Hamilelik Testi İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Anne adayının vücudunda HCG hormonu üretilir. Bu da önce kanda, sonra idrarda tespit edilerek hamile olduğu anlaşılır.

Hamilelik testi, adet dönemi ( regl dönemi)geciken kadınların kendilerinin eczaneden alarak uyguladıkları basit bir işlemle belli olmaktadır. En yaygın testtir. Hazır çubuğa idrar damlatılması ile gerçekleşmektedir. Adet olmanız gereken tarihte regl gerçekleşmez ise minimum 7 gün ile 15 gün arasında tahlil yapabilirsiniz. Daha erken tahliller yanıltıcı olabilmektedir.

Hamilelik Testi İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Dört çeşit idrar tahlili (testi) vardır;

 • Kan testi (LH hormonunun artışı kan tahlili ile yapılır)
 • İdrar testi (LH hormonunun artışı idrar tahlili ile yapılır)
 • Tükürük testi (yaygın değildir, tükürükteki tuz miktarının artması ölçülür.)
 • Ultrasonografi testi (yumurtanın büyüklüğüne göre tespit yapılır yaygın biçimde kullanılmaz)

Hamilelik Testleri Ne Kadar Güvenilirdir?
Teknolojik gelişmeler her alanda olduğu gibi tıp alanında da etkili olmuş ve çok dalda ciddi gelişmeler kaydetmiştir. Bu durum hamilelik testi dediğimiz kadının hamile olup olmadığını çok erken öğrenmesi konusunda hem daha net ve doğru bilgiler veren, hem de çok daha kısa sürede hamile olup olunmadığının öğrenilmesinin sağlandığı test teknikleri geliştirilmiştir. Böylece erken öğrenilen hamilelik hem anne hem de bebek sağlığı için büyük önem taşımaktadır. Bu testler laboratuvar ortamında; kan, idrar tükürük gibi çeşitlilikte incelenirken daha da basite indirilerek, eczanelerde makul fiyatlarda satılan ve anne adaylarının kendileri için uygulayabilecekleri kolay idrar tahlilleri haline getirilmiştir.

Kendinizin Yaptığı Ev Tipi Testler Ne Derece Güvenilirdir?
Regl günü geçen kadının eczaneden alarak uyguladığı ev tipi idrar testlerini kendisi yaparak hamile olup olmadığını öğrenebilir fakat testin doğruluk oranı testin yapıldığı tarihle yakından alakalıdır. Yani âdetinizin 1- 2 gün gibi gecikmesi ile uygulanan testler sağlıklı sonuçlar vermeyebilir. Çünkü annenin bünyesinde üretilen hormonlar, olması gereken değerlere henüz ulaşmamış olabilir. Bu nedenle daha net ve güvenilir bir test sonucu almak isteyen anne adaylarının döllenme gerçekleştikten 7 ile 10 gün sonra yapılabilir. Fakat test için genellikle 14 gün, yani normal şartlarda adet görmeniz gereken güne kadar beklemek daha güvenilir bilgiler verecektir. Kısaca, bir sonraki adet döneminden önce yapılan testlerin sonucunda (-) negatif sonuç çıksa bile hala kimine göre hamilelik şansı, kimine göre hamilelik riski hala var demektir.

Hamileliğin Erken Öğrenilmesinin Faydaları Nelerdir?
Bazı kadınların adet dönemleri düzensizdir ve hiçbir ay bir diğerini tutmadığından kadın bu durama alışarak önemsemeyebilir. Dolayısı ile hamile kaldığını bilmeden yapmaması gereken davranışları bilmeden sürdürebilir. Örneğin; Beslenmesine, uykusuna daha özenli olması gerekirken buna dikkat etmemesi, içki ve sigara gibi kötü alışkanlıkları var ise bu alışkanlıklarını sürdürmeye devam etmesi, ağır kaldırıp zor işler yapması gibi davranışları sakınmayacağından bu davranışlar bebeğe zarar verebilir. Ayrıca ilk haftalardan başlanarak yapılması gereken bazı tetkikler aksayacağından, özellikle eşler arasında kan uyuşmazlığının bulunması durumunda bazı tetkiklerin periyodik olarak yapılması ve kan değerlerinin ilk haftalardan başlayarak takibe alınması gerektiğinden hamileliğin erken öğrenilmesinde büyük yararlar vardır.

Hamilelik testlerinin etkili ve güvenilir olması eskiye oranla bu gün daha da artmıştır. Yani, hamilelikten3- 5 gün sonra mutlaka beta HCG sonucu gebeliği işaret ederek sonucu gösterecektir.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?
Pek çok kadın adet düzeni aksamayan, sürekli günü gününe regl olan bünyeye sahiptir. Böyle bir bünyeye sahip olan kadınlar genelde bedenini iyi tanır ve hiç test yapmadan da hamile olduğunu anlayabilmektedir. Her kadında görülen aşırı hassasiyet bu kadınlarda daha yüksek derecededir ve kokudan etkilenme, bulantı ve kusmalar daha erken baş göstermektedir.

Hamileliği İlk Belirtileri;

 • Halsizlik
 • Sürekli uyku hali
 • Kokulara karşı hassasiyetin artması
 • Mide bulantısı
 • Boş öğürme
 • Kusma
 • Gerginlik ve sinirlilik hali
 • Aşırı alınganlık
 • İsteksizlik
 • Kramplar
 • Kasık ağrıları

Bu belirtiler her anne adayında görülür fakat kimi anne adayı bu dönemi çok hafif atlatırken, kimi anne adayı hem çok şiddetli, hem de daha uzun süre yaşayabilmektedir.

Boş Gebelik (Su Gebeliği) Nedir?
Hamileliğin ilk 2,5- 3 ayında rastlanan bir durumdur. Halk arasında su gebeliği de denilen boş hamilelik sık rastlanan bir konudur. Tıpkı hamile gibi hamilelik belirtileri görülür, bulantı, kusma, kramp, halsizlik gibi ve annenin evinde yaptığı testler de yanıltarak (+) pozitif çıktığından annenin hamile olduğuna başta anne adayı olmak üzere herkes inanır.

Boş gebelik de denilen bu durumda anne adayı bazı kan lekeleri görerek doktora gitmesi ile anlaşılabilecek bir durumdur. Doktor da sadece bunu ultrasonda görerek bu tanıyı yani boş gebelik takısını koyar. Hatta çoğu zaman anne bu küçük lekeleri önemsemeyerek sıradan bir muayeneye gittiğinde de vajinal muayene sonucunda boş gebelik kesesi dikkat çekeceğinden anlaşılabilmektedir.

Bazı anne adayları rutin muayenelere gitmediği için bu durumu uzun süre fark etmeyebilmekte ve aniden şiddetli bir kanama il hiç anlamadan boş hamile kesesini dışarıya atabilmektedir. Böyle durumlarda ise boş gebelik tanısı koyulamamaktadır.

Hamilelik Testi ve İlk Kez Anne Olma Heyecanı
İstenilen ve heyecanla beklenen bebekler genelde ilk bebeklerdir. Yeni evli anne adayı çok küçük belirtilerle heyecanlanarak henüz test yapma süresi dolmayan durumu için, kendi imkânları ile eczaneden aldıkları test çubuklarını uygularlar. Sonuç negatif çıkınca da üzülürler. Diğer taraftan hafif bulantıların devam etmesinden dolayı birkaç gün sonra, tekrar umutlanarak tekrar test yaparlar bu sefer pozitif çıkan teste güvenmeyip aynı gün, daha sonra ertesi gün tekrar, tekrar test yapmaya devam ederler. Ta ki doktora gidene kadar bu böyle sürüp gider.

Aslında bünyesini iyi tanıyan bir anne adayının test yapmasına bile hiç gerek yoktur. Çünkü hamileliğin özellikle ilk ayları halk arasında “ aşerme” olarak bilinen ve farklı gıdalara duyulan özlem ile yeme arzusu adeta ayrı bir sektör bile oluşturmuştur. Hamilelere özel turfanda sebze ve meyveler veya mevsimi dışında ithal ya da serada yetiştirilen sebze ve meyveler satan manavların sayısı çoğalmıştır.

Aşerme Nedir?
Zamansız ve mevsimsiz de olsa aklına farklı yiyecekler, içecekler getiren, bunları tüketme arzusu duyan hamileler için söylenen bir sözdür. % 85 kadında görülür, ilk aylarda anne adayının bünyesindeki hormonal değişiklikler bunlara neden olur. Fakat 5. Aydan sonra aşerme hala devam ediyorsa bu psikolojik olarak değerlendirilir.

Aşermenin en önemli olan tarafı, anne adayının normalde yemekten hiç hoşlanmadığı bir şeye arzu duymaya başlaması ya da çok severek tükettiği bir yiyeceği artık hiç yiyemediği, hatta tiksindiği bile görülmektedir. Bazı ilginç örnekler de bulunmaktadır. Örneğin toprak yiyen anne adayları, hayatında sigara içmediği halde sigara içmeye başlayan anne adayları olduğu gibi, daha önce çok sigara içip sigarayı bırakmak istediği halde bırakamayan anne adaylarından, hamilelik süresince sigaradan aşırı tiksindikleri, içmek dışında başkalarının içip de üzerlerine sinen izmarit kokularından bile rahatsız oldukların sıklıkla rastlanmaktadır. Fakat doğum yapar yapmaz tekrar sigara içmeye devam eden çok sayıda anne adayı vardır.

Benzer Konular:

Hamilelik Hesaplama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.