Hamileliği Olumlu Etkileyen Faktörler

İşte gebelik döneminin daha rahat, hafif ve sağlıklı geçmesini etkileyen olumlu faktörler!

Gebelik dönemi boyunca tüm anne adayları belli oranda kilo alırlar. Bu da gebeliğin son haftalarına doğru iyice ağırlaşmaya ve neredeyse hareket edememeye kadar ilerler. Hamileliğin daha hafif ve sağlıklı ilerlemesi için birtakım faktörler mevcuttur. Anne adayları bu faktörleri göz önünde bulundurarak hareket ettiklerinde hem kendi sağlıkları hem de doğacak bebeklerinin sağlıkları için faydalı bir davranış içerisinde bulunmuş olacaklar. Hamileliği olumlu yönde etkileyen faktörler doğru bir şekilde uygulandıkları zaman doğumun gerçekleşmesi de daha kolay ve rahat yaşanabilmektedir.

Hamilelik veya gebelik adı verilen 9 aylık süreç (266-270 gün)erkeğin sperm hücreleri ile döllenen kadının vücudundaki yumurtalıklarda üretilen yumurtaların döllenmesi sonucu oluşan embriyonun kadının rahminde oluşup, büyüyüp, gelişme evrelerinden oluşmaktadır. Bu süreç fetüsün/ bebeğin doğumu ile son bulmaktadır.

Ovulasyon Dönemi:
Elbette gebelik için vücudun daha elverişli olduğu zamanlar mevcuttur. Bu zamanın ne zaman olduğunun tespiti açısından yumurtalıklardan yumurtaların bırakılmasının (ovulasyon dönemi) ne zaman olduğunun bilinmesi oldukça önemlidir. Kadınların normal vücut ısılarında yumurtlama döneminde hafif bir artış olmaktadır. Isı artışının yanı sıra rahim ağzı değişikliklerinin ve vücut salgısındaki değişiklikler de önem arz etmektedir. Ovulasyon dönemin normal adet gören kişilerde adetin 14. Günü olmaktadır fakat bu dönem 11. gün ile 16. gün arasında da olabilmektedir bunun sebebi adet döneminin kadından kadına değişiklik göstermesidir. Bu günden 2-3 gün önce başlayarak 1 hafta boyunca 2-3 günde bir ilişkiye girmek hamile kalma ihtimalini artırmaktadır.

Yan Faktörler:
En başta vücut sağlığı için dengeli beslenmek gerekmektedir. Dengeli beslenmek vücuttaki değerleri normale getireceği gibi aşırı besin değerlerinin neden olduğu düzensizlikleri( adet, uyku ..) de ortadan kaldıracaktır. Özellikle adet düzensizliğinin ortadan kalkması ile ovulasyon döneminizin tespiti de daha rahat yapılabilecektir. Dengeli beslenmenin yanı sıra vücudunuz mineral ve vitamin bakımında da zenginleşmelidir. Alkol ve sigara kullanımı cinsel sağlık açısından insan vücudunu olumsuz etkilemektedir özellikle erkeklerde alkol ve sigara kullanımı spermlerin genetik yapılarında ve şekillerinde bozulmalara, hareketsiz kalmalarına yol açmaktadır Bunun gibi durumlar hamile kalma ihtimalini aşağıya çekmektedir. Sperm kalitesini arttırmak için multivitamin (özellikle A ve C) alımını, meyve sebze tüketimini, fiziksel aktivitelerinizi arttırmanız faydalı olacaktır. Ayrıca aşırı kilolu veya zayıf olma gibi durumlarda vücut enerjisini etkilediği için hamilelik sürecini olumsuz etkileyebilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi:
Doğal yollarla hamilelik sürecine geçemeyen çiftler için dış etkilerle hamile kalınmasını sağlayan yardımcı ve etkili tedavilerden birisidir. Erkekten alınan sperm hücreleri ile kadından alınan yumurtaların doğal ortamında değil de laboratuvar ortamında döllenmesinin ardından doğal ortamına yani kadın rahmine yerleştirilmesidir. En önemli şartlardan birisi kadında yumurta erkekte sperm üretiminin devam ediyor olmasıdır. En yüksek başarı oranı 35 yaş altı kadınlarda görülmektedir. Yaş arttıkça etki oranı azalmaktadır. Riskleri açısından bakıldığında suni döllenme mevcut olduğu için çoğul gebelik (ikiz, üçüz …) görülebilmektedir. İkinci risk ise dış gebeliktir. Dış gebelik belirli şikâyetler üzerine yapılan testler sonucunda anlaşılmaktadır.
Her şeyden önce bedensel ve ruhsal sağlık sadece hamilelik açısından değil daha kaliteli bir yaşam için de gereklidir. Bedensel sağlığın yanı sıra ruhsal sağlığında yerinde olması çok önemlidir. Bu açıdan eşlerin birbirine desteği oldukça olumlu etkiler bırakmaktadır. Stresten uzak durulması, eşlerin birbirine destekleri ve bedensel sağlığın yerinde olması hamile kalma ihtimalini arttırmaktadır.

1 Yorum

  • Deniz A. dedi ki:

    Doktor takibinde söyledikleri yöntemlere uyum sağlarsanız gerçekten kolay bi o kadarda basit bir doğum gerçekleştirebilirsiniz hanımlar.Ben yaklaşık 2 yıl önce doğum yaptım tamamen doktor kontrolu altında ve kendimi gerçekten iyi hissediyorum.Bunun yanı sıra gebelik dönemindeyken bebeğin zekasını etkileyen olumlu sonuçlarda var..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.