Hamileliğin 7. Haftası

Artık organları ve zihinsel gelişimi olan bir bebeğiniz var!

Bu haftadan itibaren bebeğinizin organları, zihinsel gelişimi ve anne adaylarında da kilo alımı başlamaktadır. Anne adayları, hamileliğin 7.haftasından itibaren spor faaliyetlerine daha fazla özen göstermelidirler. Bugün hamile olduğunuzu öğrenmenizin üstünden henüz 3 hafta geçmiş olmasına rağmen yaklaşık olarak 1 kilo aldınız. Özellikle et ve et ürünlerinde çiğlikten kaynaklı enfeksiyonların bebeğe verdiği zarar düşünüldüğünde bu dönemlerde et ve et ürünlerinin çok pişmiş olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Hamileliğin 7. Haftası

Hızla gelişmeye devam eden embriyo hamileliğin yedinci haftasında 4 ile 5 mm boya sahip olmaktadır. Kollar ve bacaklar bu hafta içerisinde belirgin olmakla birlikte parmak taslakları oluşmaya başlamıştır. İç organları yine bu haftada hızla gelişimini sürdürmeye devam eder. Yedinci haftada kan dolaşımı başlamıştır ve kalbi dakikada 150 defa atmakta olup, ilerleyen haftalarda bu atış artış göstermektedir.

Hamileliğin Yedinci Haftasında Annede Görülen Değişimler
Daha önce annede herhangi bir değişiklik dışarıdan gözlemlenmeyip, hamileliğin yedinci haftasından itibaren annede bir takım değişiklikler gözle görülür. Hormonların hızla değişmesi ile annenin cilt yapısında değişimler söz konusudur. Hamileliğin yedinci haftasında mide bulantıları ile aşerme daha da şiddetlenmektedir. Birçok yiyeceğe hatta tadını bile bilmediği yiyecekleri yeme isteği oluşur. Kilo alımı bazı annelerle 500 gr. Kadar olabilir ya da hiç değişiklik olmayabilir. Bu haftada annede bel kalınlaşması ortaya çıkar ve bu sebepten dolayı kıyafetlerinin içine girmekte zorluk çeker. Yine bu hafta annede memelerde büyüme ve hassasiyet daha fazlalaşır. Anne adaylarının bu haftadan itibaren sutyen bedenlerini birkaç beden büyütmeleri onlar için fayda sağlayacaktır.

Hamileliğin Yedinci Haftasında Beslenme
Her hafta anne için beslenme ne kadar önemli ise hamileliğin yedinci haftasında beslenme bir o kadar önem taşımaktadır. Hamilelikte süt ve süt ürünlerini tüketmek bebeğin gelişimi için önemlidir. Yüksek oranda kalsiyum içeren süt bebeklerin kemik gelişimi için fayda sağlar. Canının çektiği her şeyi yemek, aşırı derecede şekerli ve tuzlu ürünler tüketmek, gereksiz abur cubur yemek anneyi şişmanlattığı gibi bebeğe hiçbir fayda sağlamamaktadır. Yine çiğ et tüketmek ya da az pişmiş et yemek bebeğe zarar vermekte olup, çiğ ete dokunduktan sonra ellerinizi bol su ile yıkayın. Salam, sosis gibi ürünleri asla çiğ bir şekilde tüketmekten kaçınınız.

Hamileliğin Yedinci Haftasında Spor
Anne kendine ne kadar dikkat eder, iyi beslenirse bebeği de bir o kadar sağlıklı olarak dünyaya gelir. Hamilelik döneminde yapılan spor sağlık açısından önem taşımaktadır. Hafif ve dinlenerek hamileliğin yedinci haftasında spor yapılırsa bebek için hiçbir sıkıntı olmayacağı gibi anneye doğum esnasında fayda sağlayacaktır.

Hamileliğin Yedinci Haftasında Cinsel Yaşam
Birçok çift bir bebeğin varlığından sonra cinsel yaşamın bebeğe zarar verip vermeyeceği konusunda tereddütler yaşamaktadır. Toplumumuzda ne yazık bu durumu kimse ile paylaşamayan çift bebek sahibi olacağını öğrendikten sonra cinsel yaşama ara vermektedir. Hamileliğin yedinci haftasında cinsel yaşam eğer bebekle ilgili herhangi bir problem yok ise kısıtlanmamalıdır.

2 yorum

  • elif dedi ki:

    Gebeliğin 7. haftasında bebeğinizin boyu 4 ila 5mm’dir.Bu hafta sonuna kadar bebeğiniz iki katından daha fazla büyüyecektir.Bu hafta bacak tomurcukları kısa yüzgeçler gibi belirmeye başlar.Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi kol tomurcukları büyümüştür , el bölümü ve kol omuz bölümü olarak ayrılmıştır.El ve ayaklarda el ve ayak parmaklarının gelişeceği tomurcuklanmalar vardır.

  • elif dedi ki:

    Bu haftaya kadar sağ ve sol kalp kapakçıkları ayrılmıştır.Akciğerlerde ilk bronşlar oluştu.Beyni oluşturan beyin yarı küreleri de gelişiyor.Gözler ve burun delikleri oluşmakta. Bu hafta bağırsaklar gelişiyor ve apandis hazır.Ayrıca insulin hormonu üreten pankreas da oluştu.Bağırsakların bir kısmı göbek kordonuna doğru gider.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.