Hamile Kalma Şansınızı Nasıl Arttırabilirsiniz?

Hamile Kalma Şansı Artırılabilir Mi?

Yanlış beslenme, yanlış yaşam tarzı ve stresli bir hayat hamileliğe engel olabilir. Kalıtsal hastalıklar ve üreme organ sorunları da etken tabiki, ancak bütün bunları basit yaşam tarzı değişiklikleriyle çözmeniz mümkün.

Hamile Kalma Şansınızı Nasıl Arttırabilirsiniz?

Hamile kalamamak çağımızdaki kadınların en önemli sorunlarından biri. Bunun için üreme sağlığında ciddi bir sorun olması da şart değil. Yanlış beslenme, yanlış yaşam tarzı ve stresli bir hayat da hormonları “altüst” ettiğinden hamile kalmanız zorlaşabilir. Bununla beraber kalıtsal hastalıklar ve üreme organ sorunları da etken tabiki, ancak bütün bunları basit yaşam tarzı değişiklikleriyle çözmeniz mümkün…

Bu yazıda basit yöntemlerle hamile kalma şansınızı nasıl artırabiliriz biraz bunlardan bahsedelim. Öncelikle yumurtlama zamanı çok önemli düzenli seks ve doğru zaman (yumurtlama zamanı);

Takvime Bir Göz Atın

Her ay günlerinizi ve zamanınızı planlayabilmek için basit bir takvim kullanın. Yumurtlama 28 gün süren menstural döngünün genelde 14. gününde gerçekleşir. Eğer tutarlı bir 28 günlük döneminiz yoksa ve döngünüz 34 gün gibi uzun bir zamanda gerçekleşiyorsa, yumurtlama dönemi ortalama 20 gün sonra başlayabilir.

Servikal Mukus değişikliklerini izleyin

Yumurtlamadan önce vajinanızda kaygan bir salgının artışını gözlemleyebilirsiniz. Bunu sizin servikal mukusunuzdur. Bu salgı genelde çiğ yumurta akına benzerler. Yumurtlamadan sonra gebe kalma olasılığı az olduğundan bu sıvının yapışkanlı hali tamamen kaybolur. Ayrıca vücut ısınızı takip ederek doğru yumurtlama zamanı belirlenebilir.

Kilonuzu Kontrol Altında Tutun

Aşırı şişmanlık veya zayıflık adet düzenini bozar. Östrojen hormonunun büyük kısmı başka çeşit hormonların yağ dokusunda dönüştürülmesi ile ortaya çıkar. Bu dengenin en iyi işlediği vücut ağırlığı-yağ kitlesi oranı %17-21’dir. Aksi durumlarda kandaki östrojen seviyesi artar veya azalır. Bu da yumurtlamayı sağlayan hormonal düzeni bozar. Bu yüzden ise adet düzeni bozulur ve hamile kalmak zorlaşır. Düşük kiloda hamile kalma şansınız daha fazladır.

Sigarayı Bırakın

Sigaranın etkileri çok iyi bilinmesine rağmen sigara kullanım alışkanlığı halen oldukça yüksek. Sigara sperm sayısını yüzde 17 kadar düşürdüğü bilimsel olarak kanıtlandı. Sigara, kadınlarda sadece gebe kalmayı geciktirmekle kalmaz yanı sıra düşüklere de neden olur. Üstelik sigara alışkanlığı olan kadınların kısırlık tedavisine başlamaları halinde ihtiyaç duyulan ilaç miktarı da içmeyenlere göre fazla olur. Sigara dışında düzenli kafein kullanımı ve alkol hem erkekte hem kadında işleri zorlaştırır. Alkolün anormal sperm yapımına neden olduğu da kanıtlanmış bir gerçek.

Egzersiz Yapın

Beden ve zihin sağlığını korumanın en kolay yolu günlük hafif egzersizlerdir. Yürümek, bisiklete binmek, yüzmek ve aerobik ideal sporlar arasında yer alıyor.  Spor sonrasında yağlar yakılır, stres seviyesi düşer ve hormonal işleyiş düzelir. Fakat aşırı egzersizin de yumurtlama ve adet düzenini bozduğunu unutmamak gerekiyor.

Sağlıklı Beslenin

Sağlıklı beslenmek ideal vücut ağırlığını koruyup hormonal seviyelerin normal düzeylerde seyretmesini sağlar. Yiyecek seçiminde öncelikle antioksidan ve özellikle vitamin C ve E’den zengin olanları tercih etmekte fayda var. Bu besinler erkeklerde sperm sayı ve hareketlerini olumlu etkiler. Aşırı yağ kitlesi yumurtlama düzenini bozma nedenlerinden biri de insülin salgısının artmasıdır. Tatlı, börek, poğaça, çikolata gibi karbonhidrattan zengin besinler de insülin salgısını arttırırlar. Sağlıklı beslenme, egzersiz, rahat bir zihin ve bedenle hamile kalma şansını artırabiliriz.

Folik Asit Seviyesini Arttırın 

Hamilelik şansını etkileyen önemli faktörlerden biri ise folik asit miktarıdır. Kuruyemiş, dana eti, ıspanak, brokoli, avokado ve mantar folik asit seviyenizi arttırmada yardımcı olacaktır.

Vajinal Yağlara Güvenmeyin

Jeller ve çeşitli reçetesiz vajinal yağlar, doğurganlığı azaltabilir. Tükürüğünüz dahi aynı etkiye sahip olabilir. Eğer bir yağ gerekiyorsa, mineral yağ veya kanola yağı – veya diğer öneriler için doktorunuza danışın.

Stresli Hissediyorum, Bu Hamile Kalma Şansımı Azaltır Mı?

Bebek sahibi olmaya çalışmak duygusal (ve bazen stresli) bir süreçtir ancak nasıl rahatlayacağınızı öğrenmek aslında hamile kalma şansınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

Stres yumurtlamaya etki edebileceği ve libidoyu düşürebileceği için gevşemeye çalışmak oldukça önemlidir. Nefes alma egzersizleri, meditasyon, yoga veya güvenilir bir arkadaş veya aile ferdiyle sorunlarınızı paylaşmak yararlı olabilir.

Bazı kadınlar bebek sahibi olma isteğini o kadar yoğun yaşarlar ki başka hiçbir şey düşünemezler. Eğer durumunuz böyleyse, biraz eğlenmeye vakit ayırın; arkadaşlarınızla vakit geçirin, tatile çıkın ve hamile kalma şansınıza daha da yaklaşın.

Hikayemiz başlamadan hazırlık yapmak önemli, o zaman başlayalım; Bunların yaptık, zihnimizi bu fikre kanalize ettik ve artık kolay hamile kalmak için bir adım öndeyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.