami seviyeye ulaşır. Bebeğinizin bağışıklık sistemi gelişmeye devam ederken, antikorlar sizden küçüğünüze geçer bu onun işine rahim dışına çıktığında ve kendini her türlü mikroba karşı korurken yardımcı olacak.

 • elif dedi ki:

  Hamileliğin 3.döneminde uykusuzluk hamile kadınların 4 te 3’ünde görülür. Ama dinlenmeye ihtiyacınız var, yatmadan önce rahat etmeniz için herşeyi yapın. Birkaç tane yastık alın, nereye sıkıştırmanız gerekiyorsa oraya koyun ve iyi yanından bakın; hamilelik sırasında yaşanan uykusuzluk, uykusuz geçecek geceler için iyi bir alıştırma.

 • elif dedi ki:

  Bebeğiniz artık bir ananas kadar yani yaklaşık 2000 gram ağırlığında ve yaklaşık 41 cm uzunluğunda. Her geçen gün birazcık daha gelişiyor! Cenin görünümünden gün geçtikçe uzaklaşıyor ve iskelet yapısı artık iyice oluşmaya başlıyor yani kemikleri sertleşiyor. Kafatasındaki kemikler ise daha tam olarak kaynaşmamış durumda. Bu da normal bir durum çünkü bebeğinizin doğum kanalından kolayca geçmesini sağlayacak. Bu kemikler erken erişkinlik dönemine kadar tam olarak kaynaşıp, sertleşmez. Böylece beyin hücrelerinin gelişmesine olana saglar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.