Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Dönemlere Göre Değişkenlik Gösterebilir!

Her kadının aynı semptomları göstermesi mümkün olmayabilir. Fakat yine de belli başlı bazı özel hamilelik belirtileri vardır. Peki bunlar nelerdir?

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğin ilk dönemlerinden itibaren vücudunuzda ciddi değişimler meydana gelmeye başlar. Bazı anne adayları bu değişimleri takip edebilirken bazıları ise takip edemeyebilir. Hamilelik belirtileri dönemlere göre değişkenlik gösterebilir ve her kadının aynı semptomları göstermesi mümkün olmayabilir. Fakat yine de belli başlı bazı özel hamilelik belirtileri vardır.

Adet Gecikmesi

Adet gecikmeleri, hamileliğin en önemli ve ilk  belirtileri arasında yer alır. Ancak her adet gecikmesini hamilelik belirtisi olarak almamanız gerekir. Hamilelik sürecinde regl kanamasının olmamasından dolayı adet gecikmesi yaşandığı zaman kadınlar bu durumu hamilelik belirtisi olarak görebilirler. Adet gecikmesi farklı hastalıklara da işaret ediyor olabilir. Bu gibi detaylar göz önünde bulundurulmalıdır.

Göğüs Ağrıları ve Hassasiyeti

Erken dönem hamilelik belirtileri arasında göğüslerdeki değişiklik göze çarpar. Hamilelikten kaynaklı olan hormonal değişimler göğüslerinizde ağrıya yol açabilir. Meme uçlarının koyu hale gelmesi bir diğer erken dönem belirtidir. Meme ucunun koyulaşması ve rengi kontrol eden meme uçlarındaki hücreler hamilelik hormonu kaynaklıdır.

Yorgunluk ve Sindirim Problemleri

Vücudunuzda artmaya başlayan progesteron hormonu uyku istediğini ortaya çıkarabilir. Bu sebeple, hamileliğin ilk 3 aylık sürecinde yorgunluk ve uyku hali gözlemlenebilir. 3. aylık süreçten sonra bu belirtilerde azalmalar başlayabilir. Mide ve sindirim problemleri de hamilelik belirtilerindendir. Hamilelik sebebiyle salgılanan progesteron hormonu, gıdaların yemek borusundan yavaş bir şekilde ilerlemesine sebep olabilir. Bu tür durumlarda yiyeceklerin sindirimi ve midenin boşalması gecikmeye başlayabilir.

Cilt Problemleri

Vücudun belirli bölgelerinde kahverengi lekelerin oluşması da hamilelik belirtileri arasında yer alır. Hamilelik lekeleri genel olarak kasık, karın, göğüs uçları ve göbek çevresinde gözlemlenebilir. Lekelerin sebebi tam olarak bilinmese de hamilelik döneminde salgılanan östrojen hormonuyla alakalı olduğu düşünülür.

Hamilelik döneminde ciltte oluşan pigment değişiklikleri, hamilelik maskesi olarak da adlandırılır. Anne adaylarının büyük bir çoğunluğunda bu tür durumlar gözlemlenebilir. Hamileliğe bağlı cilt lekeleri güneş ışığı veya diğer UV ışınlarına maruz kalındığı zaman artış gösterebilir. Hamilelik belirtileri her insanda farklı şekilde ortaya çıkabilir. Bu sebeple, uzman kontrollerinin ihmal edilmemesi son derece önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.