Hamilelik Depresyonu Nedir?

Gebelik Depresyonu Genel

Gebelik bir kadın için hayatının en güzel dönemi olması gerekirken, hormon değişiklikleri yüzünden bu dönemde çok sıkıntılı ve agresif olarak geçirilebilir. Bu sinirlilik hali, duygularda yaşanan ani iniş ve çıkışlar Hamilelik (gebelik) depresyonu olarak nitelendirilir. Normal hamilelerden farklı olarak bu dönemde depresyon yaşayan gebelerde; bulantı, mide kasılmaları, hızlı soluk alma verme ve baş ağrısı gibi septomlar daha yoğun bir şekilde görülür.

Hamilelik Depresyonu Nedir?

Gebe bayanların nerdeyse % 20 civarında ki bir dilimi bu rahatsızlığı hamilelik sürecinde yaşar. Bu süreç bazı hastalarda çok daha şiddetli bir şekilde varlığını gösterebilir. Hamilelik bir anne adayı için mutluluk ve heyecanın bir anda yaşandığı bir dönemdir. Bu güzel duyguların yanında birde bebeği kaybetme kaygısı ile yaşanan; korku ve endişe gibi depresyonu tetikleyecek duygular vardır. Bunlara ek olarak birde sürekli olarak yükselen ve inen hormon dengesi ile baş etmek zorunda kalırsınız. Bütün bunlar bir araya geldiği zaman bayanların baş edemediği bir ruh hali ve depresyon durumları oluşabilir. Bunların dışında; gebelik öncesi yaşanan bir depresyon, gebelik döneminde yaşanan sıkıntılar, stres, baba faktörü gibi durumlarda bu hastalığın tetikleyicisi olabilmektedir.

Hamilelik Depresyonu Belirtileri

 • Hamile olan kadın sürekli olarak mutsuzdur,
 • Olaylar karşısında konstre eksikliği yaşar ve olaylara bir türlü yoğunlaşamaz,
 • Sürekli uyuma isteği,
 • Hamilelik öncesi keyif alınarak tüm aktivitelerden artık keyif alamama durumu,
 • Negatif düşüncüler altında ezilmek; ölüm, intihar gibi düşüncelere kapılmak,
 • Olaylar karşısında aşırı derece de sinirli tepkiler verme,
 • Suçluluk duygusu yaşamak,
 • Haddinden fazla yemek yeme veya tam tersi çok az yemek yeme hali,
 • Sosyal çevreden uzak durarak, yalnız kalma isteği,
 • Her olay karşısında bir anda ağla atağı geçirme durumu,
 • Aşırı derece de unutkanlık,
 • Hamilelikten dolayı partnerini istememe ve cinsel isteksizlik durumları…

Hamilelik Depresyonunun Tedavisi

Hamilelik depresyonu yaşayan bir hasta mutlaka bu rahatsızlığının tedavisini yaptırmalıdır. Çünkü bu hastalık doğum sonrası bebeğinizin de ruhsal sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir. Doğumdan sonra geçer mantığı ile tedaviden kaçarsanız sadece siz değil, bebeğinizde bu durumdan olumsuz yönde etkilenecektir. Yukarıda sıraladığımız hamilelik depresyonu belirtilerinden birkaç madde dahi mevcutsa, hemen bir Psikiyatri uzmanı ile bağlantıya geçmelisiniz. Uzman birinden alacağınız doğru destekle, mutlu, huzurlu bir hamilelik geçirebilirsiniz. Unutmayın ki alacağınız bu destek sayesinde dünyaya getireceğiniz bebeğiniz de mutlu bir bebek olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.