Hamilelik Şüphesi Varken Spor Yapılır Mı?

Hamilelik Döneminde Spor Yapmak Bebeğe Zarar Verir Mi?

Spor yapmanın direkt olarak anne karnındaki bebeğe zararı yoktur. Ancak yapılan sporun hamile bir bireye özel olarak hazırlanmış ve yapılıyor olması gerekir. Özellikle düşük tehlikesi olan veya daha önce düşük yapan anne adayları için farklı bir program hazırlanmalı ve daha kontrollü bir şekilde spor yapılması gerekmektedir.

Hamilelik Şüphesi Varken Spor Yapılır Mı?

Hamilelik süreci bazı kişilerde daha kolay bir süreç olabilir ancak bazı kişilerde oldukça zorlu geçen bir süreçtir ve bu süreçte oldukça dikkat edilmesi gerekir. Hamilelik farklı şekillerde kendini belli edebilir. Bu belirtiler;

 • Adet gecikmesi,
 • Akıntı veya az miktarda kanama,
 • Baş dönmesi,
 • Mide bulantısı,
 • Kabızlık,
 • Cilt problemleri,
 • Yorgunluk,
 • Sürekli uyuma isteği ve halsizlik,
 • Koku hassasiyeti,
 • Sık idrara çıkma,
 • Kasık ağrıları,

Şişkinlik gibi şekillerde kendini belli edecektir. Bu gibi belirtiler söz konusu olduğu zaman hamilelik testi yapılmalı ve doktor kontrolüne gidilerek durum kesinleştirilmelidir. Eczanelerden gebelik testi satın alınarak gebelik durumu kesinleştirilir. Ancak bazı etkenlerden dolayı testler doğru sonuç vermeyebilir. Bu gibi durumlara karşı bir hastaneye giderek kan testi verilmesi ve doktora danışılması daha doğru bir sonuç verecektir.

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Hamilelik süreci kesinleştikten sonra günlük hayattaki bazı alışkanlıklarda değişiklik yapılması gerekebilir. Beslenme şekli, uyku düzeni bunlardan en bilinenleridir. Hamilelik sürecinde değişiklik yapılması gereken alanlardan birisi de spor yapma düzenleri ile ilgilidir.

Bu düzenlemeler mutlaka doktor kontrollerinin ardından ve doktor tavsiyesi üzerine yapılmalıdır. Hamilelik dönemlerindeki risk oranı anne adaylarına göre değişiklik gösterebildiği unutulmamalıdır.

Hamile Olduğunu Düşünen Biri Spor Yapabilir Mi?

Hamilelik dönemi her birey için farklı şekilde ilerler. Bu ilerleyeme alanında uzman olan doktorlar karar verir ve gereken yönlendirmeler yapılır. Hamilelik süreci olağan normallikte ilerleyen anne adayları spor yapma düzenlerinde belirli değişiklikler yapabilir veya bazı hareketleri daha sınırlı yapmaya başlayabilir. Bu durum hamilelik şüphesi olan kişiler içinde geçerlidir. Hamilelik şüphesi olan kişiler spor yapma düzenlerine aynı şekilde devam etmeden önce hamilelik durumunu kesinleştirmeleri daha doğru bir adım olacaktır. Hamilelik şüphesi olan bir kişinin durumunu netleştirmeden bilinçsiz bir şekilde spor yapmaya devam etmesi bebeğe zara verebilir ve anne karnındaki oluşumunu riske atarak ölümlere de neden olabilir.

Hamileliğin İlk Günlerinde Spor Yapılması Doğru Mudur?

Hamilelik sürecinin kesin olarak başlamasıyla birlikte günlük hayatta olduğu gibi spor yapma düzeninde de değişiklikler meydana gelir. Bu aşamadan sonra herkesin normal tempoda yaptığı sporlar yapılmamalı ve daha çok hamilelik dönemine yönelik sporlar yapılmaktadır. Hamileliğin ilk 3 ayı içerisinde az tempolu yürüyüşlere başlanabilir veya omurgayı esnetmek adına kontrollü bir şekilde egzersizler yapılabilir. Daha sonraki süreçlerde yine aynı şekilde hamilelik dönemine yönelik olarak hamilelik yogası veya pilatesi yapılabilir.

Hamilelik Döneminde Spor Yapmak Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelik döneminde spor yapmakla alakalı bir çok yanlış düşünce var. Bir çok kişi spor yapmanın anne karnındaki bebeğe zarar verebileceğini ve düşüklere neden olacağını düşünebilir. Ancak spor yapmanın direkt olarak anne karnındaki bebeğe zararı yoktur. Ancak yapılan sporun hamile bir bireye özel olarak hazırlanmış ve yapılıyor olması gerekir. Özellikle düşük tehlikesi olan veya daha önce düşük yapan anne adayları için farklı bir program hazırlanmalı ve daha kontrollü bir şekilde spor yapılması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.