Hamileliğin 35. Haftası

Artık Buraya Sığmıyorum! Çabuk Çıkarın Beni Buradan.

Bu çığlıklar bebeğinizden geliyor. Evet, artık doğuma hazırlık sürecini bitirmek zorunda ve yaklaşık 9 aydır burada kalan bebeğimiz oldukça sıkıldı. Anne adayları da doğum heyecanı ve stresi bir arada yaşarken baba adaylarına onu sakinleştirme, her şeyin olağan olduğunu anlatma görevi düşmüştür. Bebeğin bu dönemde hareket edecek yeri kalmaması, hareketlerinde azalmalara sebep olabilir ancak 2-3 saatlik hareketsizlik durumlarında onun tepkilerini kontrol etmekte fayda olacaktır.

Doğum sancılarına benzer ağrıların hafif olarak sürdüğü otuz beşinci haftada bebeğe hareket edecek yer kalmamıştır. Bu haftada anne adaylarının dikkat etmesi gereken durum bebeğin hareketlerini takip etmektir. Aksi bir durum anında gecikmeden doktora bilgi verilmesi gerekir. Bebeğiniz bu haftada yaklaşık olarak 2500 gram ağırlığındadır. Yine bebeğinizin bu haftada işitme duyusu tamamen geliştiği için dışarıdan gelen bütün sesleri net bir şekilde duyabilir ve bir mucizedir ki annesinin sesini diğer seslerden kolay bir şekilde ayırt edebilir. Bebeğiniz elinle tutma kabiliyetini bu haftada keşfetti. Erkek bebek bekleyen anne adayları bebeğinizin bu haftada testisleri aşağıya inmiştir. Bazı doktorlar erken doğum riskine karşı bebeğin durumunu takip etmek amacıyla bu hafta içerisinde Nst takibi isteyebilir. Aksi bir durum olmaz ise bebeğinizi kucağınıza almaya sadece beş hafta kaldı.

Hamileliğin Otuzbeşinci Haftasında Annede Görülen Değişimler
Hamileliğin otuzbeşinci haftasında anne adaylarında vajinal akıntılar başlamıştır. Eğer vajinal akıntısı kanlı, kokulu ve farklı renlerde ise anne adayı bir enfeksiyon kapmış olabilir ve acil doktor muayenesi gerekir. Anne adayını bu haftada doğum stresi sarmıştır. Bir yandan doğum için hazırlıklar devam ederken bir yandan da dünyaya gelecek olan yavrusu için gün sayarak aşırı stres yaşamaktadır. Bazı anne adaylarında bu hafta idrarını tutamama sıkıntısı ortaya çıkar. Bunu engellemek içinde ped kullanmaları gerekir. Anne adayı bu haftada aldığı kilolardan dolayı istediği şekilde hareket etmekte güçlük çeker. Anne adayı eğer doğum için hastane çantasını hazırlamadıysa bir an önce bitirmelidir.

Hamileliğin Otuzbeşinci Haftasında Beslenme
Stres yapan anne adayı kendini abur cubur yemeye vurmamalıdır. Dengeli ve düzenli beslendiği müddetçe sağlıklı bir şekilde bebeğini dünyaya getirir. Yine ilk haftadan beri alkol ve sigara tüketiminden uzak kalan anne adayı otuzbeşinci haftada da uzak kalmayı bilmelidir. Alkol ve sigara tüketmemek sadece çözüm olamamakla birlikte içilen her türlü ortamdan da uzak kalmayı tercih etmelidir. Anne adayı yine otuzbeşinci haftada günlük ortalama iki ya da üç litre su tüketimine özen göstermeli ve kafein içeren içeceklerden kaçınmalıdır.

Hamileliğin Otuzbeşinci Haftasında Spor
Hamileliğin ilk haftasından itibaren düzenli spor yapan anne adayları bu haftada aşırı kilo ve rahat hareket edememelerinden dolayı sadece günlük yarım saat yürüyüş yapmalarında fayda vardır.

Hamileliğin Otuzbeşinci Haftasında Cinsel Yaşam
Hamileliğin otuzbeşinci haftasında erken doğum riski yok ise cinsel ilişkiye girmekte herhangi bir sakınca olmadığı bilinmekte olup kulaktan dolma sözler ile cinsel ilişkinizi kısıtlamayınız.

3 yorum

  • elif dedi ki:

    Bebeğin başından poposuna olan uzunluğu (CRL) yaklaşık 33 cm’ye, toplam uzunluğu 46 cm’ye ulaşmıştır. Ağırlığı ortalama 2500 gramdır. Bebek zamanının büyük kısmını yeni doğduğu dönemde olacağı gibi uyuyarak geçirmektedir. Bebeğin gelişimini en son tamamlayan akciğerleri de artık gelişimini tamamlamaya çok yakındır.

  • elif dedi ki:

    Bu zamana kadar ters duran (makat geliş) bebekleri büyük kısmı artık baş gelişe dönmüştür. Dönmeyen yaklaşık %4 hastanın bebeğin baş gelişe dönme ihtimali azalmıştır. Bunların çoğu sezaryen ile doğum yapacaktır.

  • elif dedi ki:

    Ülkemizde kadınların büyük kısmı hamileliği normal bir süreç olarak görmeyi unuturlar ve hep tedavi altında ilaç kullanılarak geçecek bir süreymiş gibi düşünürler. Bu nedenle gebelikte izlenen yaklaşımlar yersiz ve yanlıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.