Hamileliğin 39. Haftası

Normal doğumu bekleyenlerin son iki haftası

Sezaryen doğum yerine normal doğumu tercih ettiyseniz ve bebeğinizin halen sabrı varsa bir hafta kadar zamanımız kaldı. Kasılma ve kramplarda artışı fark ettiniz mi? Anne adaylarının bu haftada olabildiğince sakin ve stres olmayan bir ortamda olmaları gerekmektedir. Artık evimizden sigara içen kişileri kovma zamanımız geldi!

Eğer doğum sezaryen ile gerçekleşmiş ise bebeğinizi çoktan kucağınıza aldınız. Fakat normal doğumu bekleyen anne adayları için doğum anı ya bu haftada gerçekleşir ya da son haftayı da bulabilir. Bebeğiniz artık hızlı şekilde kilo almamakla birlikte otuzdokuzuncu haftada üç kilonun üzerinde seyrederken boyu da yaklaşık olarak 50 santimetredir. Normal bir bebeğin ölçüleri bu şekilde olsa bile bazı bebeklerde değişkenlik gösterir. Bebeğiniz üç kilonun altında doğabileceği gibi dört kilonun da üzerinde doğabilir. Dört kilo üzerinde olan bebekleri olan anne adaylarının normal doğum yapma şansları oldukça düşüktür.

Hamileliğin Otuzdokuzuncu Haftasında Annede Görülen Değişimler
Bebeğiniz bir an önce dünyaya gelmek için sabırsızlanıyor ve size arada bunun sinyallerini veriyor. Anne adayları otuzdokuzuncu haftada sanki doğum sancıları gelmiş gibi kasılma ve kramplar ile karşı karşıya kalır. Anne adaylarında bu hafta suyun gelmesi ya da kanama olması normal olsa bile diğer günlere göre farklılık gösterdiği durumlarda mutlaka doktoruna bilgi vermeleri gerekmektedir. Duygusallığın yüksek olduğu bu haftada anne adaylarının çok fazla üzerine gidilmesi halinde fazla tepki göstermeleri anlayışla karşılanmalıdır. Anne adayları bu haftada kendilerini fazlasıyla üzecek haber programları veya film izlememeleri gerekmektedir. Çünkü çok fazla duygusallık yaşayarak gözyaşlarına boğulabilirler. Bu durumdan bebeğinde etkileneceğini unutmamalıdırlar. Çünkü bebeğiniz artık dış dünyada olup bitenin farkındadır. Artık hiçbir şekilde rahat hareket edemeyen anne adayları rahat bir şekilde işlerini yapamamaktadır. Ortalama bir kilo alan anne adayı bu hafatad yaklaşık olarak oniki ya da on beş kilo arasındadır.

Hamileliğin Otuzdokuzuncu Haftasında Beslenme
Yine her hafta olduğu gibi otuzdokuzuncu haftada da düzenli ve sağlıklı bir şekilde beslenmeyi ihmal etmeyin. Yine ayı şekilde sigara içilen ortamlardan uzak kalmayı tercih edin. Eğer evde sigara içen biri var ise mutlaka evin dışında sigara içmesini söyleyin ki sayılı günler kala dünyaya gelecek olan bebeğinize hazırlık olsun.

Hamileliğin Otuzdokuzuncu Haftasında Spor
Bu haftada hareketsiz kalmayın. Kafanızı biraz olsun dağıtmak için gün içerisinde hafif yürüyüşler yapmanızda fayda vardır.Otuzdokuzuncu hafta zaten doğum stresi ile geçerken bir an olsun onu düşünmeyerek temiz hava almaya bakın

Hamileliğin Otuzdokuzuncu Haftasında Cinsel Yaşam
Doğum zamanının iyice daraldığı otuzdokuzuncu haftada suyunuzda hafif akıntıların olması, kanamanızın olması ve her an doğum yapabileceğiniz ihtimalleri göz önünde bulundurularak cinsel yaşama son nokta konulmasının zamanı gelmiş demektir.

3 yorum

 • elif dedi ki:

  Bebeğinizin vücudundaki yağ tabakası gelişiyor. Bu sayede doğumdan sonra vücut ısısını koruması zor olmayacaktır. Ufak bir karpuz büyüklüğüne ulaşırken erkek bebeklerin kızlara oranla daha ağır olduğu söylenebilir. Derisi yavaşça soyulurken altında yeni deri tabakası da oluşumunu sürdürüyor.

 • elif dedi ki:

  Her hafta gittiğiniz kontrollerde doktorunuz bebeğinizin büyüklüğünü ve pozisyonunu anlayabilmek için karnınızı muayene edecektir. Rahminizin ne durumda olduğunu kontrol etmek için iç muayene de yapabilir

 • elif dedi ki:

  Hamilelikte sona doğru yaklaşırken özellikle ilk hamileliği olan anne adaylarını endişelendiren bir diğer şey doğum şeklidir.

  Eğer aşağıdaki durumlardan biri varsa anne adayı sezaryen ile doğum yapacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.