Hamilelik Ne Zaman Belli Olur

Hamilelik adet gecikmesiyle birlikte yapılan gebelik testiyle belli olur

Hamile kalmayı isteyen kadınlar için en güzel haber hamileliklerinin belli olmasıdır. Sabırsızca hamile kaldıklarını öğrenmeyi isterler. Ancak bunun için embriyonun rahim içine tutunması ve kanda gebelik hormonlarının yükselmesi gerekir. İdrar ya da kan örneğiyle yapılan gebelik testi sayesinde hamilelik belli olur.

Hamilelik Ne Zaman Belli Olur

Kadınlar hamile kalmak istediklerinde, onlar için en önemli konu hamile olduklarını öğrenmektir. Fakat kadınların her birinde fiziksel, fizyolojik, metabolik ve biyolojik özellikle farklı olduğundan, hamileliğin belirtileri de farklı oluşur. Üstelik bu belirtilerin sayıca fazla olması nedeniyle genelleme de yapılamaz. Fakat hamilelik kendini mutlaka belli eder. Kadınlar bunu farklı belirtilerle algılasa bile, kadının hamile olduğunu anlaması zor değildir.

Hamile kalan kadınların bir bölümü aşerme dediğimiz süreçte mide bulantısı ve baş dönmesi gibi belirtiler yaşarken, bazılarında bunlar olmaz. Bu nedenle kadınların diğer hamile kadınlardaki belirtilerle hamile olduklarına karar vermesi yanlış olur. Adet gecikmesi olan bir kadın bir süre bekleyerek, doktor kontrolüne gitmesi en doğrusudur. Hamileliğin meydana gelip gelmediği, sağlıklı olup olmadığı konusunda kan testi yapılarak belirlenmelidir.

Hamilelik ne zaman belli olur?

Kadınlar hamile kaldıklarını vücutlarında meydana gelen değişimlerden algılayabilirler. Mide bulantısı, baş dönmesi, yorgunluk, uyku hali, nedensiz sinirlenme, ağlama nöbetleri, kasıklarda ağrı, vücutta ödem gibi belirtiler kadına hamile olduğunu hissettirebilir. Bunların dışında adet döneminde olduğu gibi yakınmaların gelişmesi, göz bebeklerinde büyüme, idrar yolu enfeksiyonu gibi belirtilerde meydana gelebilir. Ancak kadınların çoğu bunları adet dönemi belirtisi olarak kabul eder.
Hamilelik oluştuğunda böyle fiziksel belirtiler olmadan önce, adet kanamasında gecikme olur. Çünkü kadında aylık yumurtlama olduğunda döllenme gerçekleşir ve fetus oluşur. Nadiren kadınlarda hamilelikte bile adet kanaması gibi kanamalar oluşsa da, genellikle adetin gecikmesi hamilelik oluştuğunun ilk işaretidir. Bu tür belirtilerin olmasından sonra yapılacak gebelik testi sonucunda hamilelik % 99 oranında tespit edilebilir.

Hamilelik ne zaman anlaşılır?
Aslında kadına özel dürtüyle kadınlar hamile kaldıklarını anlayabilir. Hamilelik belirtileri bazı istisnalar dışında kadınlarda aynı şekilde gerçekleşir. Bu doğal bir süreç olarak kabul edilse de, adınlar açısından oldukça özel bir dönemdir. Her kadın strese girmeden hamileliğini doyasıya yaşamalıdır.

Kadının hamileliği ile ilgili ilk kuşkusu adet kanamasının gecikmesiyle başlar. Bunun dışında erken dönem hamilelik belirtileri arasında kabul edilen bulantı ve kusma, halsizlik, vajinal akıntının artması, uykuya düşkün olma, göğüslerde gerginlik, meme başlarında koyulaşma gibi belirtilerde olmaya başlar. Adet gecikmesinin farklı sebepleri de olsa, bir kadın diğer belirtilerle birlikte bunun hamilelik olduğunu anlayabilir. Ancak bu sadece bir şüpheden ibarettir. Hamileliğin kesin teşhisi yapılacak gebelik testi neticesinde olur.

Hamilelikte bulantı olur mu?
Gebeliğin erken döneminde daha çok 6-12 haftalarda sabahları ya da gün boyu hissedilen bulantılarda hamilelik belirtileri arasında kabul edilir. Bazı araştırmalarda hamilelikte bulantı yakınması olan kadınların nadiren düşük yaptığı da belirlenmiştir. Bulantıların sebebi gebelikte kanda seviyesi yükselen gebelik hormonu HCG dir. Hamilelik üçüncü ayına girdiğinde bu hormonun seviyesi düştüğü için, kadındaki bulantılarda azalmaya başlar.

Hamilelik yorgunluk etkisi gösterir mi?
Hamile kalan kadınların kendilerini yorgun hissettikleri görülür. Başlangıçta kadınlar bunu yadırgasa da, hamileliğin belirtileri arasında yorgunluk hissi de yer alır. Bunun sebebi de gebelik hormonu olan progesteron seviyesindeki yükselmedir.
Hamilelikte hormon değişimlerinin etkileri nelerdir?

  • Ciltte renklenme ve akne oluşması
  • Dolaşım sisteminde ve kalpte kan hacminin artması, kan yoğunluğunun azalması, buna bağlı olarak kalp çarpıntısı, varisler, damar basıncındaki azalma ve pıhtılaşma riskinin yükselmesi
  • İdrardaki şeker oranının yükselmesinden dolayı, idrar yolu enfeksiyonlarının daha sık görülmesi
  • Hormonların etkisiyle mide ekşimesi, kabızlık gibi etkilerin görülmesi
  • Vücutta kalsiyum miktarının artması, pH değerinin düşmesiyle birlikte dişlerde çürük meydana gelmesi hamilelikte hormon değerlerinin değişmesinden kaynaklanır.

Hamilelik testi kaçıncı günde yapılmalı?
İdrar örneğiyle yapılan hamilelik testi kadının son adet gördüğü tarihten yaklaşık 28-30 gün sonra yapıldığında hamileliğin belli olmasını sağlar. Bu süreç kadının bir sonraki adet zamanıdır. Bu tarihten önce yapılan hamilelik testi gebeliği göstermez. Kadında gebelik oluştuysa, adet gecikmesine kadar beklenmeli ve gecikme olduğu takdirde hamilelik testi yapılmalıdır.
Kan örneğiyle yapılan hamilelik testide aynı günlerde ya da adet zamanından 2-3 gün önce yapıldığında hamileliğin oluşup oluşmadığı konusunda sonuç verebilir. Kadınlarda oluşan hamilelik belirtileri ise, genellikle adet gecikmesini takip eden 1-2 hafta içinde hissedilmeye başlar.

Tüp bebek yoluyla gerçekleştirilen embriyo transferinden sonra hamilelik ne zaman belli olur?
Tüp bebek yönteminde kadına embriyo transferi yapılınca, bundan 12 gün sonra alınan kan örneğiyle gebelik testi uygulanabilir. Bu şekilde hamilelik teşhisi yapılabilir.

Ultrasonla hamilelik ne zaman belli olur?
Ultrason tetkikiyle hamileliğin görülmesi için, kadının son adet tarihi üzerinden 5 hafta geçmesi gerekir. Bu süreçten önce ultrasonla bakıldığında, rahim içine yerleşmiş gebelik görülemez. Tüp bebekle oluşturulan gebelikte yapılan hamilelik testinden 7-10 gün sonra ultrasında hamilelik görülebilir.

Benzer Konular:

Erken Hamilelik Belirtileri

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar ve İlk 3 Hamilelik Belirtisi Nedir?

1 Yorum

  • ece k. dedi ki:

    Merhaba ben Ankara’da yaşıyorum.1 hafta önce hamilelik testi yaptığım zaman test olumlu çıkmıştı.Ama onun ertesinde 5 gün sonra bir test daha yaptığım zaman o test olumsuz çıkmıştı.Bunun nedeni ne? Ben şimdi hamile miyim değil miyim? Bana bir yardımcı olur musunuz? Kafam gerçekten çok karıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.