Hamile Kalma Dönemi

Hamile kalmak için biyolojik bazı faktörlerin bir araya gelmesi gerekir

Doğal yollarla hamile kalmak için doğru zaman, yeteri kadar hızlı, şekil bakımından uygun sperm hücresi, olgunlaşma ve çatlama için gerekli olan sağlık şartlarının tamamını taşıyan yumurta hücreleri ve onlarca faktörün daha var olması gerekmektedir. Hamilelik, tüm bu faktörlerin doğru zamanda bir araya gelmesiyle ortaya çıkacak olan biyolojik durumdur.

Hamile Kalma Dönemi

Normal yollardan gebe kalmak ve çocuk doğurmak isteyen bununla beraber çocuk sahibi olmak için gayret gösteren çiftlerin bu konuya bilinçli yaklaşımları büyük önem taşıyor. Bayanların adet düzensizlikleri özellikle yumurtlama dönemini bulma konusunda sıkıntı yaratabilir. 21 ile 35 gün arasında düzenli olarak adet gören bayanlar ise yaklaşık adet suresini takip eden 14 gün içerisinde yumurtlama dönemi yaşayarak çocuk sahibi olmak adına en verimli zamanlarını daha kolay bir şekilde belirleme şansına sahip olurlar. Buna hamile kalma dönemi olarak isim koymak bu sürecin daha verimli geçmesi konusunda insanlara yardımcı olacaktır. Bu hesaplamaları yaptıktan sonra yumurtlama döneminde düzenli olarak ilişkiye girmek bayanlarda hamilelik şansını artıran önemli bir unsur olarak dikkat çekiyor. Tıp bilimi ve jinekoloji bilim dalının özellikle araştırmalarla çocuk sahibi olma konusunda çiftlere önemli bir alt yapı oluşturduğunu söylemek gerek.

Hamilelik Dönemini Zora Sokan Unsurlar
Pek çok insanın sağlık sebepleri çocuk sahibi olmasının önünde engel teşkil edebilir. Erkeğin veya bayanın yumurta ve sperm hücrelerindeki sorunlar hamilelik sürecini zora sokabilir. Aynı şekilde kısırlık olarak bilinen rahatsızlığın da normal yollardan çocuk sahibi olmak adına süreci imkânsız hale getirdiği çok iyi biliniyor. Ayın belli zamanlarında düzenli cinsel ilişkinin çocuk sahibi olma şansını artırdığını hepimiz biliyoruz. Elbette ki gebelik sürecinde ki sorunlar başlı başına dikkat ve özen gerektirirken bunun öncesinde yaşanan hamile kalma dönemi de insanlar adına gerçekten çok büyük önem taşıyor.

Adet Düzensizliği Ve Hamilelik Dönemine Yaptığı Olumsuz Etki
Düzenli adet görüp yumurtlama dönemini en iyi şekilde tahmin edebilme şansına sahip olan insanların normal yollardan gebelik sürecini başlatma şansları oldukça fazla. Elbette ki burada bayanların fiziksel yapıları ve sorunları bu sürecin başlamasında etken olarak görülebilir. Herhangi bir sorunun gözle görünen sonuçlarını dikkate almak elbette ki insanlara fikir verebilir. Yine de belli bir süre hamile kalmayı başaramayan bayanlar için çiftlerin uzman bir doktora başvurması bu sürecin daha sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı olacaktır.

Yılın her ayı düzenli adet görüp kadın yumurta hücresinin ortaya çıkmasıyla birlikte verimliliği en üst seviyeye çıkan dönemde hamile kalma şansının daha olumlu sonuçlar ortaya koyduğunu biliyoruz. Adet döneminin başlangıcından önceki veya bittiği sürenin hemen devamındaki süreçte bayanların hamile kalma şansının oldukça düşük olduğunu söyleyebiliriz. Aslında pek çok bayanın bu dönemde korunma yönünden zaafları istenmeyen gebelik sürecinin başlamasına da sebep olabiliyor. Bu zamana kadar yapılan araştırma ve çalışmalar sonucunda hamilelik sürecini başlatacak zaman dilimi hakkında yapılan çalışmalar çiftlerin daha çok bilinçlenmesine yardımcı oluyor. Yumurtlama döneminin doğru tahmin etmek ve bu zaman dilimi içerisinde düzenli ilişki ile birlikte bunu desteklemek normal yollardan gebelik sürecinin başlatılması adına gerçekten en isabetli davranışın göstergesi olabilir.

Benzer Konular:

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Hamile Kalmak

Adetten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

Zevk Suyundan Hamile Kalınır mı?

6 yorum

 • bahar yoprak dedi ki:

  merhabalar,sitenizi uzun zamandır takip ediyorum çok güzel tasarlanmış,ilginiz için teşekkür ederim,
  yaklaşık 1 yıllık evliyiz. Çocuğumuz olsun istiyoruz evlendiğimiz günden bu yana hiç korunmadık ,il seferde hatta ilk geceden hamile kalanları okuyunca doğrusu endişeleniyorum. sağlık ocağında hemşireye sordum belirli günlerin dışında hamile kalma ihtimalinin düşük olduğunu söyledi ,bende biliyorum ama olmazsa olmaz mıdır,ne yapmam gerekir

 • kısmet kaman dedi ki:

  bende 1.5 senelik evliyim, bizde hiç korunmadık eşimle,hatta günde 3-4 kez denediğimiz ve özellikle bu günlere denk getirdiğimiz de oldu ama malesef henüz bir netice alamadık,bende endişeleniyorum ve eşimde takıntı yapmaya başladı

 • müslime doğan dedi ki:

  bizimde 2. evliliğimiz benim ilk evliliğimden bir çocuğum var, eşimin yok.fakat eşim daha önce varikosel şüphesiyle test yaptırmış,sperm sonuçları da normal, bizde 2 yıllık evliyiz bir kuzumuz olsun istiyoruz ama bizde başaramadık,eşim daha çok sıkıntı yapmaya başladı benim ilk evlilikten çocuğum olunca kendinde sorun arıyor,ne yapabiliriz bu konuda önerileriniz nelerdir yardımcı olabilirmisiniz.

 • kübra yılmaz dedi ki:

  merhabalar,harika bilgiler var sitenizde çok güzel hayran kaldım,br çok soru işaretime cevap buldum,emeğiniz için gerçekten teşekkürler. benim bildiklerimde Bir ayda hamile kalınabilecek gün sayisi 5 gün diye biliyorum. Yumurtlama gününden 2 gün önce ve 2 gün sonrasına kadar ilişki olursa hamile kalam şansınız çok yüksek oluyor. Eğer yumurtlama zamanınızı farkedemiyorsanız ovülasyon testini kullanabilirsiniz.

 • aslı yılmaz dedi ki:

  bizde 3 yıllık evliyiz ilk sene korunduk, ama daha sonra neredeyse adet günlerim haricinde her gün denedik sırf denk getirmek için ( tabi bir kaç ,yıl boyunca her gün değil) , hem fiziksel hem ruhsa yıprandık, korkudan doktorada gidemiyoruz bir şey çıkarmı diye, ailelerinde torun isteği manevi baskısı üzerine tuz biber .

 • kezban bucak dedi ki:

  adetim bu ay 5 gün gecikti bugün 6 Günüm ve dün kasık ağrısından dolayı acile gittim beta hcg bakıldı normalde bakıldığında 0.100 0.2 gibi çıkardı ama bu defa sadece <1 yazıyor normal değer aralığı normalde 5 den yukarı yazıyor sürekli gittiğim hastanede dünki hastane referansı 16 ve üzeri afalladım kaldım doktor suan gebelik yok dedi ama ne yapacağımı ne düşüneceğimi şaşırdım adetim de başlamadı, göguslerim patlicak gibi ,eşimde farketti göğüslerin çok şişkin ve büyük duruyor diye.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.